Kožní nemoci a přírodní léčba

Kůže je největší orgán lidského těla, ale na rozdíl od ostatních orgánů je vidět. Navíc dokáže na první pohled odhalit náš zdravotní stav. Tisíce nervových zakončení ji spojují se všemi orgány a tkáněmi těla. Proto může být přes pokožku pozitivně ovlivněn celý organismus. Péčí o pokožku, vnitřní očistou spojenou se stravou, detoxikací a životosprávou spolu s jemnou masáží se pokožka pravidelně regeneruje a zpomaluje se její stárnutí.

Ve své praxi mám velké množství pacientů, kteří trpí nějakou kožní nemocí, zejména ekzémy, vyrážkami, opary, suchou pokožkou, lupy, akné, lupenkou apod. jako následkem špatné stravy, životosprávy a stresu. Výsledky léčby u ukázněných klientů jsou velmi dobré.

Strava

Viz v článku zde..

Masáž

Ájurvédských masáží existuje několik desítek druhů, které se používají u kožních nemocí (např. speciální procedura širodhara). Součástí denního režimu by měla být domácí masáž. Vhodná nejlépe po ránu (ale v případě nedostatku času i večer) oživte celé tělo teplým olejem, hned po vyprázdnění. Pro tuto masáž by se mělo použít dostatečné množství oleje, tak aby byl kontakt s pokožkou hladký a jemný.

Domácí masáž můžete provést zčásti vsedě a zčásti vestoje, důležité přitom je, abyste měli pohodlný a uvolněný postoj. Začněte u hlavy a pokračujte přes krk, ramena, ruce, břicho, nohy a záda za pomoci druhé osoby. Dlouhé kosti masírujte pohyby nahoru a dolů, klouby jako loketní, kolenní, ramenní krouživým pohybem po směru hodinových ručiček. Po masáži je dobré nechat olej na pokožce co nejdéle, aby kůže zvládla vstřebat co nejvíce výživných látek. Čím déle pak po ájurvédské masáži odpočíváte, tím hlouběji tyto látky dokáží proniknout do těla. Je možné se po olejové masáží též na 15 minut opalovat na slunci, dopoledne nebo později odpoledne.

Po koupeli  s použitím dr. Frej Neem mýdla je možné též jemně masírovat osuškou, což prokrvuje pokožku a odstraňuje mrtvé kožní buňky.

Relaxace, joga a dechové cvičení

Stres je významnou příčinou např. akné nebo lupínky, a zhoršuje léčbu kožních nemocí. Dechové cvičení působí protistresově, stejně tak vizualizace.

Detoxikaci

Detoxikaci rozepisuji individuálně. Lze si plánovat 1xza 7-10 dnů očistný den a pít po celý den jen zeleninovou nebo ovocnou šťávu. Některé z nich najdete zde.

Péče o pokožku

Podle zásad ájurvédské medicíny se doporučuje používat mýdlo při sprchování maximálně 1-2xtýdně, nikoli denně. Zejména v chladnějším klimatu, jaký máme u nás, není nutné pouýívat často mýdlo. Častým používáním mýdla se odstraňuje přirozený maz na pokožce a pokožka je příliš suchá. V případě, že se více potíte, pak je používání přírodního mýdla vhodné. U akné lze zlepšit pleť používáním starodávné směsi mysteribath a tarika, což je směs himalájských bylin, které se nanášejí jako pasta nebo maska na pokožku. Lze též na noc aplikovat meloun na obličej a nechat působit přes noc.

Bylinné přípravky

Pokožku výrazně zlepšují byliny, které podporují činnost jater, čistí krev, a tím působí přímo na pokožku.

Asi nejvýraznější bylina na očistu krve a kožní nemoci je Zederach indický nazývaný Neem (Azadirachta indica). Neem patří také mezi nejsilnější prostředky na čištění krve a spolehlivě se osvědčil pro očišťující účinek u kožních onemocnění, a to zejména zánětlivého a infekčního typu. Známé je užití při akné, ekzémech, lupénce, lupech a alergické dermatitidě.

Další vynikající bylinou v léčbě kožních nemocí je amrita (Tinospora cordifolia). Amrita čistí krev a podporuje tedy léčbu, stejně tak amalaki neboli emblika lékařská.

Kutki (Picrorrhiza kurroa) podpořil zotavení u osob s vitiligem, Kutki je popsán účinek u ekzému a dalších kožních nemocí, neboť jde o nejsilnější byliny na játra.

Šatavari, chřest hroznovitý (Asparagus racemosus) navozuje hormonální rovnováhu a snižuje vnitřní horkost.

30 ml aloe vera v biokvalitě 2xdenně je dalším vhodným prostředkem pro hormonální rovnováhu a pokožku zdravou a lesklou.

dr.Frej