United Airlines, divadlo a krize

Málokomu asi ušel incident v letadle společnosti United Airlines, kde ochranka vyvedla nedobrovolně cestujícího z letadla...

Onen muž si řádně koupil letenku a chtěl letět tam, kde měl svou ordinaci a kde měl naplánované schůzky s pacienty. Padl na něj náhodný výběr jako na jednoho ze čtyř cestujícího, který musí přenechat místo pro posádku, která se potřebovala dostat do letadla, kterým měla přepravit další cestující. Proč se má cestující bát o své řádně placené místo? Letecké společnosti, stejně jako hotely, provádějí overbooking, kdy prodají více letenek než mají volných míst. Počítají s tím, že se všichni cestující nedostavili. Co čert nechtěl, zrovna na tento let přišli všichni cestující. Otřesený cestující na rozdíl od těch zbylých tří se odmítal vzdát svého místa a musel být fyzicky odvlečen z letadla. Nepochybuji o tom, že letecké společnosti mají někde malými písmenky naspáno, že cestující musí uvolnit místo v nezbytných a neodkladných případech, zejména musí uvolnit místo posádce některého jiného letadla.

Nedávno jsme byli na rodinném muzikálu v pražském divadle Hybernia. Přestože jsme měli řádně zakoupené vstupenky na konkrétní místa, když jsme si chtěli sednout, naše místa byla již zabraná. Uvaděčka si nevěděla rady a arogantně nám vysvětlila, že kdo dřív přijde...Jak jsme zjistili, produkce rozdala svým známým poukazy na ta samá místa. Nakonec jsme si sedli, ale stálo nás to více adrenalinu než bylo vhodné.

Tyto dva celkem banální příklady jsou určitou metaforou budoucí celosvětové krize, na kterou bohužel doplatí ti, co nebudou připraveni. Ze zdravotního hlediska si hlídejte hlavně imunitu, abyste přežili infekce, které se budou šířit při rezistenci na antibiotika (více najdete mimochodem v nové knize Jak dál po antibiotikách). A nastane nejen krize zdravotnictví, kde se utrácejí peníze na zbytečné operace, léky, přístroje.

Podle mnoha odborníků přijde ekonomická krize ještě mnohem větší než před několika lety.

V současné globalizaci a zejména byrokracii Evropské unii, které vládnou nesympatičtí úředníci, stačí si vzpomenout na necharismatického prezidenta Evropské unie, si málokdo uvědomuje, že Evropa je dosti nestabilní a slabá. V současné euforii z toho, jak se všem daří, si asi málokdo uvědomuje, že současný stav, kdy nám nic moc nehrozí, nemusí trvat dlouho.

David Frej