V nedávných článcích tzv. odborníci na výživu a oleje neustále varují před nasycenými tuky, kam patří i kokosový olej, který prý obsahuje nebezpečné nasycené tuky a lepší je údajně používat řepkový a další rafinované oleje. Je tedy kokosový olej tak nebezpečný?

Kokosový ořech je zvláštní plodina, kterou lze použít na tisíce způsobů. Pozornost se v poslední době soustředí nejen na kosmetické použití, ale také na zdraví prospěšné účinky tekutin uvnitř kokosu-mléka, šťávy-ale zejména oleje, který se z kokosu získává. Kokosový olej je olej vyrobený z dužiny (kopry) kokosových ořechů, plodů palmy kokosové (Cocos nucifera)

V minulém století začali odborníci na výživu hlásat, že nasycené tuky zvyšují riziko srdečně- cévních nemocí. Kokosový olej se začal přirovnávat k sádlu i máslu a obviňovat z mnoha nemocí včetně obezity. Odborné lékařské společnosti varovaly před nasycenými tuky a doporučovali rafinované rostlinné oleje bez nasycených tuků a margaríny. Kokosový olej zažíval ústup ze slávy a mizel z obchodů. Jak šílené se zdají tato doporučení dnes, kdy jsou to právě rafinované oleje a margaríny, které podporují záněty a následně civilizační nemoci. Odborné společnosti však nadále nedoporučují nasycené tuky v sádle, mase a vejcích a kokosový olej označují za škodlivý. Ve své knize Tučné superpotraviny a oleje popisuji, že tento účelově vytvořený mýtus je klamáním lidí v zájmu velkých korporací a farmaceutických firem napojených na odborné lékařské a výživové společnosti. Například Americkou kardiologickou společnost některé média nazývají nebezpečnou organizací, která je sponzorována výrobci cereálií a rafinovaných olejů a překrucuje fakta, která čtete i v našich médiích. Všimněte si, jak naši odborníci například horlivě doporučují celozrnné obiloviny.

Nasycené mastné kyseliny v kokosovém oleji nepředstavuje žádné riziko nemocí srdce a cév ani nezvyšuje cholesterol. Za prvé, neexistuje jediný důkaz, že kokosový olej způsobuje nemoci srdce a cév.

Za druhé, propaganda proti kokosovému oleji a nasyceným tukům je založena na mylném přesvědčení, že nasycené tuky zvyšují cholesterol a ten způsobuje nemoci srdce. Tzv. zlý cholesterol (O nesmyslu zvaném škodlivý cholesterol píši zde) údajně způsobuje infarkt, mrtvice a kornatění tepen. Tato teorie není podložena žádným výzkumem, ničím jiným, než jen zmanipulovanými studiemi, kterými se ohánějí profesoři a docenti, výzkumy, které zabily miliony lidé tím, že namísto tuku začali jíst cukr.

Přes neustálé opakování o škodlivosti nasycených tuků musíme vzít v úvahu, že se jednotlivé nasycené mastné kyseliny mezi sebou liší. Nasycené mastné kyseliny s krátkým a středně dlouhým řetězcem (též nazývané triglyceridy se středně dlouhým řetězcem) se ale v těle neukládají jako zásobní tuk, nezvyšují cholesterol, nepodporují nadváhu a kornatění tepen. Naopak poskytují tělu rychlou energii, protože se nemusí metabolizovat a přednostně spalují. Kyselina laurová v kokosovém tuku chrání srdce a normalizuje krevní tlak.

Kokosový olej má velmi příznivé účinky: se velmi rychle a jednoduše vstřebává ze zažívacího ústrojí, stimuluje játra k tvorbě ketonů, což jsou zdroje energie pro svaly a mozek a zároveň odbourávají tuk, který slouží jako další zdroj energie.

V kokosovém oleji jsou mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem, které stimulují organismus k tvorbě ketonů. To jsou látky, které mohou buňky využívat na tvorbu energie v případě, že nejsou schopny zpracovat cukr.

Kokosový olej a kokosové nápoje jsou nejen proto skvělým iontovým nápojem po vyčerpání nebo sportu.

Tím, že má kokosový olej protimikrobiální účinky a obnovuje střevní mikrobiom, působí proti mikrobům a plísním a reguluje stolici.

Kokosový olej prokázal u Alzheimerovy demence ve výzkumu nadějné výsledky.

Kokosový olej svým jemným a ochranným působením na pokožku je jedním z nejbezpečnějších olejů s minimální možností, že způsobí nežádoucí účinky. Vytváří na pokožce ochranný film a vyživuje pojivové tkáně pod pokožkou.

