Zimní splín

Zima je tady. Svět kolem nás ustupuje do pozadí, a přechází ve všeobjímající dlouhou sezónu spánku. Zvláštní klid charakterizuje zimu, a spolu s ní přichází potřeba přesměrovat vlastní energii.

Se zkracováním dne a přicházející zimou se u mnoha lidé objevuje podzimní a zimní melancholie, někdy až deprese. Zatímco sluneční dny řídí Eros, ty dlouhé chladné zimní večery spíše řecký bůh smrti Thanatos. Řecký lékař Galén přirovnal zimní apatii svých pacientů k hibernaci zvířat. V Ecclestiastes se píše, že vše v životě má svou příčinu. Využijme proto zimní období k vzpomínkám, rodinnému posezení, duchovnímu rozjímání a mějme rádi i toto roční období. Pokud se nenajdeme čas na naši „duševní hygienu", relaxaci a zklidnění, pak se zákonitě může dostavit splín nebo vážnější deprese. Mírnější melancholie může být spojena se zimou při vzpomínce na někoho blízkého. Vážnější poruchu psychiky, i když jen dočasnou, spojenou se zimním obdobím nazývanou od 80. let sezonní afektivní poruchou lze diagnostikovat u 2-10 % populace, zejména tam, kde je méně slunečního světla. Světlo může ovlivnit natolik závažnou nemoc, jako je deprese. Světlo totiž působí na chemické procesy v mozku, jež ovlivňují, zda se cítíme spokojení nebo skleslí. Nedostatek světla v uměle osvětlených místnostech, kancelářích a bytech spolu se sedavým způsobem života bez dostatku denního světla způsobuje poruchu činnosti biologických hodin, hormonální změny a výkyvy v tělesné teplotě tak, jak o tom píši ve své nové knize Biologické hodiny. Od října do března se zvyšuje počet lidí trpících touto poruchou, nejhorší jsou měsíce prosinec až únor. Velký vliv mají hormony, proto touto poruchou trpí více ženy než muži nebo ženy po menopauze.

K příznakům patří denní nepřirozená únava, poruchy spánku zejména nadměrná délka spánku s poklesem serotoninu (látky zlepšující náladu) se snižuje i melatonin (hormon spánku), objevuje se smutek, podrážděnost, snížené libido, úzkost, zvýšená chuť na sladké daná nízkým serotoninem regulujícím hlad a následná nadváha. Nemocný ztrácí zájem o školu, přátele, aktivity i sex. Spousta lidí má mírnější projevy, které nejsou diagnostikované. Zimní deprese může být též projevem poruch štítné žlázy, případně virové infekce.

Ačkoli přejídání, a kalorická jídla a pití jsou obvyklé v tomto ročním období, pamatujte na respekt vůči svému tělu a pouvažujte nad schopností vašeho těla strávit vše, co sníte. Ačkoli to vyžaduje určitou disciplínu, abyste k jídlu na společenských akcích a oslavách nejedli vše co uvidíte, zkuste vybírat zdravé potraviny a nepřejídat se, čímž pak zhoršujete trávení a tvoří se toxiny.

Používejte zahřívající koření jako je zázvor, černý pepř, kurkuma a zvýšit zažívací oheň.

Jezte mnoho zeleniny, ořechy, semínka a oleje, též určité ovoce, obsahující živiny, antioxidanty.

U bylin pomáhá na splín kozlík, meduňka, třezalka, levandule, gotu kola (Brahmi) a indický ženšen Ašvaganda. Článek o superpotravinách proti depresím a splínu.

Různé ásany pro regenerační držení těla, například pozice s opřením nohou o zeď. Pokud pociťujete vyčerpaní, další uklidňující polohou je pozice Dítěte.

Meditace každý den po dobu 5 minut může pomoci snížit stres a uklidnit mysl. Dech je mostem mezi tělem a myslí. Dechové cvičení pomáhá očistit mysl duševní od toxinů. Stejně jako bychom měli fyzicky očistit tělo každý den, je vhodné i očistit mysl a posílit koncentraci, neboť často odvádíme pozornost od přítomném okamžiku. Když je mysl je jasná, tělo může dosáhnout stavu hluboké relaxace.

 

df