Latinsky: Withania somnifera

Jiné názvy: Ašvaganda

Popis

Ašva značí kůň a ganda sílu. Ašvaganda tedy značí sílu koně. Latinský název zní Withania somniferum a nazývá se také indický ženšen. Klinické studie prokázaly, že ašvaganda v účincích převyšuje sibiřský ženšen. Pro jemný účinek ji lze použít namísto ženšenu, který působí příliš stimulačně a má určité nežádoucí účinky. Malý keřík dosahuje vzrůstu až 1.5 metru s malými listy a zelenožlutými květy. Vyskytuje se v suchých oblastech Indie a Afriky.

Co Ašvaganda obsahuje

Léčivé 3-10 mm velké kořeny mají velmi hořkou chuť. Léčivé účinky mají též listy, ale v nejkvalitnější ájurvédských přípravcích se používá sušená bylina v celku a nejlépe v kapslích s certifikovanou organickou ašvagandou, do kterých není nutné přidávat žádné konzervační a zpevňující látky. A oproti čaji má lepší a výraznější účinek.

Zdravotní účinky

Posílení. Sladká a následně hořká a trpká chuť umožňuje proniknutí hluboko do tkání, které posílí a pročistí. Jedná se o tonikum, které vyživuje celý organismus a dodává energii. Vhodné je podávání ve starším věku a po nemoci. V ájurvédě patří do skupiny rasáján, bylin s omlazovacím a regeneračním účinkem. Ašvaganda podporuje přírůstek váhy u hubených jedinců. U sportovců podporuje zvyšování svalové hmoty.

Stres. Výrazně působí proti stresu snižuje množství a uvolňování stresového hormonu kortizolu a vyčerpávání nadledvinek při stresu. Ašvaganda je účinná při nespavosti, nepůsobí však jako sedativum. Naopak pomáhá tělu se uklidnit a uložit ke spánku. Tím napomáhá tomu, aby tělo bylo schopno reagovat na stavy vyplývající ze zatížení spíše, než aby je zakrývala sedativními účinky (tedy navozuje odolnost proti stresu).

Afrodisiakum. Jako účinné afrodiziakum se přidává do různých směsí. Ašvaganda podporuje erekci, odstraňuje sexuální poruchy a neplodnost, podporuje libido sexuální výkonnost a počet spermií.

Imunita. Ašvaganda odporuje imunitu, zvyšuje počet bílých krvinek (lymfocytů) a také červených krvinek, zvyšuje se hladina hemoglobinu, čímž se zvyšuje se vytrvalost a brání únavě.

Zánět. Výrazný je i protizánětlivý účinek, který se uplatňuje u léčby artritid (zánětu kloubů). Ašvaganda harmonizuje svalově kostní systém.

Kde Ašvagandu najdeme

Ašvagandu najdeme v kapslích, bylinné kávě Vitalita, Flexibility, dále v posilujícím přípravku NUTRIJAM .

Dávkování

Přibližně 2-3 gramy denně (2-4 celulózové kapsle 1-2xdenně) bio ašvagandy. Vhodné zapít teplou vodou nebo mlékem.

Souhrn a účinky podle přírodní medicíny

Vyživuje a omlazuje tkáně – podporuje vitalitu a dodává energii – má protistresové účinky – má afrodisiakální účinky – podporuje imunitu – snižuje zánět, zejména působí u bolestivých, zanícených a oteklých kloubů

Máta peprná (Mentha pipperita)

Máta peprná (Mentha pipperita)

Máta dostala název podle nymfy Menthé. Máta se přirozeně vyskytuje v Evropě. První zmínka pochází z Egypta. V Evropě se používá od 17 stol, kam se máta rozšířila z východní Asie.
Ječmen mladý (Hordeum vulgare)

Ječmen mladý (Hordeum vulgare)

Ječmen a sušená šťáva z listů je zásobárnou širokého spektra vitaminů, minerálních látek, antioxidantů, aktivních enzymů a důležitého chlorofylu.   (Pokračování textu…)
Pelyněk (Artemisia)

Pelyněk (Artemisia)

Pelyněk se od starověku používal na infekce, jako přísada do vína, ve středověku se vyvolával potrat, a jako silný čaj na trávící obtíže. Pelyněk se popisuje ve Starém i Novém zákoně. ...
Kotrč kadeřavý (Sparassis Crispa)

Kotrč kadeřavý (Sparassis Crispa)

Hanabiratake , Kotrč kadeřavý (Sparassis Crispa) přitahuje pozornost vědců pro účinky výrazně podporující imunitní systém. Vypadá jako mozek a z toho plyne i její přezdívka „ houba podobná ...
Kadidlovník pilovitý (Boswellia serrata)

Kadidlovník pilovitý (Boswellia serrata)

Pryskyřice ze stromu Boswellia serrata s výrazními protizánětlivými účinky. (Pokračování textu…)
Lékořice (Glycyrrhiza glabra)

Lékořice (Glycyrrhiza glabra)

Kořen sladké chuti se nejí jen jako pendrek, ale pro léčivé účinky. (Pokračování textu…)
Moringa olejodárná (Moringa oleifera)

Moringa olejodárná (Moringa oleifera)

Moringa je bohatým bylinným zdrojem vitaminů, minerálů a bílkovin. Název (Pokračování textu…)
Řeřicha setá (Lepidium sativum)

Řeřicha setá (Lepidium sativum)

Listy se používají do salátů, semena mají zdravotní účinky... (Pokračování textu…)
Mladá pšenice

Mladá pšenice

Jedna ze zelených superpotravin... Název (Pokračování textu…)

Garcinia cambogia

Plod, který se užívá u nadváhy a obezity na snížení váhy.  (Pokračování textu…)
Withanie spavá (Withania somnifera)

Withanie spavá (Withania somnifera)

Latinsky: Withania somnifera Jiné názvy: Ašvaganda Popis Ašva značí kůň a ganda sílu. Ašvaganda tedy značí sílu koně. Latinský název zní Withania somniferum a nazývá se také indický ...
Pupečník asijský (Centella asiatica)

Pupečník asijský (Centella asiatica)

Latinsky: Centella asiatica Jiné názvy: Brahmi, Gotu Kola Popis Brahmi, neboli gotu kola je jedna z hlavních bylin pro regeneraci nervové soustavy. Brahmi znamená v sanskrtu vědomí či ...