Nemoci štítné žlázy

V současné době se ve svém centru setkávám stále častěji s nemocemi štítné žlázy, převážně se sníženou funkcí. Podícejme se na to, jak se poruchy funkce štítné žlázy rozdělují a projevují.

Zvýšená funkce štítné žlázy

Ovlivňuje negativně metabolismus, neboť zvýšené množství hormonů štítné žlázy zrychluje metabolismus. U zvýšené funkce která se projevuje zrychlenou srdeční akcí, pocením, třesem, úzkostí a nervozitou, pocitem horka, hubnutím. V přírodní léčbě se používají: pupalkový olej, kurkuma, obklady na krk z jílu a zelí.Velmi dobrý efekt má karbinec evropský Lycopus europaeus. Sbírá se nať v době květu. Obsahuje lykopin, který působí přímo na štítnou žlázu. Užívá se tinktura 3xdenně 30 kapek, samostatně nebo často ve směsi s tymiánem a lékořicí. Z přípravků je vhodný též pupečník asijský Brahmi a kurkuma ve směsi Kubra.

Snížená funkce štítné žlázy

Uvádí se, že téměř 40 % lidí trpí hypotyreózou, sníženou funkcí štítné žlázy. Při poruše činnosti štítné žlázy se zpomaluje metabolsimus a méně odbourává tuk. Tato porucha se projevuje únavou, zimomřivostí, zpomalenými funkcemi, depresemi, studenými končetinami, bolestmi hlavy, nízkou hladinou krevního cukru, třepivými nehty, zácpou, nízkým libidem, prodlouženým menstruačním krvácením, vysokým cholesterolem a nadváhou.

Při snížené funkci se tvoří méně hormonu, který v krvi přenáší a reguluje pohlavní hormony testosteron a estrogeny. Při nízké hladině tohoto hormonu se zvyšuje hladina pohlavních hormonů, které brání menstruaci, a tvoří se více prolaktinu, hormonu který zastavuje ovulaci a tím menstruaci. Protože výrazně převažuje snížená funkce štítné žlázy, doporučení zde uvedená se týkají hypotyreózy.

Strava

Strumigeny jsou látky, které do jisté míry mohou zhoršovat činnost štítné žlázy. Naxchází se v některých druzích košťálové zeleniny - brokolici, zelí a květáku. Velká konzumace sóji v nefermentované podobě je příčinou mnoha chronických obtíží, zejména poruchy endokrinního systému, Větší množství soji po dobu jednoho měsíce vyvolává sníženou činnost štítné žlázy, hypotyreózu. U osob konzumujících takové množství sóji se objevila zácpa, únava a apatie i přes dostatečný příjem jódu. Sója snižuje vychytávání jódu štítnou žlázou a zpomaluje činnost štítné žlázy.

Jod. Nedostatek jodu se stále v populaci vyskytuje. Nejbohatším zdrojem jsou jodidovaná sůl, ale tam se jedná většinou u rafinovanou sůl, která není příliš zdravá. Nejvhodnějším zdrojem jodu jsou mořské ryby a mořské i sladkovodní řasy, zejména spirulina a chaluha bublinatá (kelp). Druhů kelpu je několik, nejkvalitnější v bio kvalitě najdete v přípravku ze zelených potravin Alga Forte.

Velmi dobrým zdrojem manganu a jodu jsou vlašské ořechy. Zelená listová zelenina, vejce, mrkev jsou další potraviny vhodné pro správnou funkci štítné žlázy. Je nutné si zajistit dostatek vitaminu B a D. U některých druhů zánětu štítné žlázy ale může být jód velmi nevhodný.

Masáže a joga

Mezi mými pacienty je mnoho takových, kde je snížená funkce štítné žlázy. Kromě jídelníčku jim předepisuji speciální detoxikační kúry, které provádím ambulantně nebo pobytově. Jedná se o kombinaci různých masáží, detoxikace (úprava stravy a bylinná léčba), orientální sauny, bylinných koupelí a cvičení, zaměřených specielně na stimulaci funkce štítné žlázy a snížení zánětu, který bývá často u snížené funkce přítomen následkem zvýšené tvorby protilátek proti štítné žláze .

Byliny

Cimicifuga racemosa podporuje správnou činnost nadledvinek a štítné žlázy.

Dva druhy ženšenu, withanie spavá neboli ašvaganda jako indický ženšen i sibiřský ženšen stimulují činnost štítné žlázy.

Kurkuma, žluté koření používané do směsi karí se v ájurvédské medicíně používá již stovky let a také směs zázvoru, černého a dlouhé pepře zvaná trikatu (v překladu tři koření) také podporuje štítnou žlázu k činnosti.

Guggul, je pryskyřice získávaná ze stromu, a látky zvané Guggulsterony podporují činnost štítné žlázy, v případě její snížené funkce. Guggul se kombinuje s jinými bylinami ve směsích na různé zdravotní problémy spojené se sníženou funkcí štítné žlázy, jako vysoký cholesterol nebo obezita.

Podobné účinky na štítnou žlázu má Mořena srdčitá-Rubia cordifolia.Působí protizánětlivé a snižuje protilátky u zánětu štítné žlázy stejně jako Morinda citrifolia zvaná lidově noni.

dr. Frej