Častá příčina problémů se žaludkem je kyselost. A protože v přírodní medicíně častěji hledáme příčinu než abychom jen léčili efekt, nejdůležitější pro nás je ji najít. Až poté můžeme nasadit léčbu.

Typicky český jídelníček je, bohužel, většinou složen z potravin, co ji zvyšují – například smažená jídla, sůl, některé koření, maso (obsahuje koncentrované bílkoviny), káva, alkohol (pivo). Na její potlačení je nejlepší zelená listová zelenina, dnes už se dá naštěstí sehnat po celý rok. Není bez zajímavosti, že dnes přijímáme podstatně více sodíku než draslíku, přitom dřív byl poměr opačný. I proto je vhodné solit nerafinovanou kamennou solí (např. himalájskou).

V případě žaludečních potíží je nutné vyloučit vše, co podle přírodní medicíny zvyšuje překyselení, kromě výše jmenovaného jde o nápoje s kofeinem, citrusy, bílý cukr, čokoládu, žito, pohanku, bílé pečivo, lilkovitou zeleninu, některé mléčné výrobky, zejména slané a tavené sýry, ale i jogurt a kefír!

Silné trávení a překyselení

Předpokladem zdraví i prevence potíží se žaludkem je silné trávení – při slabém se v něm tvoří škodlivé látky, ty se usazují v tlustém střevě a vstřebávají do krve, kde poškozují tkáně. To si můžeme posílit jednoduše, kořením – zejména se hodí římský kmín, hořčičná semínka, koriandr, či fenykl, zázvor – i jeho směs s pepřem, zvaná trikatu. Nejlepší ale je nejprve ho opatrně orestovat na oleji či másle a až po přibližně za 2 minuty přidat ostatní ingredience. Bobkový list i hřebíček je pak vhodné vložit do vody při vaření rýže a obilnin, kardamom do mléčných výrobků apod.

Harmonická strava u překyselení

Harmonická strava se skládá z čerstvě uvařených pokrmů. Mezi ně patří zejména listová zelenina, žlutý hrách, červená čočka, basmati rýže, obilniny (ječmen, žito, špalda, jáhly), ořechy a semena (mandle, piniové oříšky, vlašské ořechy, semínka), kvalitní nejlépe bio nehomogenizované kravské a kozí mléčné výrobky, přepuštěné máslo ghí, kvalitní za studena lisovaný olivový olej a v malém množství domácí luční med. Ovoce jíme nejlépe samostatně a dopoledne. Jídelníček doplňuje kořenová zelenina, 2-3xtýdně bílé maso, ryby a vejce, ty však mají tvořit jen menší část stravy.

Byliny proti překyselení

Z bylin proti překyselení doporučuji jak ty známé (Aloe vera, pampeliška) tak orientální (starodávná směs koření trikatu, kutki, pozitivně ovlivňující i játra a trávicí systém, Amalaki proti nadýmání, hojení vředů, zácpě). Podobné účinky má i Šatavari, ta pomáhá ještě při pálení žáhy a Svatá bazalka zvaná Tulsi, kromě zlepšení trávení působí i jako antioxidant. Důležitá je i doba jídla, to hlavní by se mělo jíst v klidu, mezi 11 – 13 hodinou. Během něj si dát malé množství čaje, červeného vína, či vody s citrónem, více se napít až nejdříve za 40 minut , aby se neředily trávící enzymy. Ideální interval mezi jídly jsou alespoň 3-4 hodiny, nevhodné je jíst často v malých dávkách, převahu mají mít čerstvé, neohřívané a teplé pokrmy, odpoledne či k večeru už jen lehčí. Tři hodiny přes spaním nejíst nic.

Na oslavách následkem přemíry jídla a alkoholu se často vyskytuje zánět žaludeční sliznice (gastritida) jejíž příznakem jsou bolesti břicha a zvracení. Při ní je neprve nutné vyloučit příčinu (kouření, káva, alkohol) a poté nasadit jednodenní tekutou dietu – zeleninové polévky a šťávy (ty i ovocné). Po zlepšení stavu přejít na zdravou vyváženou stravu s lehce stravitelnými bílkovinami spíše rostlinného původu a mononenasycenými tuky (olivový olej).

df

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.

Chronický zánět a nemoci

Zánět je typická fyziologická reakce na infekce a poranění, kdy imunita zabíjí mikrobi, obnovuje zdravou tkáň a nastoluje homeostázu. Akutní zánětlivá reakce je časově ohraničená a vede k uzdravení. Imunoregulační cytokiny jako IL-10 a TGF-beta zastavují zánětlivou kaskádu a aktivují regulační buňky.

Nové studie: Infekčnost očkovaných a zánět srdce a cév po očkování mladých lidí

Nové studie ukazují, že virová nálož očkovaných je stejná jako neočkovaných, jiné dvě studie ukazují na riziko infaktu a zánětu srdce po očkování mladých lidí.

Vitamin D významně snižuje úmrtnost a zánětlivou reakci u pacientů s COVID-19.

Nová studie ukazuje, že vitamin D hypoteticky snižuje riziko úmrtí na COVID-19 téměř k nule!! Podle autorů analýzy by se k dosažení žádoucí hladiny vitaminu D3 a užívání dostatečně vysokých ...

SARS-CoV-2 spike protein (COVID-19 i ve vakcínách) blokuje opravu poškozené DNA v buňkách

V nové studii, která ale neproběhla na živém organismu, ale in vitro, na buněčných kulturách, se ukazuje, že SARS-CoV-2 spike protein (základ vakcín proti COVID-19) výrazně blokuje obnovu poškozené DNA, nutnou pro získanou imunitu.