Lidé nejsou dostatečně seznámeni s dlouhodobými účinky kofeinu. Naopak, firmy v masivních reklamách kofeinové nápoje doporučují. Kofein patří mezi alkaloidy rostlinného původu, stejně jako strychnin, kokain, nikotin. Je obsažen v kávě, čaji (theofylin), kakau (theobromin) a čokoládě. Stává se jednou z příčin mnoha onemocnění a poruch, např. strachu, nespavosti, srdečně cévních nemocí, cukrovky, potratů, onemocnění zažívacího traktu.
Na druhou stranu je nutné zmínit, že vypití kávy po obědě zlepšuje trávení a zažívání. Pokud pijete kávu, raději zvolte bio, která je bez plísní a šetří životní prostředí. Následující účinky se vztahují ke kávě, protože obsahuje nejvíce kofeinu.
Kofein neposkytuje energii
Jde o jeden z velkých mýtů. Po vypití nápoje s kofeinem nenásleduje žádný vzestup energie, pouze zaznamenáme rychlé vyplavení stresových hormonů, vzestup krevního tlaku a zrychlený tep. Kofein také brzdí účinek adenosinu, tlumícího mozek; nervový systém je tedy ve stavu zlepšení nálady. Kofein ale zlepšuje paměť nebo učení. Šálek kávy obsahuje 50-150 mg kofeinu. Záleží také na druhu (Robusta obsahuje kofeinu nejvíce), přípravě (espresso ztrácí při přípravě velkou část kofeinu).
Uvádí se, že opakovaná stimulace některých orgánů při pití kávy, např. nadledvin při produkci stresových hormonů (adrenalin) vyčerpává tyto orgány (játra, nadledviny, slinivka), což není pravda. Neexistuje adrenální vyčerpání.
Káva a trávení
Kofein zejména nalačno dráždí žaludeční sliznici a podněcuje tvorbu žaludeční šťávy (nebezpečí žaludečních vředů). V žaludku se kombinací s kyselinou chlorovodíkovou vzniká kofein hydrochlorid. Po vstřebání se krví dostává do jater, kde stimuluje produkci žluči, která se snaží kofein z těla vypudit. To podněcuje k činnosti střevo a střevní stěnu k pohybům. Kávu lze proto nejlépe pít po jídle, po snídani, obědě, nikdy nalačno.
Káva bez kofeinu
Káva bez kofeinu není zdravější než běžná káva. Obsahuje trichloretylen, který se používá například v saponátech a čistírnách (trichloretylen je podobný vinylchloridu spojeného s některými druhy rakoviny jater). Bezkofeinová káva podporuje zvýšenou kyselost žaludku jako běžná káva.
Kávová zrna jsou promořena pesticidy (Heptachlor, Aldrin), užívanými k postřikům kávových plantáží.V kávových zrnech můžeme dále najít škodlivou kyselinu chlorogenovou.
Kofein je návykový, pozor u dětí
Kofein se řadí k látkám povzbuzujícím, zlepšujícím náladu. Pokud se podá kofein někomu, kdo na něj není zvyklý, kofein zapůsobí nepříznivě a náladu nezlepší. U lidí pijících kofein změnu nálady a snížení únavy způsobí, kofein má u nich též antidepresivní účinky.
Kofein může způsobit návyk již u dětí, které pijí hodně nápojů obsahujících kofein. Přetížení organizmu kofeinem (návyk na kofein se jmenuje kofeinismus) způsobuje podrážděnost, nervozitu, nucení na zvracení, bolesti hlavy, nespavost, křeče, nebezpečné mohou být nepravidelnost srdečního rytmu.
Kofein působí nepříznivě u kojení
Kofein přechází při pojení do mateřského mléka. Nápojům obsahujícím kofein se mají vyhnout těhotné a kojící ženy.
Zdravé náhražky kávy
Káva je relativně zdravý nápoj, studie uvádí do 5 šálků denně, kdo ale nechce pít kávu, může jí vhodně nahradit některými nápoji, které mají stimulační účinek bez kofeinu nežádoucích účinků kofeinu.
Náhrady kávy:
– bylinné čaje
– tulsi čaje
– kávovina z kořene čekanky nebo pampelišky
dr.Frej