Správná výživa tvoří jeden z pilířů zdraví. Strava poskytuje našemu tělu látky, ze kterých se tvoří veškeré buňky a tkáně. Potrava a tekutiny poskytují spolu s dýcháním organismu pránu, životní sílu. Nejvíce prány obsahuje rostlinná strava a pramenitá voda.
Doporučuji pestrou stravu složenou z jednotlivých živin, čerstvou, vařenou, obsahující všech šest chutí (sladkou, slanou, kyselou, hořkou, trpkou a pálivou).

Harmonická strava

Harmonická strava se skládá z čerstvě uvařených pokrmů. Mezi doporučené potraviny patří zelenina, většina ovoce (kromě tropického), mungo fazole, basmati rýže, ječmen, žito, celozrnné cereálie a pečivo, ořechy a semena (mandle, piniové oříšky, vlašské ořechy, slunečnicová a dýňová semínka), organické mléčné výrobky, tofu, ghí (přepuštěné máslo), za studena lisovaný sezamový, olivový a kokosový olej a v malém množství domácí med.

Většina ovoce také posiluje myšlení a koncentraci, ale nemá se kombinovat s jinými potravinami, to znamená že ovoce jíme vždy samostatně. Koření si ceníme pro jeho léčivé účinky. Z koření bychom měli používat zázvor, kardamom, skořici, fenykl, koriandr a kurkumu. Osvědčená kombinace na dochucení pokrmu a lepší zažívání se jmenuje Trikatu. To neznamená, že jiné potraviny nepatří do našeho jídelníčku. Například kořenová a lilkovitá zelenina, kysané mléčné výrobky, obilniny jako proso, ječmen či pohanka, pro nevegetariány ryby, bílé maso a vejce však mají tvořit jen menší část stravy.

Byliny jako potraviny

V přírodní medicíně se považují za potraviny také byliny, proto se ájurvédské přípravky často užívají s jídlem a doporučuji tyto doplňky stravy užívat v prevenci, nejen v případě nemocí. Některé mají unikátní složení a účinky. Amalaki je vůbec nejbohatším přírodním zdrojem vitaminu C, Ašvaganda čili indický ženšen působí harmoničtěji než ženšen čínský a posiluje výrazně imunitu, Zdraví pro ženu je kombinací bylin podporujících regeneraci ženského organizmu, Reslim urychluje metabolismus a spalování tuků, unikátní kombinace LKC regeneruje játra i ledviny.

Zdravé zažívání a trávení

Se stravou souvisí dostatečně silné trávení, nazývané agni-trávící oheň, který lze přirovnat s trávícím enzymům v žaludku a tenkém střevě. Při slabém trávení se v zažívacím traktu tvoří toxiny, které se usazují v tlustém střevě a vstřebávají se do krve, kde poškozují tkáně. Z tohoto důvodu považuje Trávení si můžeme posílit jednoduše kořením, například výše uvedenou směsí Trikatu, dále např. římským kmínem, zázvorem, či kurkumou, které lze dostat v bio kvalitě od firmy Organic India. Dalším důležitým opatřením je detoxikace a regenerace organizmu.

MUDr. David Frej

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.

Chronický zánět a nemoci

Zánět je typická fyziologická reakce na infekce a poranění, kdy imunita zabíjí mikrobi, obnovuje zdravou tkáň a nastoluje homeostázu. Akutní zánětlivá reakce je časově ohraničená a vede k uzdravení. Imunoregulační cytokiny jako IL-10 a TGF-beta zastavují zánětlivou kaskádu a aktivují regulační buňky.

Nové studie: Infekčnost očkovaných a zánět srdce a cév po očkování mladých lidí

Nové studie ukazují, že virová nálož očkovaných je stejná jako neočkovaných, jiné dvě studie ukazují na riziko infaktu a zánětu srdce po očkování mladých lidí.

Vitamin D významně snižuje úmrtnost a zánětlivou reakci u pacientů s COVID-19.

Nová studie ukazuje, že vitamin D hypoteticky snižuje riziko úmrtí na COVID-19 téměř k nule!! Podle autorů analýzy by se k dosažení žádoucí hladiny vitaminu D3 a užívání dostatečně vysokých ...

SARS-CoV-2 spike protein (COVID-19 i ve vakcínách) blokuje opravu poškozené DNA v buňkách

V nové studii, která ale neproběhla na živém organismu, ale in vitro, na buněčných kulturách, se ukazuje, že SARS-CoV-2 spike protein (základ vakcín proti COVID-19) výrazně blokuje obnovu poškozené DNA, nutnou pro získanou imunitu.