Domácí masáž

Olejová masáž celého těla  je součástí denního režimu pro posílení zdraví a pro prevenci nemocí. Pokožka je největším orgánem člověka. Tisíce nervových zakončení ji spojují se všemi orgány a tkáněmi těla. Proto může být přes pokožku zklidněno a pozitivně ovlivněno tělo i mysl člověka.


Pravidelná olejová masáž chrání před nemocemi kloubů a zlomeninami ve vyšším věku. Olejovou ájurvédskou masáží jsou vylučovány toxiny z hlubších vrstev pokožky a putují k povrchu. Teplem oleje a jemnou masáží se otevřou kanálky, takže je tělo každou abhjangou trochu více oproštěno od nahromaděné ámy. Výsledkem je posílení imunity a pozitivní naladění organismu.

domaci-masaz

Provedení abhjangy

Ráno nebo večer provádějte vlastní masáž, použijte při ní za studena lisovaný kvalitní sezamový olej, nejlépe bio. Ohřejete ho ve vodní lázni tak, že hrníček s 1,5 dl oleje dáte buď do většího hrnce s vroucí vodou, nebo do horké vody v umyvadle, a pak ho budete roztírat.
Máte-li olej v teplé koupelně, stačí teplota místnosti. Během abhjangy si dejte na zem starý ručník, abyste neuklouzli a chránili si podlahu před olejovými kapkami.
Abhjangu můžete provést zčásti vsedě a zčásti vestoje, důležité přitom je, abyste měli pohodlný a uvolněný postoj. Začněte u hlavy, kde si ke kořínkům vmasírujte olej určený na vlasy (Hair Plus) a pak se sezamovým olejem pokračujte přes krk, ramena, ruce, břicho, nohy a záda za pomoci druhé osoby. Dlouhé kosti masírujte pohyby nahoru a dolů, klouby jako loketní, kolenní, ramenní krouživým pohybem po směru hodinových ručiček. (Viz obr.)

masaz-spatnemasaz-spravne

Celý proces masáže zabere zhruba 10 až 15 minut. Za půl hodiny se osprchujte teplou vodou s použitím přírodního mýdla. Nemáte-li dostatek času, provádějte alespoň masáž hlavy a nebo jen chodidel před spaním.

Po masáži

Jestliže se tím pokožka vysouší, naneste po abhjance a následující koupeli nebo sprchování zvlhčující pleťový krém. Po několika dnech nebo týdnech se tímto způsobem vyloučí tolik toxinů, že se pokožka opět vrátí do původního stavu. Čistá horká voda obvykle dokáže olej odstranit; při silném ochlupení je ale někdy nutné i mýdlo. Zde ajurvéda doporučuje různé druhy mýdla dle konstitučního typu a druhu pokožky. Zkuste Neem mýdlo, které je vyrobeno na čistě rostlinném základě s ajurvédskými bylinami a bez konzervantů.

DF, upraveno z knihy Matka a dítě od dr. Karin Pirc, Ecce Vita 2004