Kvasinky neboli mykózy

V letním období zejména s návštěvou koupališť a bazénů se často objevují kvasinková onemocnění.

Z hlediska léčby je v první řadě nutné odstranit z organismu toxiny které vznikají při poruše metabolismu a trávení, a následně posílit imunitní systém. K tvorbě toxinů a kvasinek kromě špatné hygieny vedou nesprávné životní návyky.

Strava proti kvasinkám

1. V rámci detoxikace dodržujte denní režim a pravidelnou stravu, proti kvasinkám.

Strava
Jezte oběd mezi 12-13 hodinou, zatímco večeře by měla být do 19 hod, celkově s vyloučením těžkých potravin (sladkosti, jogurt, sýry, červené maso, vejce, smažená jídla). Potraviny, které u mykóz pomáhají, patří petržel, bazalka, čerstvě nastrouhaný zázvor. Omezit polotovary a ohřívání jídel.

Koření
Zároveň posílíme trávení, neboť nedostatečně strávené jídlo je příčino tvorby toxinů a kvasinek. Kvasinky odstraňují směs koření zvaná Trikatu, dále kurkuma, kardamom, černý pepř, hřebíček, zázvor a kamenná sůl (mořská sůl není vhodná).

Nápoje
Na ranní pročištění vypijte ráno teplou převařenou vodu se lžičkou bio jablečného octa nebo limetkové šťávy nebo 2 lžícemi aloe vera dochucené případně trochou medu.
Trávení a vyloučení toxinů podpoříme pitím teplejší vody během dne, po 1 - 2 hodinách v množství 1-2 dl. Rozhodně se vyhněte pití čehokoliv studeného (s ledem, z lednice). Lze pít zázvorový čaj s kurkumou, který kvasinky likviduje (1/4 lžičky mletého zázvoru a ½ lžičkou kurkumy zalijte vroucí vodou a pijte 2xdenně).

Bylinky proti kvasinkám (mykózám)

Bylinami také podpoříme imunitní systém. Vhodné jsou Indický ženšen Ašvaganda, antioxidant Grapin, také jalovec obecný (sušené plody), Tulsi kapsle nebo čaj ze svaté bazalky Ocimum sanctum ve směsi se zázvorem 1xdenně. S přímým působením na kvasinky je na trhu účinné Kubra s protikvasinkovou a protizánětlivou kurkumou přírodní antibiotikum Kalmegh (které působí cíleně na kvasinky), stejně tak starodávná směs Triphala, 3 kapsle večer před spaním zapít teplou vodou. Proti kvasinkám působí též kaprylová kyselina.

Lokálně u žen, v případě vaginálních kvasinek, lze provádět výplachy vaginy bylinným odvarem z lékořice nebo prášku Triphala (1 lžíci povařte pět minut v 500 ml vody, přeceďte a omývejte nebo vyplachujte např. injekční stříkačkou pochvu.

Kvasinky na nohou odstraníme koupelí v octu.

 

MUDr. Frej