Pořad o vaření aneb jako pejsek s kočičkou pekli dort

Detoxikační pobyt s klienty právě probíhal, a protože se na televizi prakticky nedívám (ale připravuji kulturní okénko, kde budu seznamovat s novými zajímavými filmy a knihami), v jídelně penzionu, kde pobyty pořádáme, právě běžel pořad o vaření...

Pořad o vaření, které televize Prima Max právě vysílala, i jméno kuchařky vystupující v pořadu, jsem naštěstí zapomněl, ale co mi zůstalo v paměti, byly recepty. Protože sledovat pořad nebylo možné po celou dobu vydržet, vycházím jen z těch receptů, co si jen orientačně pamatuji a navíc se musím omluvit, protože tím jak neznám jiné „kuchařské objevy" v TV, je dost možné, že jiné pořady budou mít ještě horší úroveň. Kromě mnoha špoatných potravin, které se běžně jí, je problém i nevhodné míchání různých potravin, což způsobuje zdravotní obtíže a patří k příčinám chronických nemocí, které se v populaci zvyšují. Špatné trávení je totiž jedím z nejčastějších obtíží v současné době, k čemuž přispívají nový kult tzv. kuchařských celebrit.

Na zmíněném pořadu se ukázalo, jak špatné je povědomí o tom, co nám prospívá. Naprostá neznalost toho, jak probíhá trávení, ignorace kombinace potravin, které často způsobují trávicí obtíže, míchání všeho možného jen podle toho, co si myslíme, že lze sníst, používání škodlivých olejů do vaření jako je slunečnicový olej s nízkou teplotou rozkladu....

V pořadu například jako zdravé svačina paní připravila zakysanou smetanou s ovocem, které míchala dohromady. Jakoby nestačilo, kdyby se do smetany přidaly například borůvky, ale co si pamatuji, ve smetaně přistál banán, kiwi atd. Pak následovalo nějaké maso s bramborem, a myslím na závěr sorbet s dostatečným množstvím ledu, který jako naprosto nevhodný ledový nápoj zcela zastavil trávení.

Nejenže tyto pořady o vaření stále udržují povědomí o tom, že míchat můžete cokoliv, ale navíc ještě ani nešlo o originální, zajímavé recepty, které by mohly inspirovat, spíše o běžné, stokrát uveřejňované recepty, které najdu na každé webové stránce o vaření.

Tak jak zaostává úroveň českých seriálů a filmů nejen za západoevropskou produkcí (podívejte se na seriály jako Queen, Mindhunter, či Broadchurch a srovnejte se seriály českých televizí), ale i novou vlnou maďarských či rumunských filmů, tak i úroveň pořadů o vaření na českých TV kanálech je slabá ve srovnání s některými zahraničními pořady.

V tyto dny nám vychází nová kniha Stravou proti zánětu, shrnující vyváženou stravu a kde najdete 135 nových originálních receptů ve správných kombinacích. Zajímavý by pro vás mohl být Kurz vaření.

MUDr. David Frej