Pelyněk se od starověku používal na infekce, jako přísada do vína, ve středověku se vyvolával potrat, a jako silný čaj na trávící obtíže. Pelyněk se popisuje ve Starém i Novém zákoně.

Popis pelyňku

Pelyněk, velmi hořká bylina, n roste nejen v Evropě, ale i Asii a na americkém kontinentě a rozeznáváme několik druhů, nejčastější jsou:
Artemisia vulgaris
Artemisia abrotanum
Artemisia absinthium

Název absinthum pochází z řeckého slova označující něco, co nelze vypít, vzhledem k velké hořkosti. Alkoholický nápoj absint obsahuje pelyněk a je v některých zemích zakázaný pro halucinogenní účinky.

Co pelyněk obsahuje

Používají se listy, stonek i květy, obsahující éterické oleje a glykosidy, hořké jako žluč a podobné bilirubinu. K hlavním složkám patří karotenoidy, acetyleny, flavonoidy, ligniny, hořčiny. Hlavně obsahuje neurotoxin thujon, který ale v přiměřené koncentraci do 35 mg na kg váhy nejsou nebezpečně, naopak, a působí protiparazitárně, v koncentraci s alkoholem nebezpečně (absint).

Zdravotní účinky pelyňku

Pelyněk se od starověku používal na infekce, jako přísada do vína, ve středověku se vyvolával potrat, a jako silný čaj na trávící obtíže. Pelyněk se popisuje ve Starém i Novém zákoně.

Malárie: Pelyněk je nejúčinnější bylinou proti malárii, rychle snižuje parazity v krvi, a je součástí artemisininu, nejúčinnějšího produktu na trhu proti malárii. Pelyněk reaguje se železem, který ve vysoké dávce obsahuje parazit a tvoří volné radikály, zabíjející parazita.

Rakovina: Rakovinné buňky vyžadují železo a zvyšují množství receptorů na buňkách pro navázání železa, potřebného pro dělení buněk. Ve studii se zvýšil obsah železa v normálních i rakovinných buňkách u rakoviny prsu a následně se podával extrakt pelyňku. Pelyněk likvidoval rakovinné buňky jakou u parazitů, tvorbou volných radikálů.

Paraziti, bakterie: Tinktura s účinkem proti lidským parazitům je složena z bylin jejichž aktivní látky napomáhají k očistě organismu od nevítaných spolubydlících.
Obsažené extrakty působí na endoparazity z řádu plochých i oblých červů (tasemnice, motolice, škrkavky, roupy) a prvoků měňavky, kokcidie a další.
Artemisinin z rostlin rodu Arthemisia- pelyněk, je účinným prostředkem proti toxoplasmose a malarii. Ostatní extrakty bylin doplňují komplexní účinek.
Tinktura obsahuje vysoký podíl extraktu z listu ořešáku královského a tří druhů rodu pelyněk. Extrakty jsou připraveny šetrným způsobem zahušťováním za studena.pelyněk spolu s dalšími protiparazitárními extrakty jako ořešák (Juglans nigra), a kořením jako kurkuma a kardamom přerušují cyklus vývoje parazita. Pelyněk též působí proti mikrobům, účinnost byla prokázána proti Escherichia coli, bakterii způsobující střevní obtíže, nemoci močových cest či plic, nebo proti salmonele. Esenciální olej z pelyňku blokoval růst plísní a to včetně candida albicans. Také čistí krev a zlepšuje žilní oběh.

Trávení a Crohnova nemoc: Podporuje vylučování žaludečních šťáv, enzymů ze slinivky a tvorbu slin. Podporuje játra a trávení. Vhodné při těžkosti po jídle, plnosti a pálení žáhy. Ve studiích pelyněk podávaný v dávce 500 mg 3xdenně u pacientů s Crohnovou nemocí léčených steroidy, které se postupně snižovaly, se stav zlepšil i 90% osob a 65% z nich zůstalo v remisi (bez projevů nemoci) i 12 týdnů a bez kortikoidů, které se podávají u této nemoci.
SIBO. Ve studii z roku 2014 užívala jedna polovina osob antibiotikum a druhá část bylinnou směs z tymiánu, pelyňku a oregána. Po 4 týdnech se SIBO zmizelo u 46% osob, zatímco u antibiotické léčby jen 34%. U antibiotik se projevily nežádoucí účinky jako průjem, vyrážky a střevní zánět, zatímco bylinná léčba se neprojevila zhoršením stavu.

