Byliny známá svým pozitivním účinkem na srdce, krevní tlak a cévy.

Popis Arjuny

Arjuna je tropický strom, který roste v Indii a na Srí Lance a jeho silná, bílo-růžová kůra se používá v ájurvédské terapii. Nese jméno bojovníka, který se musel rozhodnou, zda se přidá na stranu dobra ve jménu lidstva nebo se zastane zla a vlastní rodiny.

Co arjuna obsahuje

Kůra obsahuje třísloviny, kyselinu glukotaninonu s trpkou chutí, dále saponiny, flavonoidy, proanthocyanidiny, phytosteroly, vápník, hořčík, zinek, a měď. Arjuna obsahuje koenzym Q10, který brání infarktům a snižuje zrychlený srdeční tep.

Zdravotní účinky

Srdce: Terminalia arjuna je nejlepší bylinou na srdce. Posiluje fyzické i emoční srdce. Arjunu tak lze podávat u téměř všech nemocí srdce. Podporuje cirkulaci a srdeční činnost nejen v prevenci, ale také po infarktu myokardu nebo při ischemické chorobě srdeční či srdečního selhání. U anginy pectoris snižoval arjuna daleko lépe bolesti než nitroglycerin. Zlepšení srdeční činnosti je zásluha saponinů, zatímco flavonoidy a proanthocyanidiny mají antioxidační účinek a posilují cévní stěnu.

Krevní tlak: Arjuna snižuje vysoký krevní tlak a ovlivňuje hladinu cholesterolu. Arjuna má pozitivní účinky na kornatění tepen, a tento proces zpomaluje.

Stres: Arjuna snižuje emoční stres a hormony kortizon a adrenalin, které se uvolňují během stresu.

Antioxidant, cholesterol: V jedné velké studii se zkoumal antioxidační účinek a vliv na hladinu cholesterolu. Účinek Arjuny se provnával s vitaminem E a placebem, neúčinnou látkou. Studie zahrnovala 105 osob. Ve skupině, u které se podával vitamin E a placebo, nedošlo k žádné změně cholesterolu. Arjuna významně snížila hodnoty celkového 12.7%, a škodlivého LDL cholesterolu (-15.8 až – 25.6%). Došlo též k významnému snížení lipidových peroxidů značící důležitý antioxidační účinek.

Migrény: pozitivně ovlivňuje bolesti hlavy a migrénu spolu s kozlíkem lékařským,

Další účinky: reguluje hladinu krevního cukru. Urychluje hojení zlomenin, snižuje otoky, podává se u kapavky, průjmu a poruchy vstřebávání. Dokonce má určité protibakteriální a protirakovinné účinky. Arjuna má díky svému složení též silné účinky u jaterní cirhózy a urychluje regeneraci jaterních buněk.

Kde se arjuna nachází

Arjunu najdete v přípravku HT Kare.

Dávkování arjuny

1-2 kapsle dvakrát denně.

Souhrn účinků

– posiluje srdce

– působí na cévy

– snižuje krevní tlak

– antioxidant

– snižuje cholesterol

– tlumí migrény

Máta peprná (Mentha pipperita)

Máta peprná (Mentha pipperita)

Máta dostala název podle nymfy Menthé. Máta se přirozeně vyskytuje v Evropě. První zmínka pochází z Egypta. V Evropě se používá od 17 stol, kam se máta rozšířila z východní Asie.
Ječmen mladý (Hordeum vulgare)

Ječmen mladý (Hordeum vulgare)

Ječmen a sušená šťáva z listů je zásobárnou širokého spektra vitaminů, minerálních látek, antioxidantů, aktivních enzymů a důležitého chlorofylu.   (Pokračování textu…)
Pelyněk (Artemisia)

Pelyněk (Artemisia)

Pelyněk se od starověku používal na infekce, jako přísada do vína, ve středověku se vyvolával potrat, a jako silný čaj na trávící obtíže. Pelyněk se popisuje ve Starém i Novém zákoně. ...
Kotrč kadeřavý (Sparassis Crispa)

Kotrč kadeřavý (Sparassis Crispa)

Hanabiratake , Kotrč kadeřavý (Sparassis Crispa) přitahuje pozornost vědců pro účinky výrazně podporující imunitní systém. Vypadá jako mozek a z toho plyne i její přezdívka „ houba podobná ...
Kadidlovník pilovitý (Boswellia serrata)

Kadidlovník pilovitý (Boswellia serrata)

Pryskyřice ze stromu Boswellia serrata s výrazními protizánětlivými účinky. (Pokračování textu…)
Lékořice (Glycyrrhiza glabra)

Lékořice (Glycyrrhiza glabra)

Kořen sladké chuti se nejí jen jako pendrek, ale pro léčivé účinky. (Pokračování textu…)
Moringa olejodárná (Moringa oleifera)

Moringa olejodárná (Moringa oleifera)

Moringa je bohatým bylinným zdrojem vitaminů, minerálů a bílkovin. Název (Pokračování textu…)
Řeřicha setá (Lepidium sativum)

Řeřicha setá (Lepidium sativum)

Listy se používají do salátů, semena mají zdravotní účinky... (Pokračování textu…)
Mladá pšenice

Mladá pšenice

Jedna ze zelených superpotravin... Název (Pokračování textu…)

Garcinia cambogia

Plod, který se užívá u nadváhy a obezity na snížení váhy.  (Pokračování textu…)
Withanie spavá (Withania somnifera)

Withanie spavá (Withania somnifera)

Latinsky: Withania somnifera Jiné názvy: Ašvaganda Popis Ašva značí kůň a ganda sílu. Ašvaganda tedy značí sílu koně. Latinský název zní Withania somniferum a nazývá se také indický ...
Pupečník asijský (Centella asiatica)

Pupečník asijský (Centella asiatica)

Latinsky: Centella asiatica Jiné názvy: Brahmi, Gotu Kola Popis Brahmi, neboli gotu kola je jedna z hlavních bylin pro regeneraci nervové soustavy. Brahmi znamená v sanskrtu vědomí či ...