Artróza-onemocnění kloubů

Jde o chorobu, kterou trpí kolem 15 % populace. Při artróze je narušena rovnováha mezi odbouráváním a tvorbou chrupavky. Nemoc postihuje kromě kloubu a kost blízkou chrupavce také kloubní a mimokloubní tkáně. V kloubní chrupavce dochází k odbourávání tkáně, pokusu o vytvoření nové tkáně v chrupavce a kosti přiléhající k chrupavce, k chronickému zánětu a k vazivové přeměně v kloubním pouzdře. Dochází k opotřebení a degeneraci kloubních chrupavek. Artrózou jsou postiženy nejčastěji velké klouby, páteř a některé malé klouby rukou. Často se v pokročilém stavu objevuje znehybnění kloubů.

Rozdělení artrózy (degenerativního onemocnění kloubů)

Idiopatická artróza je taková, která vzniká nastává vlivem degenerativních procesů způsobených stárnutím tkání.
Sekundární artroza je taková, která vznikla druhotně, z nejrůznějších příčin: úrazu, změněného tvaru kloubu, hypermobility (zvýšené pohyblivosti kloubů), metabolických příčin, zánětlivého onemocnění kloubu (např. při revmatoidní artritidě), některých onemocnění žláz s vnitřní sekrecí (při onemocnění štítné žlázy, při cukrovce)
Artróza je nejčastější příčinou bolesti pohybového aparátu, funkčního omezení pohybového aparátu, pracovní neschopnosti.

Hlavní příčiny nemoci kloubů artrózy

Špatná strava a životospráva - artróza postihuje v převážné míře starší osoby
Dědičnost - při výskytu v rodině, někdy nalézáme narušený gen pro tvorbu kolagenu
Nadměrné zatěžování kloubů - sportovní zranění u menisků, zvedání těžkých břemen s pokrčenými koleny
Nadváha a obezita
Nadměrný pobyt v chladném prostředí.
Stres
Menopauza
Nedostatek pohybu nebo naopak zatěžování při sportu (fotbal, squash..)
Cvičení po konzumaci vydatného jídla
Neléčivá zánětlivá onemocnění
Poruchy nervového zásobení - při zátěži nejsou vzruchy z nervů přenášeny do mozku a tělo nereaguje relaxací nebo zapojením určitých svalů při ochraně kloubu

Příznaky artrózy (nemoci kloubů)

Bolest bývá hlavním příznakem, často spojená s omezenou hybností. většinou vzniká pomalu, často je vyvolaná zátěží. někdo se vyskytuje ranní ztuhlost. Slyšet můžete drásoty, vrzání
proteplení, otok kloubu - bývají přítomny tehdy, když v kloubu došlo v důsledku opakovaného dráždění ke vzniku zánětu. kloub může být zdeformovaný.

Léčba

Dieta - viz níže
Pohyb - plavání, jízda na kole, chůze, joga, tai-či, rotoped
Rehabilitace - vodoléčba, elektroléčba, laser, ultrazvuk

Strava při artróze

Omezit byste se měli zejména těmto potravinám:

- bílému cukru
- bílé a pšeničné mouce
- lilkovitým (lilek, brambory, papriky, rajčata)
- mořské a běžné soli
- červenému masu
- dochucovadlům
- limonádám (obsahují až 13 kávových lžiček cukru na jednu sklenici!)
- kofeinu
- tabáku
Zařaďte odlehčovací dny.
Při nákupu sledujte obaly potravin, zda neobsahují aditiva. Jezte čerstvé potraviny a čerstvě uvařené pokrmy. Jezte čerstvě uvařené pokrmy spíš než polotovary plné soli a nasycených tuků.

Byliny

Protože nesteroidní antirevmatika (aspirin, indometacin, ibuprofen) mají spousty nežádoucích účinků, lze zkusit byliny. Ve fytoterapii se doporučují jalovec, bříza bělokorá, kopřiva, kostival lékařský, kakost smrdutý, černý rybíz, šáchor hlíznatý, boswellia, guduchi, tužebník.

MUDr. David Frej