Až do roku 1935 stres znamenal pouze technický termín pro tlak nebo sílu, která deformuje. Původní pojmenování „adaptační syndrom”, vyjadřující příznaky tvořící stresový syndrom, Selye změnil na „syndrom napětí”. Stres (z angl. strain – napětí) považoval za pravou příčinu všech nemocí.

Stres a toxiny

Stres rozdělil na tři fáze: poplachovou reakci, rezistenci a vyčerpání. Již ale před ním v knize Toxemia napsal dr. John Tilden (v roce 1926), stres je lepidlo, které drží toxiny těle. Stres nazval vyčerpáním způsobující zánět, který se drží v těle. Zánět se udržuje na různých místech, a blokuje odstranění běžně se tvořících odpadních látek.

Dr. Tilden je považován za otce americké přírodní medicíny. Popsal psychické aspekty vyčerpání, včetně strachu, úzkosti, hněv, žárlivost, a cokoliv co děláme pro udržení stresu.

Musíme stresující situace vyřešit a stres zmírnit, což obnovuje v těle normální rovnováhu. Vyčerpání pokračuje v oslabování organismu, neboť neřešíme stres a konzumujeme průmyslově zpracované potraviny, které „živí” toxiny a zánět. To prokazují dnes odborníci, kteří zánět považují za příčinu mnoha nemocí jako mozková mrtvice, infarkt myokardu (namísto cholesterolu, který je jen důsledek zánětu cévní stěny). Hromadění odpadních látek v důsledku chronického stresu vede též k rakovině.

Co je stres

Stres znamená opotřebování organismu a podle posledních poznatků zodpovídá za 80 % nemocí! Způsobuje únavu, depresi, přejídání a emoční problémy. Tělo považuje stres za stav nouze, ohrožení. Patří do civilizovaného světa a zcela se jej nezbavíme. Jak se dozvíte později, nemusí mít jen negativní, škodlivé účinky, ale může mít také prospěšný vliv.

Krátkodobý stres v zásadě neškodí, pokud se často neopakuje a nepřechází ve stres dlouhodobý. Stres se v podobě toxinů ukládá hluboko v tkáních. Stres fyzický, emoční či mentální vytváří napětí snižující prokrvení a odděluje stresem postižené tkáně od životní energie a výživy. Buňky se snaží přežít. Nesprávný životní styl, strava a stres hluboce ovlivňují náš organizmus a způsobují ukládání škodlivin v tkáních, čímž se vytvářejí podmínky pro nemoc. Po letech tento stav vyústí v různá chronická onemocnění, dokonce i v rakovinu nebo cukrovku.
Určitá míra stresu je pro život potřebná, například v minulosti, kdy byl člověk v nebezpečí a organismus se tak připravil na „boj nebo útěk”. Odhaduje se, že denně prožíváme asi šedesát podobných reakcí. Bohužel, organismus reaguje na každou stresovou reakci tak, jako by šlo o „záchranu života”.

10 kroků proti stresu

Správná strava a kombinace potravin. vhodná je strava s dostatkem živočišných bílkovin a zdravých tuků.
Asertivita. Potřeba neustále někomu vyhovět a strach někoho nebo něco odmítnout způsobuje napětí. Naučte se rozpoznávat, jaké máte možnosti a nepřeceňujte se.
Kouření a nikotin vyvolává stres a stimuluje sympatický nervový systém, zvyšující krevní tlak, zatěžuje srdce atd.
Pohyb. Nemusíte chodit do posilovny nebo se potit na rotopedu každý den. Velmi vhodnou fyzickou aktivitou je plavání, a rychlá chůze. Pohyb zvyšuje vylučování endorfiny.
Odpočinek. Vyzkoušejte nějakou jednoduchou relaxační metodu. Některé najdete zde.
Odpovědnost mějte za to co můžete ovlivnit a nechejte být to, co změnit nemůžete.
Snižte pracovní zátěž. Stanovte si priority a plán nejlépe na týden a písemně. Vyhraďte si kromě povinností i čas na sebe.
Spánek. V současné době trpí většina lidí deficitem spánku i několik hodin týdně. Choďte spát tak, abyste spali nejlépe max.7.5 hodiny. Více zde.
Stanovte si reálné cíle. V práci i osobním životě se nesnažte docílit toho, co chcete hned. Zvažte, nakolik věc nebo to, co chcete, opravdu potřebujete.
Přírodní doplňky. V současné době není strava dostatečně bohatá na všechny minerály, stopové prvky a vitaminy, proto užívejte bylinné přípravky, zejména ty, co jsou silnými adaptogeny a antioxidanty proti stresu.

Byliny  a přípravky zmírňující stres

Hořčík je minerál zásadní, účastnící se více než 300 metabolických procesů a je životně důležitý pro zdravé srdce. Jeho nedostatek vyplývá z půdy ochuzené o minerály a též jeho zvýšená potřeba souvisí s chronickým stresem. Nedostatek hořčíku zvyšuje pravděpodobnost fyziologického poškození stresem, kdy se hočík vylučuje močí. K doplnění hořčíku je vhodné jíst hodně listové zeleniny a kvalitního kakaa.
Potraviny a oleje bohaté na omega-3 mastné kyseliny jsou důležité u stresu a úzkostí.
K bylinám, které snižují stres patří třezalka, uklidňující a protistresový účinek má pití čaje Tulsi s heřmánkem nebo Tulsi Brahmi zejména jako relaxace po náročném dni. Vhodná je i speciální čajová směs ájurvédských bylin brahmi a šankpušpi s meduňkou, kozlíkem a levandulí. Indický ženšen lze brát pravidelně, může zmírnit dopady vyčerpání nebo chronický stres. V článku o stresu již byly zmíněny zejména ájurvédské byliny proti stresu.

Relaxační metody ke zmírnění stresu

Chipsy a pochutiny, konzumace alkoholu, nebo časté sledování TV jen přidává na vyčerpání. Mírné cvičení nebo chůze v přírodě uvolňují stres. Ale vyčerpání se může dostavit, pokud cvičíte příliš intenzivně. Existují techniky, speciálně určené pro relaxaci, uvolnění stresu jako jóga, tai-chi, chi-kung, a meditace. Vhodná je pozice Šavásan.

dr.Frej

Vyšší cholesterol je spojen s dlouhověkostí

V analýzách nižší cholesterol, nikoli vyšší, zvyšoval riziko předčasného úmrtí. Kornatění tepen a nemoci srdce bývají významnější u starších lidí a jejich riziko by mělo být tedy vyšší než u ...

Jíst více tuků a bílkovin, méně cukrů

Změny ve stravování na základě doporučení jíst méně tuku a více sacharidů způsobuje metabolické poruchy v populaci. Potravinářskému průmyslu přinesly velké zisky nezdravé sacharidy (těstoviny, ...

Jak zdravá jsou vaše střeva?

Nejen o svátcích, ale i během roku často sníme více cukru, pijeme více alkoholu, méně spíme a často i vynecháme cvičení. Tyto návyky ovlivňují střevní sliznici a podporují přerůstání nezdravých ...

Mražené potraviny v zimě podporují zdraví

V zimě hrozí konzumace přemrzlého ovoce. Mráz poškozuje mnoho druhů ovoce a zeleniny, kdy se ztrácí vitaminy, minerály, konzistence a chuť (např citrusy hořknou). Rychleji se kazí. Při pokojové ...
Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.