Správná výživa tvoří jeden z pilířů zdraví. Strava poskytuje našemu tělu látky, ze kterých se tvoří veškeré buňky a tkáně. Potrava a tekutiny poskytují spolu s dýcháním organismu pránu, životní sílu. Nejvíce prány obsahuje rostlinná strava a pramenitá voda.
Doporučuji pestrou stravu složenou z jednotlivých živin, čerstvou, vařenou, obsahující všech šest chutí (sladkou, slanou, kyselou, hořkou, trpkou a pálivou).

Harmonická strava

Harmonická strava se skládá z čerstvě uvařených pokrmů. Mezi doporučené potraviny patří maso včetně ryb,vejce, řasy, některá zelenina, lesní ovoce, ořechy a semena (mandle, piniové oříšky, paraořechy, vlašské ořechy, lněná a dýňová semínka), kvalitní mléčné výrobky, ghí (přepuštěné máslo), za studena lisovaný olivový a kokosový olej a v malém množství domácí med.

Z koření bychom měli používat zázvor, kardamom, skořici, fenykl, koriandr a kurkumu. Osvědčená kombinace na dochucení pokrmu a lepší zažívání se jmenuje Trikatu.

Byliny jako potraviny

V přírodní medicíně se považují za potraviny také byliny, proto se bylinné přípravky často užívají s jídlem a doporučuji tyto doplňky stravy užívat v prevenci, nejen v případě nemocí. Některé mají unikátní složení a účinky. Amalaki je vůbec nejbohatším přírodním zdrojem vitaminu C, Ašvaganda čili indický ženšen působí harmoničtěji než ženšen čínský a posiluje výrazně imunitu, Zdraví pro ženu je kombinací bylin podporujících regeneraci ženského organizmu, Reslim urychluje metabolismus a spalování tuků, unikátní kombinace Liver Plus regeneruje játra i ledviny.

Zdravé zažívání a trávení

Se stravou souvisí dostatečně silné trávení, nazývané agni-trávící oheň, který lze přirovnat s trávícím enzymům v žaludku a tenkém střevě. Při slabém trávení se v zažívacím traktu tvoří toxiny, které se usazují v tlustém střevě a vstřebávají se do krve, kde poškozují tkáně. Z tohoto důvodu považuje Trávení si můžeme posílit jednoduše kořením, například výše uvedenou směsí Trikatu, dále např. římským kmínem, zázvorem, či kurkumou, které lze dostat v bio kvalitě. Dalším důležitým opatřením je detoxikace a regenerace organizmu.

MUDr. David Frej

Vyšší cholesterol je spojen s dlouhověkostí

V analýzách nižší cholesterol, nikoli vyšší, zvyšoval riziko předčasného úmrtí. Kornatění tepen a nemoci srdce bývají významnější u starších lidí a jejich riziko by mělo být tedy vyšší než u ...

Jíst více tuků a bílkovin, méně cukrů

Změny ve stravování na základě doporučení jíst méně tuku a více sacharidů způsobuje metabolické poruchy v populaci. Potravinářskému průmyslu přinesly velké zisky nezdravé sacharidy (těstoviny, ...

Jak zdravá jsou vaše střeva?

Nejen o svátcích, ale i během roku často sníme více cukru, pijeme více alkoholu, méně spíme a často i vynecháme cvičení. Tyto návyky ovlivňují střevní sliznici a podporují přerůstání nezdravých ...

Mražené potraviny v zimě podporují zdraví

V zimě hrozí konzumace přemrzlého ovoce. Mráz poškozuje mnoho druhů ovoce a zeleniny, kdy se ztrácí vitaminy, minerály, konzistence a chuť (např citrusy hořknou). Rychleji se kazí. Při pokojové ...
Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.