Močové infekce bez antibiotik

Záněty močových cest je bolestivá záležitost spojená s pálením při močení a většinou se léčí antibiotiky. Existují ale i možnosti přírodní medicíny, jak se vypořádat s močovými infekcemi a záněty.

Příznaky infekce močových cest

 Zakalená moč nebo krev v moči, zápach moči
 Zvýšená teplota
 Bolest nebo pálení při močení
 Tlakové bolesti či křeče v podbřišku nebo zádech
 Časté nucení na močení
 Bolest v dolní části zad
 Nutkavý pocit močit i poté, co jste se vymočili a máte prázdný močový měchýř

Při šíření infekce se objevují teploty, bolest v bocích, zádech či tříslech a celkový pocit nemoci.

Prevence a léčba močových infekcí

Z preventivních opaření proti zánětu močových cest si uveďme nyní ty nejdůležitější.

Dostatek vitaminu D: vitamin D je klíčový pro imunitní systém v boji proti infekcím. Denní dostatečný příjem vitaminu D působí preventivně proti močovým infekcím. Podle novější studie zvyšuje vitamin D tvorbu peptidů (bílkovin) proti mikrobům a chrání tak organismus před škodlivými bakteriemi, plísněmi a viry, včetně těch, co spiuštějí močové infekce.

D-manóza: tento nahořklý přirozeně se vyskytující cukr v brusinkách je další obranou proti močové infekci. Tento cukr se považuje za hlavní účinnou složku brusinek. Brání tvorbě a hromadění škodlivých bakterií v močovém traktu a upravuje správnou střevní mikrofloru.

Brusinky: brusinky se používají už staletí proti infekcím obecně a v minulosti i proti kurdějím. Podle nedávné velké analýzy studií se zjstilo, že brusinky pomáhají v léčbě infekcí močových cest zejména u žen. Ti, co pravidelně pili brusinkovou šťávu měli o 40% nižší riziko močových infekcí.

Byliny: medvědice lékařská (Arctostaphylos uva-ursi) má močopudný a antiseptický účinek v případě alkalické moči. Medvědice by se neměla užívat souběžně z brusinkami, které okyselují moč. Není vhodná u infekce ledvin a v těhotenství. Z dalších bylin na močové ústrojí a ledviny jmenujme Embliku lékařskou, přípravek Tribo obsahující kotvičník (Tribulus terrestris) na močové ústrojí, zlatobýl příznivě působí na močové ústrojí, vrbovku malokvětou ovlivňující činnost močového traktu a nově santalum album pro normální funkci ledvin a močových cest, přírodní antibiotikum Kalmegh na bakteriální infekce a plísně, kurkuma v přípravku Kubra a detoxikační směs Triphalu.

Jedlá soda: jedlá soda rozmíchaná ve vodě při prvních příznacích močových infekcí neutralizuje moč a zabíjí bakterie. Jednu lžíci sosdy rozmíchanou ve vodě pijte několikrát denně.

Probiotika: prospěšné bakterie jako laktobacily a bifidobakterie pomáhají obnovit střevní mikroflóru, ale i proti močovým infekcím, zejména v močovém měchýři. U 450 žen s opakujícími se močovými infekcemi pomáhala kvalitní probiotika obsahující i neškodný kmen Escherichia coli (E. coli) v léčbě močových infekcí.

df