Bylinná léčba rýmy a zánětů dutin

Zánět dutin neboli sinusitida je zánětem vedoucím k rýmě, ucpanému nosu, bolestem hlavy, horečkám a bolesti tváře. Uvádí se, že až 15% populace trpí sinusitidami nejčastěji na podzim a počet neustále stoupá vzhledem ke znečištění, toxinům, slabé imunitě a nadužívání antibiotik.

V přírodě najdeme potraviny a byliny, které působí léčebně i preventivně proti zánětům dutin a bakteriím, které je způsobují.

Kajenský pepř

Starověká medicína obdvivoala kajenský pepř jako účinný lék. Lékaři v té době věděli, že chilli obsahuje látku, později známou jako kaposaicin působící proti infekcím. V jedné klinické studii publikované v časopise Annals of Allergy, Asthma & Immunology v srpnu 2011 prokíázla, že kapsaicin podporuje léčbu bolestí hlavy, dutin, a rýmy, která často vede k sinusitidě.

Kajenský pepř u zánětu dutin lze použít tak, že nejlépe bio pepř, jen špetku, vdechnete levou a pak další špetku pravou nosní dírkou. Pokud bude na vás pepř příliš silný a bude vás v nose pálit, pak můžete rozmíchat pepř ve vodě, namočit tamponekTo use cayenne pepp a vložit do nosu. Kajenský pepř můžete přidat do jídla, nebo užívat v doplňcích stravy.

Jablečný ocet

Léčba infekcí v oblasti hlavy, zejména dutin je spojena v historii s octem. Protizánětlivé, protibakteriální a protivirové účinky jsou spojeny s léčbou infekcí. Alkalické prostředí pomáhá rozkládat a hlen a bránit šíření nemoci. Kromě toho jablečný ocet podporuje imunitu, a tím brání vzniku sinusitid a rýmy.

Ocet lze použít při sinusitidě několika způsoby. 1 lžíci zamíchejte do šálku teplé vody a pijte každý den dostupu infekce. Případně lze rozmíchat dvě lžíce ve sklenici vody a každou lžíci vtáhnout do nosní dírky. Stékající tekutinu do hrdla vyplivněte.

Česnek

Česnek se od nepaměti považuje za přírodní antibiotikum. Jeho léčivé účinky způsobuje látka Allicin, organickou sírovou sloučeninu se silnými účinky proti bakteriím, virům, plísním, a antioxidačními účinky. Alicin je zásadní v léčbě sinusitidy.

Nakrájený či prolisovaný česnekl přidejte do jídla či inhalujte česnek. Pár stroužků namočíte do vody asi na 10 minut, rozmělníte na pastu a inhalujete aroma.

Nasja olej

Byliny a oleje se aplikují do nosu, nejčastěji brahmi, calamus (puškvorec), henna, různé druhy pepře, jasmín, zázvor atd. a další byliny podle doporučení.

Pro domácí použití jsou vhodné speciální olejové bylinné kapky. Směs bylin s oleji doporučuji pravidelně aplikovat před spaním, což má význam v prevenci nejen nachlazení, ale vhodné pro péči o nos, uvolnění nosních průduchů, při snížené imunitě a pro lepší spánek. Doporučuji aplikovat 3-5 kapek na tamponek a vetřít pod nos a kolem nosu nejlépe ráno nebo před spaním nebo lépe aplikovat 3 kapky přímo do každé nosní dírky.