Nová mexická studie zjistila, že vysoké koncentrace glutamátu sodného (MSG), zvýrazňovače chuti pod číslem E621, způsobuje v centrálním nervovém systému nekrózu, předčasnou smrt buněk, což negativně ovlivňuje nerovový a hormonální systém, prokrvení a funkce orgánů.
Mexická studie s glutamátem
Ve studii provedené v laboratoři Lab de Desarrollo-Envejecimiento v Guadalajara, Mexiko, se krysám aplikovaly vysoké dávky MSG, který prochází z krve do mozku a způsobil poškození jater a ledvin. Mozkové neurony jsou nadměrně stimulovány až k smrti v procesu odborně nazývaném excitotoxicita.
Velké, toxické dávky chemických látek přidávaných do potravin přenáší jaterní enzymy nazývané alanin aminotransferáza (ALT) a aspartat aminotransferáza (AST), způsobují peroxidaci tuků, vedoucí k poškození buněk a a degenerativním změnám v játrech a ledvinách během 45 minut. U orgánů lze najít otoky a změny již během 15 minut.
Glutamát: chemická chuť
Glutamát sodný má zajímavou vlastnost: Zlepšuje „masovou“ chuť pokrmů. Glutamová kyselina je běžnou součástí bílkovin, ale uvolňuje se teprve při trávení ve střevě, takže běžné pokrmy tuto aminokyselinu ve volném stavu obsahují jen ve stopách. Určitý podíl se uvolňuje při „zrání masa“, tj. při proteolytických reakcích ve svalech během několika hodin po porážce. Kyselina glutamová je sice velmi snadno metabolizovatelná sloučenina, ale zvýšený příjem způsobuje některým osobám potíže. Postižení si stěžují na úporné bolesti hlavy, vysoký krevní tlak a celkovou slabost. MSG vyvolává závislost. Spouští přejídání.
Dochází k narušení hormonálního systému. Protože se glutamát sodný používá zejména při přípravě čínských specialit, byly zmíněné potíže pojmenovány „syndromem čínských restaurací“ Syndrom čínských restaurací se projevuje napětím v hrudníku, pocitem na zvracení, zrudnutí na tváří, bolest hlavy a pocení.
Kde se glutamát nachází
Ve stovkách potravin se nachází glutamát sodný. Bohužel, na obalech ho často ze zjevných důvodů nenaleznete. Skrývá se pod různými názvy. Jako extrakt z kvasnic, texturovaná bílkovina, hydrolyzovaný rostlinný protein apod.
Kde najdete MSG:
- Polévky, vývary a bujony
- Instantní potraviny, například nudle
- Asijské polévky a speciality
- Sardinky ve vlastní šťávě (!)
- Sojová omáčka
- Směsi koření
- Mražené potraviny a polotovary
- Salátové drezínky
- Pochutiny jako brambůrky atd.
- Marinované a uzené masa
- Některé vakcíny (často pod jménem aminokyselina L-monosodium glutamat“ a hydrolyzovaná želatina)
df