Články

Kombinace potravin

Před bližšími informacemi o kombinacích potravin si popíšeme stručně, jak probíhá trávení, zmíníme některé nevhodné kombinace potravin a uvedeme dobu, po kterou se tráví strava v žaludku.

Číst dále: Kombinace potravin

 

Optimální trávení a zažívání

Výživa a správně sestavený jídelníček patří k nejdůležitějším opatřením k udržení nebo navrácení zdraví. Kromě vlastností potravin je důležité nejen co, ale také kdy a jak jíme.

Číst dále: Optimální trávení a zažívání

 

Několik důvodů, proč užívat byliny

Bylinná léčba tvoří jeden ze základů přírodní léčby. V současné době se zvyšuje zájem lidí o bylin jako doplňku a alternativě k léčbě západními chemickými léky. Například celosvětový výzkum naznačuje, že volné radikály přispívají k degenerativním chorobám. Mnohé byliny, které používám, patří mezi nejlepší známé antioxidanty. Bylinná léčba vyžaduje určitý čas pro léčbu jakéhokoliv problému, neboť daný problém je léčen od kořenů a provádí se odstranění základní příčiny problému. Z tohoto důvodu se předpokládá, že bylinné výrobky jsou užívány s důvěrou, pravidelně a měly by být užívány po dlouhou dobu. Proto je bylinná léčba odlišná od léčby v západní medicíně, neboť chemická léčba odstraňuje na určitou dobu příznaky, kdežto byliny působí na příčinu, a proto tento přístup vyžaduje delší čas. Chemické léky ovlivňují většinou pouze příznaky, a to často s vedlejšími účinky. Byliny nahrazují též synteticky, uměle vyráběné vitaminy. Byliny mají některé výhody, uvedené v následujících bodech.

Číst dále: Několik důvodů, proč užívat byliny

 

Pame na fame - středomořská strava

Pame na fame....olivový olej, zelenina, retsina a siesta. Řekové znají slovní hříčku: „Jez olivový olej a přijď ke mně dnes v noci, nebo jez máslo a usni ve své posteli." Řekové se řídí přirozeně stylem stravování, který odborníci již řadu let zkoumají a nazývají ho středomořskou stravou. Tato strava, která je příčinou pevného zdraví a dlouhověkosti obyvatel středomoří spočívá na několika základních principech.

Číst dále: Pame na fame - středomořská strava

 

Olovo - zdroje a projevy

Olovo, jedno ze čtyř nejvíce nebezpečných těžkých kovů, zná lidstvo již od starověku. V antickém Římě se olovo používalo na části vodovodních potrubí a na výrobu kuchyňských nádob. Vynález střelných zbraní značně zvýšil poptávku po tomto kovu. I rozvoj knihtisku je spojen s olověnou liteřinou. Sloučeniny olova našly uplatnění i jako barviva. Oblíbené bylo červené minium a olověná běloba. Moderní doba ocenila hlavně antikorozivní miniové nátěry ocelových konstrukcí. Olovo bylo do nedávné doby běžně používáno instalatéry.

Na každém kroku se setkáváme s olověnými akumulátory a u všech čerpadel pohonných hmot se tankuje olovnatý benzin. Lze tedy bez nadsázky říci, že nás tento těžký kov provází téměř na každém kroku.

Číst dále: Olovo - zdroje a projevy

 

Neem - skvělé přírodní antibiotikum

Bylina Neem (Azadirachta indica) je velký, trvale zelený tropický strom, který ale donedávna rostl také ve střední Evropě. Odolnost tohoto stromu vůči hmyzu a nakažlivým nemocem je dokladem jeho léčivých vlastností. Neem se v přírodní  medicíně a homeopatii podává na mnohé zdravotní potíže. Všechny části rostlin se používají pro širokou škálu neduhů zejména na horečky, bolení v krku, nachlazení, chřipky, plísňové infekce, únavu, kožní nemoci, cukrovku.

Číst dále: Neem - skvělé přírodní antibiotikum

 

Tři životní principy v ájurvédské medicíně

Základ ájurvédské medicíny tvoří myšlenka, že vesmír je jeden velký organismus. Všichni jsme propojeni s vesmírem a tvoříme s ním jeden velký celek. Každý člověk má uvnitř sebe mikrokosmos, spojený s makrokosmem kolem nás.

Pro pojmenování konstituce používáme původní slova ze sanskrtu, Váta, Pitta a Kapha. Jakýkoliv překlad do češtiny je matoucí a nesprávný. Jedná se o energie či principy (v ájurvédě nazývané dóši), nikoli jen látky jako vítr, hlen, sliz atd. Dóši - tři principy života, prostupují celou přírodou.

Všichni jsme kombinací těchto tří principů: Váty jako principu pohybu, Pitty jako principu energie a Kaphy principu struktury. Dóši naše smysly nezaznamenají, ale jejich vlastnosti zjistit můžeme.Všechny tři dóši vytvářejí naši konstituci.

Číst dále: Tři životní principy v ájurvédské medicíně

 

Omlazení

Detoxikace probíhá v našem centru ve třech fázích: přípravné, samotné detoxikační a následné regenerační. Rásajána, jak se omlazení nazývá, následuje po detoxikaci. Když je tělo zbaveno nežádoucích zplodin, je dosaženo nezbytné podmínky pro dobré trávení a příjem potravy. Nyní se mohou tvořit nové zdravé buňky a tkáně. Jedná se o velmi důležitou část detoxikace, neboť vám udrží rovnováhu dosaženou po detoxikaci. K omlazení patří konkrétní doporučení, stravování a ájurvédské bylinné přípravky, které přinášejí sílu a energii.

Číst dále: Omlazení

 

Byliny na hubnutí

Nadváha a obezitou trpí více než polovina populace. Když je člověk obézní, nedokáže se sám léčit nijak snadno, protože existují různá doporučení, jak přistupovat k hubnutí. Existují ale byliny, které mohou pomoci. Některé užitečné byliny, které pomáhají při hubnutí, přinášíme v následujícím přehledu.

 

Číst dále: Byliny na hubnutí

 

Zdravotní obtíže v létě a jak jim čelit

Letní období přináší dlouhé, sluneční dny, ale také rizika některých zdravotních komplikací. V letním, horkém počasí se zvyšují nemoci související s horkou energií- migrény, záněty, pálení žáhy, průjmy, vysoký krevní tlak, nemoci srdce. Nejvíce v ohrožení jsou srdce, oči, pokožka, dýchací systém a imunita. Problémy způsobuje klimatizace a dehydratace.

Číst dále: Zdravotní obtíže v létě a jak jim čelit

 

Strana 26 z 28

«ZačátekPředchozí2122232425262728DalšíKonec»