Se sníženou bariérovou ochrannou funkcí sliznic našeho střeva souvisí problematika nejrůznějších nemocí, kdy se například eubióza, optimální osídlení trávicího ústrojí mikroflórou (i když co znamená optimální doposud neznáme), které příznivě ovlivňuje organismus, mění v dysbiózu neboli porušené složení bakteriální flóry ve střevě, které se považuje se za jeden z patogenetických mechanismů nejen střevních zánětlivých chorob, ale mnoha autoimunitních chorob.

Propustné střevo

K propustné střevní sliznici může dojít v tenkém i tlustém střevě, anebo v obou současně a mezi typické projevy patří opakovaná zvýšená tvorba plynů, bolesti břicha a křeče. Změny mikrobioty byly popsány u Crohnovy choroby, ulcerózní kolitidy, kolorektálního karcinomu, ale i u některých alergických onemocnění, celiakie, diabetu prvního i druhého typu (kde se prokázaly změny na střevní sliznici až rok před vypuknutím cukrovky) nebo již zmíněné obezity. Souběžně se střevní symptomatikou se objevují neurologické potíže, například vyčerpání, závratě, poruchy myšlení a koncentrace, spánkové poruchy, agresivita nebo migréna.

Střevo a nemoci

Existuje podezření, hraničící téměř s jistotou, že propustné střevo stojí za vznikem aterosklerózy, revmatoidní artritidy, autismu, Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby a dalších neurologických a psychiatrických onemocnění. Kromě toho se množí zprávy, že narušený střevní mikrobiom může vyvolávat deprese. Klaus-Dietrich Runow, který vede od roku 1989 Institut für Unweltkrankheiten, v němž léčí nemoci vyvolané životním prostředím a zároveň je pionýrem tohoto oboru v Německu, ve své knize Der Darm denkt mit, Mozek myslí s vámi, popsal několik případů ze své praxe. Jedním z nich byl osmadvacetiletý dílenský mistr, který si léta stěžoval na bolesti v břiše a nevolnosti. Byla u něj diagnostikována infekce bakteriemi Helicobacter pylori a dostal antibiotika. Potíže vyvrcholily po svatbě, na které se cpal sladkostmi, a na svatební cestě na Kanárské ostrovy, kde jedl, co mu přišlo pod ruku, až skončil v tamní nemocnici na infuzích kvůli nezastavitelným průjmům. Během dalších tří měsíců zhubnul přes dvacet kilogramů a po podání několika druhů syntetických antibiotik se u něj projevila komplikovaná křížová reakce. Psychiatr konstatoval deprese a syndrom vyhoření. Dr. Klaus-Dietrich Runow u něj objevil narušený střevní mikrobiom, projevující se především neschopností trávit mléko. Po intenzivní kúře, jejíž součástí bylo kromě jiného oregano a dvanáct druhů probiotických bakterií, zmizely už po jednom týdnu symptomy a po měsíci se dotyčný cítil naprosto fit. Vedle dalších případů popisuje dva nezávislé pacienty ve věku čtyři a dvaceti let, muže a ženu, u nichž propukla schizofrenie. V oboz u případech stála v pozadí vysoká konzumace pšeničných výrobků a jejich intolerance lepku v kombinaci se zatížením toxickými kovy. Jak sám uvádí, podobných případů měl ve své praxi stovky, včetně chronického strachu a stresu.

Střevní bakterie a stres

Rakouský institut AllergoSan Pharma v Grazu se zabývá výzkumem bakterií, které blokují ve střevech stres. Výzkumný tým pod vedením Mgr. Anity Frauwallner vyvinul směs živých střevních bakterií, které nejen vědecky prokazatelně zabraňuje syndromu vyhoření, ale také může léčivě působit při psychických a organických stresových onemocněních. První pomoc proti stresu dnes přichází z probiotické medicíny. Podle jejich nejnovějších poznatků budoucnost prokáže, že nejlepší fyzickou terapií proti psychickému stresu nejsou psychofarmaka, ale speciálně vybrané střevní bakterie lidského původu. Tyto živé bakterie přinášejí našemu zdraví užitek, daleko přesahující jejich primární nutriční hodnotu. Je Rakouští odborníci hovoří o třetí generaci těchto pomocníků, která umožňuje dosud nevídané úspěchy v prevenci a terapii stresem podmíněných chorob. Používají k tomu výhradně vědecky vyvinuté, šokově zmražené a vůči kyselinám rezistentní mikroorganismy, jenž se v našich střevech starají o to, aby běžný stres mohl být zpracován a nepoškozoval psýché nebo vnitřní orgány. Účinné látky je možné cíleně navrhovat pro konkrétní medicínské problémové oblasti. Základem přitom byly molekulárně genetické výzkumy jednotlivých bakteriálních kmenů, které umožnily přesně definovat akční radius jednotlivých druhů bakterií a kombinovat kmeny, které se ideálně doplňují. Mezi tisíci bakteriálních kmenů identifikovali devět vysoce aktivních, podle nich vůdčích zárodečných kmenů schopných se rozmnožovat, které dokážou zablokovat stres.

