Pro to, abychom byli zdraví, je nutné rozlišovat mezi škodlivými a prospěšnými tuky. Neustále opakovaná dezinformace o škodlivosti nasycených tuků a naopak prospěšnosti všech polynenasycených kyselin (zejména rostlinných olejů) je třeba uvést na pravou míru…

Nasycené tuky ve stravě nejsou škodlivé, jak se uvádí a některé jsou zdravé (například v kokosovém oleji, kvalitním másle nebo mase), naopak polynenasycené mastné kyseliny např. v slunečnicovém nebo sójovém oleji podporují rozvoj zánětů a zvyšují riziko autoimunních nemocí i rakoviny. V riziku srdečně cévních příhod, nervových poruch, metabolismu nebo rakoviny tak není podstatné množství tuků, ale důležitou úlohu hraje druh tuku, který jíme, zejména nedostatek zdravých tuků nebo nerovnováha (poměr omega-6 a omega-3) v esenciálních mastných kyselinách a oxidace více nenasycených mastných kyselin v rostlinných olejích.

Přesto se stále opakuje, jak jsou nezdravé tuky, zejména nasycené v živočišných potravinách. Oblíbené tvrzení, jako …”tuky jsou nejvíce kalorické ze všech živin a při vyšším příjmu hrozí nadváha a cukrovka.”, nebo „příjem nasycených tuků zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi a riziko infarktu myokardu.” jsou jednoduše řečeno nepravdou. Jedním z největších mýtů je spojování nasycených tuků ve stravě, zvýšeného cholesterolu, kornatění tepen, infarktu či mozkové mrtvice. Ve více než 40 studiích u 150 000 osob, kteří prodělali infarkt, se neprokázalo, že by jedli více nasycených tuků nebo méně nenasycených kyselin. Omezené nasycených tuků zvyšuje riziko nemocí srdce!

Nasycené tuky a srdce

Tvrzení že nasycené tuky například v kvalitním mase, sádle, vejcích, či rostlinných zdrojích jako kokosovém oleji spolu s cholesterolem zvyšují riziko nemocí srdce či kornatění tepen je ničím nepodložená lež.

Nedávný článek v časopise British Medical Journal (BMJ) vyvrací tento mýtus: nasycené tuky našemu zdraví prospívají a srdci rozhodně neškodí. Tuky nejsou naším nepřítelem, pokud se jedná o srdce, cukrovku, mozek a další orgány. To, co v těle vytváří tukové zásoby a následně chronický zánět, způsobující různé civilizační nemoci, je omezení tuků a nadbytek sacharidů v různých potravinách propagovaných jako zdravé (ovocné jogurty, ovocné džusy, sladké a sušené ovoce, brambory atd).

Zvýšená hladina nasycených tuků je škodlivá, ale z cukrů ve stravě.  Sacharidy a nedostatek omega-3 mastných kyselin zvyšují hladinu nebezpečných nasycených tuků v krvi, nikoli živočišné potraviny či tropické oleje.

Varování před tuky vychází z vyššího energetického obsahu na gram ve srovnání s bílkovinami a sacharidy. Biochemicky je ale prokázáno, že organismus metabolizuje různé živiny různým způsobem, nikoli stejným. Ve studiích, kde se srovnávala strava obézních lidí s 90% zastoupením tuků, bílkovin a sacharidů došlo k největšímu váhovém úbytku u těch, co jedli tuky. Navíc není kalorie jako kalorie. V nedávné studii v prestižním lékařském časopise JAMA prokázalo, že nízkotučná strava snižuje energetický výdej, vyvolává poruchu metabolismus a zvyšuje výskyt cukrovky ve srovnání se zdravější stravou s nízkým zastoupením sacharidů s nízkým glykemickým indexem. Čím méně kombinujete tuky (oleje, máslo, ghí) se sacharidy (pečivo, brambory), tím zdravější máte buňky.

Nasycené mastné kyseliny v  mase (hovězí ze skotu z pastvy, krůtí, zvěřina), másle, sýrech, vejcích, sádle a potravinách rostlinného původu například v nerafinovaném palmovém nebo kokosovém oleji jsou jednoznačně pro zdraví prospěšné a mnohým pacientům je doporučuji na energii, aniž zatěžují metabolismus.

Přestaňte se obávat tuků a těch, co před nimi straší. Používejte a jezte kokosový, nerafinovaný palmový, olivový olej, ghí (přepuštěné máslo), avokádo, ořechy, semínka, dostatek vajec, konzumujte více ryb, či krůtí a kvalitní steak. Některé dny v týdnu můžete jíst sádlo, máslo a kvalitní sýry, lépe kozí a ovčí.

David Frej, Tučné superpotraviny a oleje

Vyšší cholesterol je spojen s dlouhověkostí

V analýzách nižší cholesterol, nikoli vyšší, zvyšoval riziko předčasného úmrtí. Kornatění tepen a nemoci srdce bývají významnější u starších lidí a jejich riziko by mělo být tedy vyšší než u ...

Jíst více tuků a bílkovin, méně cukrů

Změny ve stravování na základě doporučení jíst méně tuku a více sacharidů způsobuje metabolické poruchy v populaci. Potravinářskému průmyslu přinesly velké zisky nezdravé sacharidy (těstoviny, ...

Jak zdravá jsou vaše střeva?

Nejen o svátcích, ale i během roku často sníme více cukru, pijeme více alkoholu, méně spíme a často i vynecháme cvičení. Tyto návyky ovlivňují střevní sliznici a podporují přerůstání nezdravých ...

Mražené potraviny v zimě podporují zdraví

V zimě hrozí konzumace přemrzlého ovoce. Mráz poškozuje mnoho druhů ovoce a zeleniny, kdy se ztrácí vitaminy, minerály, konzistence a chuť (např citrusy hořknou). Rychleji se kazí. Při pokojové ...
Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.