Vánoce jsou spojeny s pověrami, mýty, symbolikou a také mnoha přírodními recepty na zdravotní neduhy.

Tři králové, kteří přišli navštívit Ježíše poté, co se narodil, se nazývali Magi (v angličtině pak z tohoto pojmenování pochází slovo magician = kouzelník). Bible uvádí, že tito vznešení cizinci přinesli s sebou 3 dary. Jeden z nich byl zlato, ale ti druzí dva přinesli něco ještě cennějšího – byliny kadidlo a myrhu.

Obě pryskyřice se od pradávna používají při náboženských obřadech, ale mají také důležité účin ky a lékaři i léčitelé využívali jejich působení od antibiotického účinku až po zpomalení padání vlasů.

Kadidlo: Boswellia sacra, Boswellia carter

Již za dob Sumérů se tato pryskyřice převážela karavanami přes poušť z Arábie a Afriky. Již ve starověkém Egyptě k léčbě a také se z něho vyráběl uhlík, kterými si Egypťanky malovaly obličej kolem očí.

Přestože se kadidlo používá od starověku, léčebné účinky na rozdíl od náboženských obřadů se nepopisují. Přitom navozuje zklidnění, emoční rovnováhu, protože obsahuje látky zvané sesquiterpeny, které prochází bariérou mezi krví a mozkem a stimulují oblast ovlivňující pocity.
Jedna z látek zvaná incensol acetát má antidepresivní působení se slibnými výsledky v klinických studiích.

Olej regeneruje pokožku a vlasy. Lze aplikovat místně na suchou pokožku, na vyhlazení vrásek, posílení vlasů. Po bitvách se používalo kadidlo na dezinfekci ran, regeneraci svalů s odstranění otoků. Pro protizánětlivé vlastnosti se kadilo předepisovalo na revmatoidní artritidu. Archeologové našli kadidlo mezi poklady v Tutanchamonově hrobce.

Myrha: Commiphora myrrha

Myrtha pochází též z oblastí severní Afriky a středního Východu, a tato pryskyřice se objevuje v jednom z nejstarších egyptských lékařských spisů Ebers Papyrus z roku 1550 př. Kr. Proč byla myrha tak oblíbená?

Kromě toho, že se používala jako přísada při balzamování, starověké civilizace znaly léčivé účinky, Egypťané kupovali od Féničanů tuto látku v balzámech na rány, poranění a afty. Starověcí lékaři rozpoznali antiseptické, protizánětlivé a analgetické účinky a myrha se užívala na různé neduhy: kašel, astma, zažívací poruchy, infekce, kožní vyrážky, hemeroidy, bolesti kloubů a v krku. Oblíbené byly i masáže a obličejové masky pro ženy.

Tyto dvě byliny, pryskyřice, přes svůj náboženský význam zůstávaly opomenuty z hlediska svých zdravotních účinků. Bývaly i v některém období zakázány, pro souvislost s pohanskými rituály.

Použití:
Jako esenciální olej lze použít do aromalampy. Případně spolu se základním olejem na klouby.

Recept na balzám:
(3 šálky)
Budete potřebovat napařovací hrnec. Případně použijte sítko a průměrem menší hrnec s vodou.

2 šálky olivového oleje
20 kapek esenciálního oleje kadidlovníku
20 kapek esenciálního oleje myrhy
2/3 šálku včelího vosku
4 kovové nádoby

• Přiveďte k varu vodu v napařovacím hrnci.
• Přilijte olivový olej a nechejte zahřát asi 7 minut.
• Vmíchejte vosk a míchejte, až se rozpustí.
• Přidejte esenciální oleje kadidlo a myrhu a jemně míchejte 5 minut.
• Nalijte do nádob. Nechejte vychladnout. Během 30 minut se vytvoří balzám, který lze aplikovat na pokožku.

Vánoce: stres, cukr a mikrobiom

Vánoce: stres, cukr a mikrobiom

Existují dvě věci, kterým se v tomto období nevyhnete - stresu a cukru. I když mají být Vánoce relaxací a rozjímáním, vytvářejí stres a mnozí z nás se přejídají sladkostmi. Stres a cukr jsou ...
Koření na zimní večery

Koření na zimní večery

Tři druhy koření, které doplňují vánoční atmosféru a zimní večery. (Pokračování textu…)
Kapr – česká vánoční ryba

Kapr – česká vánoční ryba

Kapr s bramborovým salátem je dnes v Čechách nejrozšířenější štědrovečerní večeře. Mimochodem tuto specialitu byste v jiných zemích Evropy marně hledali... Kapr (Cyprinidae) je typická ...
Režim během Vánoc

Režim během Vánoc

I během Vánoc bychom měli následovat určitou pravidelnost a režim, abychom si neoslabili imunitní systém... (Pokračování textu…)