Kde pelyněk najdeme

Pelyněk najdeme v čaji, kapslích, či v tinktuře Helmstop. Macerace všech tří druhů pelyňků se provádí v alkoholu o koncentraci max. 15% objemových, čímž se radikálně snižuje obsah rozpuštěných thujonů.

Dávkování pelyňku

Na trávící obtíže před jídlem se pije teplý čaj. ½ – 1 lžička na šálek čaje se zalije vroucí vodou a nechá 15 minut louhovat. Jelikož je čaj velmi hořký, dochucuje se mátou, neměl by se sladit.

Na parazity, plísně a infekce je nejvhodnější tinktura, kde se uvádí vhodné dávkování v kapkách do vody. Tinktura nesmí obsahovat vyšší obsah thujonů než je přípustné.

Souhrn

– Působí proti parazitům, bakteriím a plísním

– Vhodný je na zažívací obtíže

– Účinný je na záněty střev, a dysbiozu, zejména SIBO, narušenou střevní mikrofloru

– Pelyněk má určité protirakovinné působení

Máta peprná (Mentha pipperita)

Máta peprná (Mentha pipperita)

Máta dostala název podle nymfy Menthé. Máta se přirozeně vyskytuje v Evropě. První zmínka pochází z Egypta. V Evropě se používá od 17 stol, kam se máta rozšířila z východní Asie.
Ječmen mladý (Hordeum vulgare)

Ječmen mladý (Hordeum vulgare)

Ječmen a sušená šťáva z listů je zásobárnou širokého spektra vitaminů, minerálních látek, antioxidantů, aktivních enzymů a důležitého chlorofylu.   (Pokračování textu…)
Pelyněk (Artemisia)

Pelyněk (Artemisia)

Pelyněk se od starověku používal na infekce, jako přísada do vína, ve středověku se vyvolával potrat, a jako silný čaj na trávící obtíže. Pelyněk se popisuje ve Starém i Novém zákoně. ...
Kotrč kadeřavý (Sparassis Crispa)

Kotrč kadeřavý (Sparassis Crispa)

Hanabiratake , Kotrč kadeřavý (Sparassis Crispa) přitahuje pozornost vědců pro účinky výrazně podporující imunitní systém. Vypadá jako mozek a z toho plyne i její přezdívka „ houba podobná ...
Kadidlovník pilovitý (Boswellia serrata)

Kadidlovník pilovitý (Boswellia serrata)

Pryskyřice ze stromu Boswellia serrata s výrazními protizánětlivými účinky. (Pokračování textu…)
Lékořice (Glycyrrhiza glabra)

Lékořice (Glycyrrhiza glabra)

Kořen sladké chuti se nejí jen jako pendrek, ale pro léčivé účinky. (Pokračování textu…)
Moringa olejodárná (Moringa oleifera)

Moringa olejodárná (Moringa oleifera)

Moringa je bohatým bylinným zdrojem vitaminů, minerálů a bílkovin. Název (Pokračování textu…)
Řeřicha setá (Lepidium sativum)

Řeřicha setá (Lepidium sativum)

Listy se používají do salátů, semena mají zdravotní účinky... (Pokračování textu…)
Mladá pšenice

Mladá pšenice

Jedna ze zelených superpotravin... Název (Pokračování textu…)

Garcinia cambogia

Plod, který se užívá u nadváhy a obezity na snížení váhy.  (Pokračování textu…)
Withanie spavá (Withania somnifera)

Withanie spavá (Withania somnifera)

Latinsky: Withania somnifera Jiné názvy: Ašvaganda Popis Ašva značí kůň a ganda sílu. Ašvaganda tedy značí sílu koně. Latinský název zní Withania somniferum a nazývá se také indický ...
Pupečník asijský (Centella asiatica)

Pupečník asijský (Centella asiatica)

Latinsky: Centella asiatica Jiné názvy: Brahmi, Gotu Kola Popis Brahmi, neboli gotu kola je jedna z hlavních bylin pro regeneraci nervové soustavy. Brahmi znamená v sanskrtu vědomí či ...