Bylina s monha pozitivními účinky na játra, ledviny, krevní cukr, pokožku, imunitu a klouby.

Názvy: lat.Tinospora Cordifolia, česky Chebule srdčitá, jiné názvy: Amrita, Guduchi

Popis

Guduchi se nazývá také nektarem nesmrtelnosti. Podle legendy jím měl patron přírodní medicíny vyléčit všechny neduhy lidstva. Roste jako velký keř, s hladkými opadavými listy. Stonky jsou spíše dužnaté, s dlouhými vláknitými a masitými vzdušnými kořeny, které vytvářejí větve. Kůra je šedohnědá a vodnatá. Listy jsou blanité a srdčité. Květy jsou malé a zelenavě žluté. Tato bylina se vyskytuje v celé tropické Indii i Himalájích a vystupuje do nadmořské výšky 300 metrů.

Léčebné účinky má hořký kořen a nať.

Zdravotní účinky

Imunita: studie prováděné na lidech za účelem zkoumání schopnosti Guduči zvyšovat imunitu ukázaly, že toto působení je spojeno s posílením funkce ochranných buněk nazývaných mikrofágy (imunitní buňky, které jsou zodpovědné za boj s původci nemocí). Rostlina se používá pro zlepšení imunního systému a zvýšení odolnosti těla proti infekcím.

Omlazení: Guduči je významnou součástí bylin používaných v ájurvédské medicíně jako Rásajána neboli omlazující tonikum.

Cukrovka: Rostlina je dlouho známa v ajurvédské literatuře jako lék proti cukrovce tím, že snižuje hladinu krevního cukru v krvi.

Játra: důležitý účinek má u nemocí jater. Používá se jako imunomodulátor pro potlačení imunity při žloutence a jaterní fibróze. Bylo zjištěno, že rostlina je účinná při prevenci fibrózních změn a napomáhá regeneraci jater při hepatické toxicitě vyvolané působením drog.

Nemoci močových cest: při nemocech močových cest, protože hořčiny obsažené v této rostlině vykazují protikřečovité, protizánětlivé účinky, snižují horečku. Guduči je vhodné jako diuretikum, napomáhá odstranění močových kamenů a snižuje obsah močoviny v krvi.

Zažívací systém: K dalším účinkům patří při celkové slabosti, dyspepsii. Pozitivně ovlivňuje zažívací obtíže, tedy snižuje překyselení, napomáhá trávení po zvracení, chronickém průjmu a úplavici.

Detoxikace: má detoxikační účinky, zejména na krev, ledviny a játra.

Kožní nemoci: čistí krev, podává se pro ošetření kožních obtíží

Další účinky: u revmatických obtíží. Dobré výsledky byly dosaženy při léčbě akutních zánětů zubů. Velmi pozitivní účinky byly dosaženy v léčbě neplodnosti a také roztroušené sklerózy.

Kde se Guduchi nachází

Guduchi najdete v kapslích Amrita a také sypaný v podobě čaje, dále v přípravích pro hormonální systém Zdraví pro ženu, na očistu B-skin, na klouby Flexibility, na překyselení Anti-acid, na metabolismus Kagul, na krevní cukr Dia Kare na játra Liver Plus.

Dávkování

Guduchi se dávkuje v množství asi 1- 4 gramy denně.

Souhrn

– posiluje imunitní systém

– pozitivně ovlivňuje játra

– zlepšuje cukrovku

– omlazuje organismus

Máta peprná (Mentha pipperita)

Máta peprná (Mentha pipperita)

Máta dostala název podle nymfy Menthé. Máta se přirozeně vyskytuje v Evropě. První zmínka pochází z Egypta. V Evropě se používá od 17 stol, kam se máta rozšířila z východní Asie.
Ječmen mladý (Hordeum vulgare)

Ječmen mladý (Hordeum vulgare)

Ječmen a sušená šťáva z listů je zásobárnou širokého spektra vitaminů, minerálních látek, antioxidantů, aktivních enzymů a důležitého chlorofylu.   (Pokračování textu…)
Pelyněk (Artemisia)

Pelyněk (Artemisia)

Pelyněk se od starověku používal na infekce, jako přísada do vína, ve středověku se vyvolával potrat, a jako silný čaj na trávící obtíže. Pelyněk se popisuje ve Starém i Novém zákoně. ...
Kotrč kadeřavý (Sparassis Crispa)

Kotrč kadeřavý (Sparassis Crispa)

Hanabiratake , Kotrč kadeřavý (Sparassis Crispa) přitahuje pozornost vědců pro účinky výrazně podporující imunitní systém. Vypadá jako mozek a z toho plyne i její přezdívka „ houba podobná ...
Kadidlovník pilovitý (Boswellia serrata)

Kadidlovník pilovitý (Boswellia serrata)

Pryskyřice ze stromu Boswellia serrata s výrazními protizánětlivými účinky. (Pokračování textu…)
Lékořice (Glycyrrhiza glabra)

Lékořice (Glycyrrhiza glabra)

Kořen sladké chuti se nejí jen jako pendrek, ale pro léčivé účinky. (Pokračování textu…)
Moringa olejodárná (Moringa oleifera)

Moringa olejodárná (Moringa oleifera)

Moringa je bohatým bylinným zdrojem vitaminů, minerálů a bílkovin. Název (Pokračování textu…)
Řeřicha setá (Lepidium sativum)

Řeřicha setá (Lepidium sativum)

Listy se používají do salátů, semena mají zdravotní účinky... (Pokračování textu…)
Mladá pšenice

Mladá pšenice

Jedna ze zelených superpotravin... Název (Pokračování textu…)

Garcinia cambogia

Plod, který se užívá u nadváhy a obezity na snížení váhy.  (Pokračování textu…)
Withanie spavá (Withania somnifera)

Withanie spavá (Withania somnifera)

Latinsky: Withania somnifera Jiné názvy: Ašvaganda Popis Ašva značí kůň a ganda sílu. Ašvaganda tedy značí sílu koně. Latinský název zní Withania somniferum a nazývá se také indický ...
Pupečník asijský (Centella asiatica)

Pupečník asijský (Centella asiatica)

Latinsky: Centella asiatica Jiné názvy: Brahmi, Gotu Kola Popis Brahmi, neboli gotu kola je jedna z hlavních bylin pro regeneraci nervové soustavy. Brahmi znamená v sanskrtu vědomí či ...