Bylina jako vhodný doplněk léčby cukrovky a obezity se užívá už 2000 let. 

Popis

Gymnema sylvestre je plazivá rostlina, která se užívá v ájurvédské  medicíně již přes 2000 let v léčbě cukrovky a nadváhy. Gymnema znecitliví jazyk na sladkou chuť po dobu asi dvou až tří hodin. Při aplikaci na jazyk, snižuje chuť na sladké, což vyjadřuje název gurmar, v překladu zabíječ sladké chuti. Sladké po tuto dobu nechutná sladce, tak proč ji jíst? Užijte ji před tím, než půjdete například na oslavu. Gymnemová kyselina napodobuje glukózu, váže se na chuťové buňky specifické pro sladkou chuť, brání aktivaci chuťových pohárků cukrem v jídle a tak snižuje chuť na cukr. Proveďte si test: snězte něco sladkého, pak užijte jednu dávku Gurmaru a opět ochutnejte potravinu sladké chuti. Nebudete cítit sladkost, neboť gymnema blokuje účinek sladké chuti. Navíc na 2 hodiny brání hořké chuti potravin.

Co se v Gymnema sylvestre nachází

Látky v gurmaru snižují vstřebávání cukrů ze zažívacího ústrojí a též mastné kyseliny, ze kterých vznikají tuky. Kyselina gymnemová a gurmarin zodpovídají na většinu účinků, gurmarin snižme chuť na sladké.

Zdravotní účinky

Cukrovka: gymnema se používá v léčbě cukrovky již 2000 let, u cukrovky účinkuje na rozdíl od mnoha léků pomalu a působí tak jemněji, snižuje vstřebávání cukrů ze zažívacího traktu až o 50% (váže se na receptory ve střevě pro cukr), tím snižuje a udržuje rovnovážnou hladinu krevního cukru. Zajímavé je, že nesnižuje hladinu krevního cukru u zdravých  dobrovolníků, ale jen u diabetiků. Gymnema je bylina, kterou vědci zkoumají v laboratořích. V jedné provedené studii  si 27 osob s diabetem 1.typu aplikovalo inzulin a užívalo 400 mg gymnemy 6 až 48 měsíců. 37 osob v druhé skupině si aplikovalo inzulin bez gymnemy. U skupiny užívajících bylinu rapidně klesla potřeba inzulinu a došlo k rovnovážné hladině krevního cukru. U skupiny dobrovolníků která bylinu neužívala, nedošlo k žádným změnám. V další studii u diabetiků 2.typu užívalo 22 lidí 400 mg gymnemy po dobu 20 měsíců spolu s léky. U těchto lidí se podstatně snížila hladina krevního cukru a glykovaného hemoglobinu (látka vznikající při metabolismu krevního cukru). Též se zvýšila hladina inzulinu. Někteří účastníci studie snížili dávku užívaných léků a pět z nich mohlo vysadit léky úplně. Jaterní testy a kyselina močová zůstaly v normě, gymnema tedy neměla nežádoucí účinky na ledviny a játra.

Tuky: gymnema podporuje správnou hladinu tuků a cholesterolu.

Hubnutí: Brání působení stresového hormonu adrenalinu a tak uvolňování glukózy z jater. Zlepšení využití glukózy v buňkách brání nadměrnému vylučování inzulinu a urychluje hubnutí. Snižuje chuť na sladké. U obesity podporuje hubnutí, odstraňuje otoky, snižuje množství kalorií, které osoba s nadváhou konzumuje.

Další účinky: gymnema se používá také u zácpy, astmatu, alergií, anemie, hemeroidů, bronchitidy, v léčbě srdečních nemocí, chrání žaludeční sliznici, zlepšuje zažívání a snižuje hyperaktivitu.

Kde se gymnema nachází

Gymnema sylvestre najdete v kombinaci s jinými bylinami v přípravku doporučovaném u cukrovky Diakare a směsi bylin na hubnutí Reslim.

Dávkování

Užívá se minimálně 400 mg po dobu 4 týdnů, vzhledem k jemnému účinku  pro maximální efekt je vhodná doba 6 měsíců až 2 roky.

Souhrn

–          výrazný účinek na krevní cukr u cukrovky

–          podporuje hubnutí 

Máta peprná (Mentha pipperita)

Máta peprná (Mentha pipperita)

Máta dostala název podle nymfy Menthé. Máta se přirozeně vyskytuje v Evropě. První zmínka pochází z Egypta. V Evropě se používá od 17 stol, kam se máta rozšířila z východní Asie.
Ječmen mladý (Hordeum vulgare)

Ječmen mladý (Hordeum vulgare)

Ječmen a sušená šťáva z listů je zásobárnou širokého spektra vitaminů, minerálních látek, antioxidantů, aktivních enzymů a důležitého chlorofylu.   (Pokračování textu…)
Pelyněk (Artemisia)

Pelyněk (Artemisia)

Pelyněk se od starověku používal na infekce, jako přísada do vína, ve středověku se vyvolával potrat, a jako silný čaj na trávící obtíže. Pelyněk se popisuje ve Starém i Novém zákoně. ...
Kotrč kadeřavý (Sparassis Crispa)

Kotrč kadeřavý (Sparassis Crispa)

Hanabiratake , Kotrč kadeřavý (Sparassis Crispa) přitahuje pozornost vědců pro účinky výrazně podporující imunitní systém. Vypadá jako mozek a z toho plyne i její přezdívka „ houba podobná ...
Kadidlovník pilovitý (Boswellia serrata)

Kadidlovník pilovitý (Boswellia serrata)

Pryskyřice ze stromu Boswellia serrata s výrazními protizánětlivými účinky. (Pokračování textu…)
Lékořice (Glycyrrhiza glabra)

Lékořice (Glycyrrhiza glabra)

Kořen sladké chuti se nejí jen jako pendrek, ale pro léčivé účinky. (Pokračování textu…)
Moringa olejodárná (Moringa oleifera)

Moringa olejodárná (Moringa oleifera)

Moringa je bohatým bylinným zdrojem vitaminů, minerálů a bílkovin. Název (Pokračování textu…)
Řeřicha setá (Lepidium sativum)

Řeřicha setá (Lepidium sativum)

Listy se používají do salátů, semena mají zdravotní účinky... (Pokračování textu…)
Mladá pšenice

Mladá pšenice

Jedna ze zelených superpotravin... Název (Pokračování textu…)

Garcinia cambogia

Plod, který se užívá u nadváhy a obezity na snížení váhy.  (Pokračování textu…)
Withanie spavá (Withania somnifera)

Withanie spavá (Withania somnifera)

Latinsky: Withania somnifera Jiné názvy: Ašvaganda Popis Ašva značí kůň a ganda sílu. Ašvaganda tedy značí sílu koně. Latinský název zní Withania somniferum a nazývá se také indický ...
Pupečník asijský (Centella asiatica)

Pupečník asijský (Centella asiatica)

Latinsky: Centella asiatica Jiné názvy: Brahmi, Gotu Kola Popis Brahmi, neboli gotu kola je jedna z hlavních bylin pro regeneraci nervové soustavy. Brahmi znamená v sanskrtu vědomí či ...