Výrobci cukru podplatili v 60. letech vědce z Harvardu, aby zapomněli na varující spojitost cukru se srdečními nemocemi a nahradili cukr jinými obětním beránkem, tukem…
Nezveřejněný interní dokument objevený vědci na University of California, San Francisco, publikovaný v časopise JAMA Internal Medicine, dokládá, že doporučení ke stravě mnohými odborníky byla nalinkovaná cukrovarnickým průmyslem.
V dokumentu se dozvíme, že průmyslový koncern zvaný Sugar Research Foundation, dnes pod názvem the Sugar Association, zaplatil třem harvardským vědcům přibližně v přepočtu na dnešní měnu $50,000. Tito vědci pak publikovali v roce 1967 analýzu účinků cukru a tuků na nemoci srdce. Studie použité pro analýzu byly předem vybrány výrobci cukru a limonád a článek publikovaný v prestižním časopise New England Journal of Medicine zamlčel spojitost mezi cukrem a nemocemi srdce a zdůraznil vliv nasycených tuků. I když jde o záležitost starou 50 let, vliv potravinářského průmyslu na vědu je doposud zřetelný.
Je známo, že firmy jako Coca-Cola, největší výrobce limonád, platí vědce v milionech dolarů, kteří snižují význam a vliv limonád na obezitu. Výrobci cukrovinek zase sponzorují studie, které tvrdí, že děti konzumující sladkosti mají nižší váhu než děti, co sladkosti nejí. Jeden z vědců, který byl podplacen v uvedené studii, se stal v 70.letech ředitelem odboru výživy na americkém Ministerstvu zemědělství a podílel se na prvních výživových doporučeních v roce 1977.
Analýza z roku 1967 byla možná i proto, že časopisy nebyly povinné zveřejňovat sponzory studií až do roku 1984. Zástupci výrobců cukrovinek a cukru dodnes tvrdí, že studie sponzorované potravinářskými koncerny přinášejí důležité informace a to, že desítky let potvrdily minimální vliv cukru na nemoci srdce.
Doposud trvá debata, zda škodí tuky nebo cukry, a oficiální doporučení stále zmiňují nízkotučné výrobky, plné cukru, které jsou podle mnoha odborníků příčinou epidemie obezity a cukrovky ve světě.
Analýzy publikované v prestižních časopisech mají důležitý vliv na mínění odborníků. Proto pyramida potravin a doporučení zahrnovala varování před nasycenými ruky, způsobujícími nemoci srdce, zatímco cukr údajně způsobuje hlavně kazivost zubů. Navzdory novým analýzám dokazujícím, že nasycené tuky jsou rozdílné a nasycené mastné kyseliny z vepřového masa působí zcela jinak než v kokosovém oleji, které podporují zdravé srdce či kakau, chránící před infarktem, a vlivu cukru na zánět a nemoci srdce, stále různí odborníci nesmyslně (možná účelově?) varují před nasycenými tuky.
Studie by mely platit vládní a veřejné organizace, protože je známo, že studie podporované výrobci potravin v 80% případů přinášejí výsledkem, jaký si výrobci přejí.
Podle odborníků jako Dr. Willett je jasné, že rafinované sacharidy v pečivu a těstovinách, sladkosti a slazené nápoje jsou rizikem pro nemoci srdce a cév.
Kolem roku 1964 začalo být podle nezávislých studií zřejmé, že cukr zvyšuje riziko nemocí srdce, které stoupaly. Jiní vědci tvrdily, že existuje souvislost mezi nasycenými tuky, cholesterolem a nemocemi srdce. Zástupci výrobců cukrů proto vybrali studie, odpovídající ve výsledku jejich požadavku, vědci vyloučili studie o cukru jako nevěrohodné a zaměřili se na tuk.
Jak zmínil tehdy zástupce cukrovarnictví, „To, co jste napsali, odpovídá našim představám a těšíme se, až analýza vyjde.“ Poté, co analýza vyšla, debata mezi těmi, co kritizovali cukr (dr. Yudkin) a druhou skupinou varující před tuky (A. Keys) utichla. Hypotéza o zdravé nízkotučné stravě dostala zelenou.
Dr. David Frej