Seznamte se s základními myšlenkami a nastupte zdravý způsob života. Zdraví lze nejlépe definovat jako optimální fyzický, duševní a společenský stav, s důrazem na onu optimálnost. Protože zdraví plyne ze zdravého životního stylu, tak jediným možným způsobem jak docílit optimálního stavu pohody – našeho osobního zdravotního potenciálu – je trvající vědomá snaha se o své zdraví starat. Našemu tělu je třeba zajišťovat dostatek všeho, co je pro zdraví potřebné. Zároveň se musíme vyhýbat či alespoň snížit na co nejmenší míru faktory, které mohou narušit zdraví – tlaky našeho okolí a naše sebezničujícího chování.

Dědičnost hraje důležitou roli při určování zdravotního potenciálu člověka. Nelze bohužel změnit náš zděděný tělesný stav, a stejně tak nelze ovlivnit trvalé následky našeho předešlého způsobu života. Přesto jsou tu čtyři hlavní složky zdravého způsobu života, které můžeme ovládnout.

Čtyři složky pro rovnováhu a zdraví

Těmito složkami jsou:

strava – to, co a jak jíme; 
okolní prostředí – to, jak si vybíráme a přizpůsobujeme naše nejbližší životní prostředí;

činnost – náš pohyb, volný čas s spánek;
duševní oblast – to jak chápeme sami sebe a naše vztahy k ostatním lidem.

U každé ze čtyřech zmíněných kategorií se musíme se naučit rozpoznávat zvláštní požadavky zdraví a rovněž stresující faktory. Jen tehdy budeme vyvinout účinné metody, které vedou k optimálnímu zdravotnímu stavu. Protože jsou všechny tyto složky rozsáhlými svébytnými oblastmi, omezíme se u každé z nich na popis jen několika klíčových otázek.

Strava

Strava je souhrn veškerých látek, které se dostanou do našeho zažívacího ústrojí. U nás není složité opatřit si veškeré potřebné složky výživy, které tělo potřebuje, včetně proteinů, tuků, vitamínů, minerálů, a vody.

Vyvážená strava

Strava tvořená dostatkem bílkovin a tuků, s masem (krůtí, zvěřina, hovězí), některou zeleninou, lesním ovocem, ořechy a semínky zajišťuje dostatek veškerých potřebných složek výživy. Bude-li se naše strava skládat z těchto složek, pak se nám nejen podaří dosáhnout všeho co potřebujeme, ale vyhneme se tím i četným škodlivinám, obsaženým v potravě, které mohou být zdraví škodlivé. Nejdůležitější je však to, že se vyhneme nadměrně kalorické a záněty podporující sacharidové stravě, která je dnes velikou hrozbou zdraví.

Omezte škodlivé rostlinné potraviny

Důsledkem agresivní snahy veganských pseudovědců a některými výrobci mléčných výrobků jsme byli mylně vyškoleni k tomu, že považujeme za „nutnost” do naší stravy nejlépe denně zařazovat vlákninu, luštěniny, ovoce, zeleninu. Onen probuzený dojem, že potřebujeme denně rostlinnou stravu, které dokazuje, že jsou to právě složky v těchto potravinách, které škodí zdraví. Ve skutečnosti je nemožné udržet příjem tuků a proteinů na optimální úrovni, pokud jíme rostlinné produkty ve značném množství. V rostlinné stravě existují škodlivé látky – škodí pšenice, cukr, rostlinné oleje ze semen, fruktóza v ovoci a džusech, lektiny a fytáty v luštěninách, oxaláty ve špenátu, pomazánková másla a margaríny.

Co naše zdraví ve stravě poškozuje

Nadbytek proteinů je nesprávně dáván do spojitosti s osteoporózou (řídnutí kostí) a s onemocněním ledvin. Není pravdou, že bílkoviny poškozují ledviny. Nadbytek tuku, toho, který se vyskytuje v rostlinných olejích je spojován s kardiovaskulárními onemocněními (infarkt, mrtvice) a rakovinou (zejména prsu a tlustého střeva). Nadbytek vlákniny (ano, nadbytek, nikoli nedostatek) pak souvisí se zácpami a rakovinou tlustého střeva. Je neuvěřitelné, že i přes všechny tyto skutečnosti jsou lidé stále nabádáni ke konzumaci vlákniny, luštěnin.

Mezi další nepříznivé faktory stravování patří větší množství piva a destilátů, tabák, karcinogeny v rostlinné stravě, bílé a ovocné cukry a rostlinné oleje.

df

Vyšší cholesterol je spojen s dlouhověkostí

V analýzách nižší cholesterol, nikoli vyšší, zvyšoval riziko předčasného úmrtí. Kornatění tepen a nemoci srdce bývají významnější u starších lidí a jejich riziko by mělo být tedy vyšší než u ...

Jíst více tuků a bílkovin, méně cukrů

Změny ve stravování na základě doporučení jíst méně tuku a více sacharidů způsobuje metabolické poruchy v populaci. Potravinářskému průmyslu přinesly velké zisky nezdravé sacharidy (těstoviny, ...

Jak zdravá jsou vaše střeva?

Nejen o svátcích, ale i během roku často sníme více cukru, pijeme více alkoholu, méně spíme a často i vynecháme cvičení. Tyto návyky ovlivňují střevní sliznici a podporují přerůstání nezdravých ...

Mražené potraviny v zimě podporují zdraví

V zimě hrozí konzumace přemrzlého ovoce. Mráz poškozuje mnoho druhů ovoce a zeleniny, kdy se ztrácí vitaminy, minerály, konzistence a chuť (např citrusy hořknou). Rychleji se kazí. Při pokojové ...
Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.