Bylina zejména na játra.

Název

Latinsky: Picrorhiza kurroa

Jiné: Katuki

Popis

Kutki neboli Katuki, latinsky Picrorhiza kurroa, je bylina rostoucí v západní části Himalájí. Co se v Kutki nachází

V léčbě se používá oddenků nebo stonků. Jedná se o hořké tonikum, což předurčuje účinky. Hlavními účinnými látkami jsou glycosides picroside I, kutkoside, androsin, a apocynin. Picroliv (směs látek picroside I a kutkoside) má imunostimulační účinek.

Zdravotní účinky podle přírodní medicíny

Játra a žlučník: nejdůležitějším účinkem, pro který se kutki používá, jsou vynikající účinky na játra. Picrorhiza podporuje tvorbu žluči v játrech a vylučování žluče ze žlučníku. V testech chránilo kutki játra před účinky několika jaterních toxinů až čtyřikrát silněji než silymarin, látka nacházející se v bylině ostropestřec mariánský. Chrání a podporuje funkci jater, doporučuje se u hepatitid, infekční mononukleóze, cirhóze, vysokém cholesterolu a zvýšených jaterních enzymech. Snižuje také riziko rakoviny jater způsobené různými chemickými látkami. V některých studiích byla úspěšně léčena žloutenka kombinací kutki a minerálů.

Antioxidant: Picrorhiza má silné antioxidační účinky, zejména v játrech.

Astma: dvě studie uvádí pozitivní účinky v léčbě astmatu včetně snižování četnosti a intenzity astmatických záchvatů. Vhodné též u bronchitid.

Trávící systém: kutki pozitivně ovlivňuje trávicí systém. Hořkost oddenků kutki se tisíciletí používá v ájurvédské medicíně v léčbě poruch trávení. Doporučuje se u nedostatečné sekrece trávících enzymů vyvolávajících zácpu. Zde je vhodné kutki v kombinaci s Triphalou, pepřem, lékořicí, hrozinkami a bylinou Neemem.

Klouby: V laboratorních pokusech se prokázaly nejen protialergické účinky, ale kutki mělo významné protizánětlivé účinky a snižovaly zánět v kloubech. V jedné provedené studii se zjistil účinek u osob s revmatoidní artritidou.

Kožní nemoci: Picrorhiza v kombinaci s lékem methoxsalen podpořil zotavení u osob s vitiligem rychleji než u osob užívajících methoxsalen samotný jen s působením slunce. U Kutki je popsán účinek u ekzému a dalších kožních nemocí.

Imunita: imunostimulační účinek, bránící infekcím. Kutki též snižuje horečku u většiny infekčích onemocnění. Pozitivně působí u autoimunních nemocích.

Další účinky: zlepšení zraku, odstranění nepravidelné menstruace, pozitivní ovlivnění epilepsie.

Kde se Kutki nachází

Kutki se stává poměrně vzácnou bylinou a proto se již nesmí dovážet samostatně pro omezené zdroje a velkou poptávku, proto ji lze najít jen v směsích bylin. Mezi účinné kombinace zejména na játra a imunitu, kde se kutki v dostatečném množství nachází, patří:

 – LKC s účinky pro správnou funkci nejen jater, ale ledvin

 – LIVER PLUS se speciální směsí bylin na játra

 – IMUHELP, který zvyšuje obranyschopnost organismu

Dávkování

1-2 kapsle 2xdenně s jídlem.

Upozornění

Kutki není vhodné užívat v těhotenství a kojení.

Souhrn a zdravotní účinky podle přírodní medicíny

– silný léčebný a ochranný účinek na játra

– působí na žlučník

– působí na astma a průdušky

– silný antioxidant

 – odstraňuje trávící obtíže

Máta peprná (Mentha pipperita)

Máta peprná (Mentha pipperita)

Máta dostala název podle nymfy Menthé. Máta se přirozeně vyskytuje v Evropě. První zmínka pochází z Egypta. V Evropě se používá od 17 stol, kam se máta rozšířila z východní Asie.
Ječmen mladý (Hordeum vulgare)

Ječmen mladý (Hordeum vulgare)

Ječmen a sušená šťáva z listů je zásobárnou širokého spektra vitaminů, minerálních látek, antioxidantů, aktivních enzymů a důležitého chlorofylu.   (Pokračování textu…)
Pelyněk (Artemisia)

Pelyněk (Artemisia)

Pelyněk se od starověku používal na infekce, jako přísada do vína, ve středověku se vyvolával potrat, a jako silný čaj na trávící obtíže. Pelyněk se popisuje ve Starém i Novém zákoně. ...
Kotrč kadeřavý (Sparassis Crispa)

Kotrč kadeřavý (Sparassis Crispa)

Hanabiratake , Kotrč kadeřavý (Sparassis Crispa) přitahuje pozornost vědců pro účinky výrazně podporující imunitní systém. Vypadá jako mozek a z toho plyne i její přezdívka „ houba podobná ...
Kadidlovník pilovitý (Boswellia serrata)

Kadidlovník pilovitý (Boswellia serrata)

Pryskyřice ze stromu Boswellia serrata s výrazními protizánětlivými účinky. (Pokračování textu…)
Lékořice (Glycyrrhiza glabra)

Lékořice (Glycyrrhiza glabra)

Kořen sladké chuti se nejí jen jako pendrek, ale pro léčivé účinky. (Pokračování textu…)
Moringa olejodárná (Moringa oleifera)

Moringa olejodárná (Moringa oleifera)

Moringa je bohatým bylinným zdrojem vitaminů, minerálů a bílkovin. Název (Pokračování textu…)
Řeřicha setá (Lepidium sativum)

Řeřicha setá (Lepidium sativum)

Listy se používají do salátů, semena mají zdravotní účinky... (Pokračování textu…)
Mladá pšenice

Mladá pšenice

Jedna ze zelených superpotravin... Název (Pokračování textu…)

Garcinia cambogia

Plod, který se užívá u nadváhy a obezity na snížení váhy.  (Pokračování textu…)
Withanie spavá (Withania somnifera)

Withanie spavá (Withania somnifera)

Latinsky: Withania somnifera Jiné názvy: Ašvaganda Popis Ašva značí kůň a ganda sílu. Ašvaganda tedy značí sílu koně. Latinský název zní Withania somniferum a nazývá se také indický ...
Pupečník asijský (Centella asiatica)

Pupečník asijský (Centella asiatica)

Latinsky: Centella asiatica Jiné názvy: Brahmi, Gotu Kola Popis Brahmi, neboli gotu kola je jedna z hlavních bylin pro regeneraci nervové soustavy. Brahmi znamená v sanskrtu vědomí či ...