Bez ohledu na to, pro který olej se rozhodnete, platí pokaždé zásada: používejte jen kvalitní oleje lisované zastudena. Jsou sice o něco dražší než oleje získané jinými metodami, ale vyšší cena se v zájmu vašeho zdraví vyplatí. S oleji a tuky si skutečně dopřáváte zdraví, pokud mají vhodné složení mastných kyselin.

Jak říká název, olej lisovaný zastudena se technologicky zpracovává za použití nízkých teplot. Díky tomu zůstávají v rostlinných olejích zachovány všechny cenné látky. Rafinace se oproti tomu provádí za vysokých teplot, a pokud je olej získáván extrakcí, používají se navíc i chemická rozpouštědla. To je hlavní důvod, proč rafinované a extrahované oleje ztrácejí značnou část svých prospěšných účinků na lidské zdraví. Z tohoto důvodu by se neměly používat.

Rozdělení olejů

Pojďme se nyní seznámit alespoň se základními pojmy ze světa chemického složení olejů. Mastné kyseliny jsou dlouhé řetězce uhlíkových atomů, které tvoří základní stavební kameny všech tuků. Existují tři typy mastných kyselin – nasycené, mononenasycené a vícenenasycené. Jednotlivé typy přitom mají dlišné účinky na naše zdraví.

Nasycené mastné kyseliny si organismus dovede vyrobit, není závislé na jejich příjmu. Nové studie vůbec nepotvrzují spojitost mezi nasycenými tuky a nemocemi srdce, naopak nasycené tuky prokazují pozitivní vliv v prevenci nemocí srdce, zejména některé např. v kokosovém oleji či některých mléčných výrobcích, másle, ghí, sádle a mase. Nasycené tuky se středně dlouhým řetězcem, například v kokosovém oleji, které se rychle vstřebávají, přeměňují na energii a neukládají se v těle jako tuk.

Mononenasycené mastné kyseliny, jako je například kyselina olejová, se intenzivně zkoumají od 50. let minulého století. Snižují hladinu škodlivých malých částic LDL cholesterolu, chrání srdce a cévy a udržují látkovou výměnu v rovnováze.

K vícenenasyceným mastným kyselinám, které mají v porovnání mononenasycenými mastnými kyselinami více dvojných vazeb v řetězci, patří například kyselina linolová, linolenová a alfa-linolenová. Ve stravě musí převažovat omega-3 (rybí tuk, lněný olej), nikoli omega-6 tuky (běžné stolí oleje, slunečnicový, řepkový či sójový olej). omega-3 mastné kyseliny v rybách, řasách a kvalitních doplňcích upravují hladinu krevních tuků, snižují zvýšený krevní tlak, chrání před volnými radikály a působí protizánětlivě.

Doporučuji pokrývat spotřebu tuků převážně nasycenými, mononenasycenými a vícenenasycenými mastnými kyselinami pouze omega-3. Můžete toho dosáhnout i prostřednictvím této knihy.

Oleje a jejich výroba

Paleta současných olejů je velmi pestrá a podobně rozmanité bývá i jejich označení. Řídí se podle metody získávání oleje a podle složení. Abyste si mohli pro detoxikaci vybrat skutečně dobrý olej, měli byste vědět, co se za jednotlivými často tajuplně znějícími názvy skrývá.

Nativní neboli přírodní pokrmové tuky a oleje se získávají z výchozí suroviny lisováním bez zahřívání nebo jinými šetrnými mechanickými postupy. Mohou být promývány, filtrovány nebo odstřeďovány, ovšem jiné postupy nejsou povoleny. Zvláštní ustanovení přitom platí pro olivový olej (jako jediný lze nazývat panenský) a také pro kakaové máslo.

Nedoporučuji konzumovat rostlinné oleje ze semen, jako slunečnicový, sóový, kukuřičný, řepkový, bodlákový, makový apod.

David Frej

Vyšší cholesterol je spojen s dlouhověkostí

V analýzách nižší cholesterol, nikoli vyšší, zvyšoval riziko předčasného úmrtí. Kornatění tepen a nemoci srdce bývají významnější u starších lidí a jejich riziko by mělo být tedy vyšší než u ...

Jíst více tuků a bílkovin, méně cukrů

Změny ve stravování na základě doporučení jíst méně tuku a více sacharidů způsobuje metabolické poruchy v populaci. Potravinářskému průmyslu přinesly velké zisky nezdravé sacharidy (těstoviny, ...

Jak zdravá jsou vaše střeva?

Nejen o svátcích, ale i během roku často sníme více cukru, pijeme více alkoholu, méně spíme a často i vynecháme cvičení. Tyto návyky ovlivňují střevní sliznici a podporují přerůstání nezdravých ...

Mražené potraviny v zimě podporují zdraví

V zimě hrozí konzumace přemrzlého ovoce. Mráz poškozuje mnoho druhů ovoce a zeleniny, kdy se ztrácí vitaminy, minerály, konzistence a chuť (např citrusy hořknou). Rychleji se kazí. Při pokojové ...
Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.