Probiotika, fermentované potraviny a zdravé střevo

Bakteriální kultury v některých fermentovaných potravinách, jako jsou například sýr nebo v klasickém probiotickém jogurtu nemohou téměř nic zmoci, protože se na rozdíl od probiotik třetí generace se nepřichytávají na sliznici, nemají rozmnožovací schopnost a přežívají v gastrointestinálním traktu jen v nepatrném počtu. Jejich pozitivní účinky na zdraví jsou podle rakouských odborníků nepatrné. Tyto speciální bifidobakterie a laktobacily hrají často rozhodující roli při zabezpečení střevní bariéry,” říká Anita Frauwallner. Ne však u všech. Některé kvašené potraviny jako kysané zelí při každodenní dlouhodobé konzumaci mají účinek srovnatelný s probiotiky v kapslích, někdy i lepší. U lidí se zažívacími obtížemi funguje kysané zelí či kimči lépe i z toho důvodu, že u nich bývají bifidobakterie přemnožené, a probiotika s mnoha kmeny nepomáhají, spíše naopak.

Ve filozofii vědců z Österreichische Gesellschaft für Probiotische Medizin (ÖPROM), Rakouské společnosti pro probiotickou medicínu je pevnost střevních stěn kritériem všech „záležitostí ve věci zdraví”. „Jenom když je tato frontová linie nepoškozená, můžeme zabránit stresem a potravou vzniklým patogenním zárodkům v proniknutí do krevního oběhu.” Když ale trávení kvůli distresu správně nefunguje, deformují se zonulae occludentes anglicky nazývané tight junctions, mezibuněčná těsná spojení na povrchu střev, která nás chrání před jedovatými látkami, původci nemocí a spouštěči alergií. Jakmile nastane jejich deformace, spustí se biochemická kaskáda, kterou už sotva něco zastaví. „Potom do krve ze střeva přes porušenou střevní stěnu pronikají toxiny jako syntetické konzervanty a potravinářská barviva, postřiky z ovoce a zeleniny a samozřejmě také patogeny pronikají do tkáně,” doplňuje Anita Frauwallner. Tento stav propustného střeva popisuji v článku zde. Jejich poznatky potvrdil v opakovaných studiích renomovaný výzkumník stresu, profesor Louis Akkermans z Utrechtské univerzity.

Probiotická směs z výzkumné laboratoře AllergoSan Pharma v Grazu vytváří ve střevech tak příznivé prostředí, že se zdravotní poškození vyvolaná stresem dají udržet v určitých mezích a často se podaří udržet si navzdory trvalému stresu zdraví a duševní rovnováhu. S jejich recepturou mohly být účinně léčeny nejenom záněty ve střevech, ale také zvýšená náchylnost k infekcím ustoupila. Kromě toho byla prokázána zvýšená produkce tryptofanu a s tím spojené zvýšené vylučování hormonu štěstí serotoninu, stejně jako spánkového hormonu melatoninu.

z knihy David Frej, Jiří Kuchař Zdravé střevo

Vyšší cholesterol je spojen s dlouhověkostí

V analýzách nižší cholesterol, nikoli vyšší, zvyšoval riziko předčasného úmrtí. Kornatění tepen a nemoci srdce bývají významnější u starších lidí a jejich riziko by mělo být tedy vyšší než u ...

Jíst více tuků a bílkovin, méně cukrů

Změny ve stravování na základě doporučení jíst méně tuku a více sacharidů způsobuje metabolické poruchy v populaci. Potravinářskému průmyslu přinesly velké zisky nezdravé sacharidy (těstoviny, ...

Jak zdravá jsou vaše střeva?

Nejen o svátcích, ale i během roku často sníme více cukru, pijeme více alkoholu, méně spíme a často i vynecháme cvičení. Tyto návyky ovlivňují střevní sliznici a podporují přerůstání nezdravých ...

Mražené potraviny v zimě podporují zdraví

V zimě hrozí konzumace přemrzlého ovoce. Mráz poškozuje mnoho druhů ovoce a zeleniny, kdy se ztrácí vitaminy, minerály, konzistence a chuť (např citrusy hořknou). Rychleji se kazí. Při pokojové ...
Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.