V následujících 13 bodech si uveďme informace, které se týkají zdravého hubnutí s cílem udržet si přiměřenou váhu.

1. Dlouhodobým hladověním nezhubnete.
Při hladovce se samozřejmě snižuje váha, tělo využívá své zdroje živin, ale metabolismus se nastaví tak, že přijatou potravu ukládá do zásoby pro obavy, že přijde znovu hlad. Vhodný je opakovaný krátkodobý půst.

2. Dodržujte zásady správné výživy.
Kupte si kvalitní knihy o výživě a kuchařky se zajímavými a pestrými pokrmy; naučte se vařit exotická jídla, pikantní strava pomáhá snižovat váhu. Bez úpravy stravy nefunguje samotný pohyb, možná jen na začátku. Vhodný je dostatek bílkovin a tuků a maximální omezení sacharidů.

3. Několik menších jídel denně k hubnutí nevede.
Pravdou také je, že není vhodnější jíst několikrát denně, ale 2-3 denně, a zejména hlavní jídlo v poledne, a omezit jídlo večer po 19 hod. z pohledu biologických hodin je nejsilnější trávení v poledne, nikoli večer. Takže kdy jíte, není jedno, jak nám tvrdí výživoví poradci .

4. Hlad mezi hlavními jídly…
…vyplývá z vynechání snídaně (dopoledne) nebo z nedostatečně sytého oběda (dopoledne). Posnídejte tak, abyste měli hlad kolem poledne, řádně se naobědvejte. Hladu brání tuk+ bílkovina.

5. Lze jíst i sladkosti, ale málo.
Sladkost, kterou máte rádi, si můžete občas bez výčitek dopřát, stejně tak jako zajít s přáteli na večeři. Sladkosti není třeba úplně vynechat, ale vybírat jen celozrnné a bio s třtinovým cukrem. Lze si dát kousek po obědě nebo na svačinu, ale pak např. v dalším jídle vynechat přílohu nebo lépe po jídle se jít projít.

6. Pijte přiměřeně, nepijte moc.
Voda odplavuje toxiny a přivádí živiny ke tkáním. Snižuje chuť k jídlu. Dávejte přednost teplejším nápojům nebo pramenité neochucené vodě o pokojové teplotě. Doporučené množství je 1.5-2 litry všech tekutin. Při nadměrném pití se zpomaluje metabolismus. Alkohol-červené víno je v malém množství (do 2 dl) přijatelný, pokud se pije s jídlem.

7. Light výrobky nejsou pro hubnutí lepší.
Opak je většinou pravdou. Tyto výrobky obsahují mnoho kalorií, často více než u standardních. Škroby a jiné látky, které se přidávají, místo tuku, vedou k nadváze.

8. Přípravky napomáhají hubnutí.
Bylinné přípravky podporují hubnutí, ale jsou až na 2-3.místě za úpravou stravy případně pohybem. Bez stravy bývá pokles váhy jen malý a dočasný. K účinným přípravkům patří Reslim.

9. Bez pohybu to u hubnutí nepůjde.
Hubnout se dá i bez sportu, pokud upravíte striktněji stravu, ale nárůst svalové hmoty při sportu zvyšuje bazální metabolismus, tedy klidový energetický výdej, energie se lépe zužitkuje a sacharidy se neukládají v tuk. Lépe se při pohybu i udrží nižší váha. Každý přístup vedoucí k hubnutí zahrnuje pravidelný pohyb. To neznamená, že musíte chodit do posilovny. Nejvhodnějším pohybem je silové cvičení doplněné rychlou chůzí, vhodná je jízda na kole, v zimě běžky. Důležitá je pravidelnost: 3-5 x denně alespoň 45 minut. Nevhodné je naopak chodit nárazově jednou za týden na hodinové intenzivní cvičení do posilovny. Přetěžují se svalové skupiny a neposiluje to ani zdatnost, ani se nehubne. Tepová frekvence (tedy hodnota, kolem které by se měl tep během minuty nacházet, resp. ji nepřekročit) by měla být 180 (uvádí se i 220)- věk nebo zátěž taková, abyste byli schopni při pohybu mluvit. Podstatné je totiž nikoli kolik kilometrů ujdete a jakou rychlostí, ale jak dlouho cvičíte v ideální zátěži. Velká (přecházíte do anaerobní úrovně, např.20 minut týdně) i nižší (tzv. zóna 2) zátěž podporuje hubnutí. Další důležitou zásadou je pravidelná aktivita.

10. Vynechejte každodenní vážení.
Zvažte se nejvíce jednou za týden. Váha se během dne mění, navíc se stresujete, přestože například při cvičení nahrazujete tuk svalovou hmotou, která je těžší, takže vám může připadat, že nehubnete.

11. Při hubnutí buďte trpěliví.
Držte se cíle a dosáhnete jej. Výsledky se nedostaví sice velmi rychle, zato jsou trvalé. Nejúspěšnější lidé si písemně stanovují cíle. Napište si cíle, přesný datum, kdy jej chcete dosáhnout a každý den si cíl nahlas přečtěte.

12. Vizualizace a hubnutí.
Představujte si, jak jste dosáhli cíle, jak vám všichni gratulují ke zhubnutí a mějte z toho dobrý pocit.

13. Veďte si deník.
Zapisujte si každá den, co jste snědli, vypili, co ovlivnilo chuť na sladké, kdy a jak dlouho jste cvičili a odměňujte se za dosažené cíle.

David Frej

Vyšší cholesterol je spojen s dlouhověkostí

V analýzách nižší cholesterol, nikoli vyšší, zvyšoval riziko předčasného úmrtí. Kornatění tepen a nemoci srdce bývají významnější u starších lidí a jejich riziko by mělo být tedy vyšší než u ...

Jíst více tuků a bílkovin, méně cukrů

Změny ve stravování na základě doporučení jíst méně tuku a více sacharidů způsobuje metabolické poruchy v populaci. Potravinářskému průmyslu přinesly velké zisky nezdravé sacharidy (těstoviny, ...

Jak zdravá jsou vaše střeva?

Nejen o svátcích, ale i během roku často sníme více cukru, pijeme více alkoholu, méně spíme a často i vynecháme cvičení. Tyto návyky ovlivňují střevní sliznici a podporují přerůstání nezdravých ...

Mražené potraviny v zimě podporují zdraví

V zimě hrozí konzumace přemrzlého ovoce. Mráz poškozuje mnoho druhů ovoce a zeleniny, kdy se ztrácí vitaminy, minerály, konzistence a chuť (např citrusy hořknou). Rychleji se kazí. Při pokojové ...
Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.