Kapr s bramborovým salátem je dnes v Čechách nejrozšířenější štědrovečerní večeře. Mimochodem tuto specialitu byste v jiných zemích Evropy marně hledali…

Kapr (Cyprinidae) je typická evropská sladkovodní ryba. Do Ameriky ji přivezli evropští přistěhovalci.

Je obdařen výjimečným zvukovým aparátem a čichovým orgánem, který rozliší slanou, hořkou a sladkou chuť, takže se může pohybovat a živit v temných vodách. Kapr je méně citlivý na nízké hladiny kyslíku než pstruh a nevadí mu kalné a velké proudy vody. Samička vytvoří přes 1/2 miliónu vajíček. Kapři se o mladé vůbec nestarají ani je nechrání. Kapr velmi rychle roste, konzumuje se ale až ve 3-4 letech.

Kapr je chován v zajetí přes 47 let. Kapr podle biologů žije asi 20 let, ale existuje důkaz 50-letého kapra. V roce 1963 byl chycen kapr o váze 33.5 kg!

Kapr byl součástí tradiční americkou pochoutkou ještě na konci roku 1800. Nejlepší restaurace na východě USA servírovaly kapra ještě na začátku roku 1900 jako kapr ve vínové omáčce. Častou překážkou v konzumaci kapra je jeho častá bahnitá chuť, způsobená metabolity neškodných sinic (Planktothrix). Dobrým řešením je stažení kůže z ryby. Kapři před Vánoci jsou přemisťováni do průtočných kádí, aby se „vyčistili“. Ryba zde nepřijímá potravu, čímž se zlepšují chuťové vlastnosti ryby, avšak klesá podíl žádoucího tuku. Nejvíce tuku mívají ryby v zimě.

Jako vrchol snahy českých rybářů (na akademické úrovni) byl poměrně nedávno uveden na trh tzv. omega 3 kapr. Jedná se běžného kapra, chovaného v běžných rybničních podmínkách, s tím rozdílem že je přikrmován pouze olejnatými semeny (řepka, len) bohatými na omega 3 mastné kyseliny (ALA). Zmíněný omega 3 kapr byl použit v klinické studii vypracovávanou pražským IKEM, kde byl 2x týdně podáván filet stovce dobrovolníků po operaci srdce. Výsledkem bylo zlepšení sledovaných parametrů o 30%. V současné době je již omega 3 kapr k sehnání na více místech – hledejte informace na webu.

Mimochodem – kombinovat maso včetně rybího s brambory je bohužel špatná kombinace.

df

Vánoce: stres, cukr a mikrobiom

Vánoce: stres, cukr a mikrobiom

Existují dvě věci, kterým se v tomto období nevyhnete - stresu a cukru. I když mají být Vánoce relaxací a rozjímáním, vytvářejí stres a mnozí z nás se přejídají sladkostmi. Stres a cukr jsou ...

Dva esenciální oleje na Vánoce

Vánoce jsou spojeny s pověrami, mýty, symbolikou a také mnoha přírodními recepty na zdravotní neduhy. (Pokračování textu…)
Koření na zimní večery

Koření na zimní večery

Tři druhy koření, které doplňují vánoční atmosféru a zimní večery. (Pokračování textu…)
Režim během Vánoc

Režim během Vánoc

I během Vánoc bychom měli následovat určitou pravidelnost a režim, abychom si neoslabili imunitní systém... (Pokračování textu…)