Očista jater

Játra jsou orgánem, který zodpovídá za spoustu metabolických procesů - rozkládání látek, tvorbu bílkovin, tvorbu cholesterolu, ale hlavně zpracování a vylučování škodlivin včetně alkoholu a hormonů žlučovými vývody. Játra filtrují litr a půl krve za minutu! Téměř každý člověk trpí poruchou funkce jater. Odstraněním žlučových kamínků z jater a žlučníku spolu se správnou stravou a režimem lze odstranit mnoho zdravotních potíží.


 

Špatná funkce jater

Správná funkce jater udržuje rovnováhu a zdraví. Ve své praxi se setkávám s častým oslabením jater, které lze diagnostikovat kameny v dříve než se porucha projeví na zvýšených jaterních testech. Často bývá příčinou prodělaná nebo probíhající infekční mononukleóza, nesprávná strava, tukovatění jater při nadváze, vyšší konzumace alkoholu apod. Dochází nejen ke zlepšení subjektivnímu, které mi pacienti sdělují (zvýšení pocitu energie, snížení únavy), ale také při krevních odběrech, kdy se snižují až normalizují zvýšené jaterní testy, cholesterol nebo kyselina močová již po několika měsících léčby.

Kameny v žlučovodech

Většina z nás má v játrech spoustu malých kamínků, které se tvoří v žlučových vývodech jater. Západní medicína rozeznává pouze kameny ve žlučníku a jen ty kontrastní, které se zobrazí na ultrazvuku. Analýzou lze ale zjistit rozšíření jaterních žlučových vývodů, blokovaných kamínky, složenými z vápníkových solí a žlučových barviv, neviditelných na ultrazvuku.

Také jaterní enzymy v krevních testech se zvyšují až v případě většího poškození jaterních buněk (játra fungují relativně normálně i pokud je poškození větší než 60 %). Žluč zodpovídá za metabolismus tuků, vstřebávání vápníku, vyloučení škodlivin játry, v zdržování acidobazické rovnováhy a v detoxikace střev a udržování správné střevní mikroflóry. (Játra tvoří přes 1 litr žluči denně.) Žlučové kamínky v játrech narušují procesy jako trávení, vylučování škodlivin, funkci plic, ledvin, tlustého střeva. Uvolněním žlučových vývodů v játrech a žlučníku se okysličí krev a orgány, do buněk se přivádí více živin, škodliviny se vylučují z těla, obnoví se správná funkce nervového systému a žláz.

Očista jater

Očista je velmi účinná mnoha zdravotních potíží, např. nemoci jater a žlučníku (bolest v pravém boku, cirhóza, mononukleóza, borelióza, vysoký cholesterol, zánět jater a žlučníku, žloutenka), onemocněními dutiny ústní (afty, herpes, zubní kazy), zažívací potíže (nadýmání, plynatost), nemoci střev, bolesti zad, kloubů, dna, osteoporóza, únava, sexuální poruchy, psychická onemocnění, alergie, nemoci srdce a cév, obezita, poruchy imunity, poruchy spánku, onemocnění ledvin, kožní nemoci, hormonální poruchy...Provádíme ji individuálně při speciální očistě jater, případně na pobytech. O speciální očistě si přečtěte více zde.

Byliny pro regeneraci jater

V přírodní medicíně se na detoxikaci používají velmi účinné byliny, tzv. hepatoprotektiva, které v západní medicíně nenacházíme. Ve své praxi používám některé byliny, které mají výrazný účinek na regeneraci i nemoci jater a ledvin. Změny se dají ověřit na krevních testech, normalizaci jaterních testů po určité době podávání bylin s účinkem na játra a ledviny.

Jednou z nejúčinnějších bylin zejména na játra je kutki- Picrorrhiza kurroa. Jedná se o byliny, která roste v Himalájích a v současné době hrozí nedostatek této léčivé byliny. V léčbě se používá oddenků nebo stonků. Jedná se o hořké tonikum, což předurčuje účinky.
Nejdůležitějším účinkem, pro který se kutki používá v ájurvédské medicíně, jsou vynikající účinky na játra. Picrorrhiza podporuje tvorbu žluči v játrech a vylučování žluče ze žlučníku. U zvířat chránila picrorrhiza játra před účinky několika jaterních toxinů až čtyřikrát silněji než silymarin, látka nacházející se v bylině ostropestřec mariánský. Snižuje také riziko rakoviny jater způsobené různými chemickými látkami. V některých studiích byla úspěšně léčena žloutenka kombinací kutki a minerálů. Kutki najdeme v unikátní kombinaci LKC, zaměřené na játra a ledviny.

Nektar nesmrtelnosti, Amrita neboli Guduči (Tinospora cordifolia) má důležitý účinek u nemocí jater. Používá se jako imunomodulátor pro potlačení imunity při žloutence a jaterní fibróze. Bylo zjištěno, že rostlina je účinná při prevenci fibrózních změn a napomáhá regeneraci jater při hepatické toxicitě vyvolané působením drog.

Bhumyamalaki (Phyllantus niruri) působí nejvíce u kolik ledvinových i žlučových a zejména poruchách jater včetně hepatitidy (žloutence), kdy tlumí zánět a tvorbě kamenů v žlučníku, játrech i ledvinách. V této indikaci také nachází nejčastější použití v ájurvédské medicíně. Účinek u kamenů žlučových a ledvinových byla zkoumána ve více než 100 studiích. A úspěšnost dosahovala 94%.

Aloe vera je též velmi účinné v léčbě nemocí jater a zejména regeneraci tohoto orgánu.

MUDr. David Frej