U hemeroidů (i krvácejících) jsem v mé praxi získal zkušenost, že hemoroidy se již během jednoho dne zklidnily při aplikaci oleje na hemeroidy.

Kokosový olej je vhodný u žen trpící osteoporózou.

Doporučuje se užívat 2 lžíce kokosového oleje 2xdenně, nejlépe na vaření. Kokosový olej je jeden z nejstabilnějších olejů (k autooxidaci, kdy vznikají škodlivé volné radikály dochází až při dosti vysokých teplotách) nahrazující mnohé rostlinné oleje, margaríny, obsahující nezdravé ztužené a omega-6 mastné kyseliny. Kokosový olej nahradí při vaření máslo a běžné rostlinné oleje jako slunečnicový, řepkový či sójový.

MUDr. David Frej

Tanec s ďáblem

Tanec s ďáblem

Pravděpodobně jste o tom případu nikdy neslyšeli. Stal se v severní Americe a i mně připadal natolik vzdálený, že jsme se na něj začal dívat jen na základě doporučení mého přítele, který žije v USA. Po skončení poslední minuty filmu jsem si uvědomil, že málokterý film na mě doposud měl takový emoční dopad (zvláště pokud máte děti).
Co dělám, když je tzv. lockdown…

Co dělám, když je tzv. lockdown…

Ráno když vstanu a jsme doma, protože nemůžu do našeho centra v Praze, jdu do sauny nebo si doma zacvičím
Skvělý epický hudební opus z Anglie

Skvělý epický hudební opus z Anglie

Muzikoterapie není jen o meditační hudbě... U nás téměř neznámá skupina Big Big Train kombinuje nesmírně zajímavě folkové a keltské motivy s progresivní rockem, a zhudebňuje zajímavé ...

Maso kvalitní a konvenční

V posledních několika měsících jsem zaznamenal spoustu článků, které uvádějí, že ekologické produkty a hovězí maso z pastvy nejsou zdravější než konvenční alternativy. Na počátku je nutné uvést, ...
Muzikoterapie od Riversea

Muzikoterapie od Riversea

Stranou zájmu rádií a jejich jepičích kolovrátkových melodií se najdou hudební poklady. Jedním z nich je dvojice Riversea, která se řadí mezi neo-progresivní rock, nyní vydala po 6 letech skvělé ...
Jak dlouho spí vaše děti?

Jak dlouho spí vaše děti?

Nedávná zpráva uvádí že většina školáků spí málo. Přitom, spánek je jedíním z nejdůležitějších principů zdraví. V posledních 100 letech se výrazně zkrátila doba spánku a mnoho lidí trpí ...

Rakovina: ovlivníme riziko nebo máme jen smůlu?

Ve vědeckém časopise před časem dva autoři konstatovali, že náhodné mutace u kmenových buněk jsou hlavním faktorem u rakoviny, a „smůla" tak hraje důležitější roli než zevní faktory například ...

Obezita a střevní mikrobiom

V naší zemi žije z Evropy téměř nejvíce obyvatel s nadváhou nebo obezitou. Obezita není jen estetický problém, ale zejména zánětlivé onemocnění zvyšující riziko rakoviny, nemocí srdce, a ...
Obsessed od Dan and Shay

Obsessed od Dan and Shay

Příležitostně pouštím vybrané večery lidem k tanci hudbu (něco na způsob DJ) a i v současné hudbě lze najít sice málokdy, ale přeci i zajímavé interprety. Zajímavá je například  dvojice Day ...

Pořad o vaření aneb jako pejsek s kočičkou pekli dort

Detoxikační pobyt s klienty právě probíhal, a protože se na televizi prakticky nedívám, v jídelně penzionu, kde pobyty pořádáme, právě běžel pořad o vaření... (Pokračování textu…)

Pozitivní myšlenky pro dnešní den

Několik pozitivních myšlenek chytrých lidí pro dnešní den, s vírou, že volby neohrozí naši svobodu a znemožní vládnout podvodníkům, zbohatlíkům a těm, co tady po letech vládnutí opět něco zase ...
Nebezpečné léky proti překyselení

Nebezpečné léky proti překyselení

Nedávno v tisku proběhla zpráva o nebezpečných důsledcích užívání léků na překyselení žaludku, který výrazně zvyšují riziko předčasného úmrtí. O tom, že léky jako Helicid nejsou neškodné léky pouze blokující sekreci žaludeční kyseliny, jak tvrdí mnozí lékaři, si přitom ví už mnoho let...