Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.

Na obalech potravin, zejména pokud kupujeme polotovary, jsou ingredience uvedeny v sestupném pořadí. Nejvíce cukru obsahuje výrobek tehdy, pokud se nachází zejména na první nebo druhé pozici v seznamu ingrediencích. Cukr se často skrývá pod různými pro laika nesrozumitelnými názvy, většinou s příponou -óza (mléčný cukr laktóza, maltoza, ovocný cukr (fruktóza), dextroza, sacharóza, glukóza a glukózový sirup, kukuřičný sirup).

Cukr podporuje růst škodlivých bakterií ve střevě a vznik kvasinek. Běžně konzumované množství přidaného cukru zcela ochromí imunitní systém na několik hodin. Patogeni se živí cukry, proto mnohé potraviny obsahující cukry a sacharidy napadají plísně produkující jedovaté toxiny.

Rafinovaný a ovocný cukr narušuje hladinu krevního cukru, zvyšuje hladinu tuků v krvi, zvyšuje riziko obezity, cukrovky a rakoviny.

Modrá křivka ukazuje na ideální hladinu krevního cukru po jídle, čím vyšší hodnota, tím škodlivější vliv na metabolismus.

Cukr podporuje ukládání tuku v těle, hnilobné procesy ve střevě a zatěžuje slinivku. Strava obsahující mnoho cukrů a sacharidů zvyšuje riziko cukrovky a dalších zánětlivých nemocí.

Cukr ochuzuje organismus o vitaminy a minerály, oslabuje imunitu, svaly a navozuje únavu. Cukry přímo poškozují mozkové buňky i jeho funkce, projevující se podrážděností, depresemi, změnami nálad, zhoršením paměti. Cukr zvyšuje riziko Alzheimerovy demence. U cukrovky se dlouhodobě zvyšuje inzulin a podporuje vylučování zánětlivých cytokinů a ukládání tuku. Dlouhodobě zvýšený inzulin nestačí plnit svou úlohu, aby odstraňoval cukr z krve a krevní cukr (glukoza) poškozuje cévní stěnu, vzniká zánět. Diabetici mají 4x vyšší riziko nemocí jako demence či onemocnění srdce.

Podle mnoha odborníků je fruktóza v nápojích hlavní příčinou obezity a zánětů. Též různé potraviny pro kojence, dětské obiloviny a musli, ovocné džusy, přesnídávky, limonády a jiné potraviny často obsahují fruktózu a vedou k onemocnění jater. Na druhé straně, vláknina v ovoci brání rychlému vstřebávání fruktózy a snižuje negativní účinky ovocného cukru. Sirupy s vysokým obsahem fruktózy a tzv. fruktózové kukuřičné sirupy jsou škodlivé. Laktóza, mléčný cukr způsobuje často zažívací obtíže. Mateřské mléko obsahuje laktózu, která se jako cukr z mateřského mléka u kojenců tráví dobře.

Med obsahuje kolem 80% hroznového a ovocného cukru. Zbytek je voda. Vitamíny a nerostné látky jsou obsaženy jenom v nepatrných stopách. Doporučuji kupovat jen květový, nikoli lesní med. Agave sirup obsahuje až 56-92% fruktózy a je jedno z nejhorších sladidel.

Umělá sladidla jsou potenciálně karcinogenní a jako průmyslově vyrobené chemikálie nenahrazují tělu přirozené látky, získávané z potravy. Navíc tím, že se jedná o chemické látky, má organismu problém je zpracovat. Mohou vyvolat alergické reakce.

Asi nejjednodušší, nejrychlejší a nejspolehlivější opatření ve stravě proti zánětu je vyloučit slazené nápoje. V malém množství lze používat kokosový cukr, kvalitní domácí květový med, nejlépe luční, stévii a palmový cukr. Javor cukrový je strom, z něhož se dá získat cukr sacharóza. Naříznutím vytéká šťáva, se vyráběli varem tradiční javorový sirup. Je srovnatelný s medem. Steviosid je přírodní sladidlo z listů keře stevie – Stevia rebaudiana Bertoni, který se k tomuto účelu pěstuje. Nemá energetickou hodnotu. Je vhodný pro diabetiky, neboť neindukuje potřebu tvorby inzulínu a jeho vedlejší účinky jsou zanedbatelné. Stevie má sladivost téměř 300x vyšší než cukr. Palmový cukr. ekologicky získaný cukr s medovou chutí vyráběný zahuštěním sladké mízy z palmy olejné, lze používat na pečení a slazení, vynikající chuti a nízkého glykemického indexu. Kokosový cukr se vyrábí z květů a má nižší glykemický index.

Celkově ale platí, že jakýkoliv cukr je stále cukr se všemi negativními důsledky a čím méně ho jíme, tím lépe.

David Frej, více najdete v knihách o chronickém zánětu

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.

Chronický zánět a nemoci

Zánět je typická fyziologická reakce na infekce a poranění, kdy imunita zabíjí mikrobi, obnovuje zdravou tkáň a nastoluje homeostázu. Akutní zánětlivá reakce je časově ohraničená a vede k uzdravení. Imunoregulační cytokiny jako IL-10 a TGF-beta zastavují zánětlivou kaskádu a aktivují regulační buňky.

Nové studie: Infekčnost očkovaných a zánět srdce a cév po očkování mladých lidí

Nové studie ukazují, že virová nálož očkovaných je stejná jako neočkovaných, jiné dvě studie ukazují na riziko infaktu a zánětu srdce po očkování mladých lidí.

Vitamin D významně snižuje úmrtnost a zánětlivou reakci u pacientů s COVID-19.

Nová studie ukazuje, že vitamin D hypoteticky snižuje riziko úmrtí na COVID-19 téměř k nule!! Podle autorů analýzy by se k dosažení žádoucí hladiny vitaminu D3 a užívání dostatečně vysokých ...

SARS-CoV-2 spike protein (COVID-19 i ve vakcínách) blokuje opravu poškozené DNA v buňkách

V nové studii, která ale neproběhla na živém organismu, ale in vitro, na buněčných kulturách, se ukazuje, že SARS-CoV-2 spike protein (základ vakcín proti COVID-19) výrazně blokuje obnovu poškozené DNA, nutnou pro získanou imunitu.