Po letech nesmyslných dezinformačních kampaní o škodlivosti tuků se stále častěji ukazuje, že hlavním viníkem dnešního zhoršujícího se zdravotního stavu populace je cukr.
Mnohé civilizační nemoci způsobuje nadměrná konzumace cukrů-cukrovku, obezitu, kožní nemoci, neplodnost, psychické poruchy. Výskyt cukrovky 2.typu (dříve jen cukrovka vyskytující se u dospělých) vlivem škodlivé reklamy na sladkosti mezi dětmi narůstá. Mnozí denně zkonzumují až 30 lžiček cukru. Dalším škodlivým elementem je pečivo, mouka a pekařské výrobky zvyšující hladinu cukru více než cukr.
1. Závislost na cukru: realita
Podle výzkumů je cukr návykovější než tvrdé drogy. Závislost je nemoc, daná biochemicky v organismu. Vede k přejídání.
Cukry způsobují zvýšené vylučování inzulinu, glukóza není schopna se přeměnit na glykogen (zásobní cukr) a cukr se ukládá v podobě tuku (volné mastné kyseliny). Zvýšená hladina inzulínu má za následek snížení tvorby glukagonu. Inzulin je aterogenní, při vyšším vylučování inzulinu se snižuje mobilizace tukových zásob a zvyšuje se růst buněk hladkého svalstva.
Při spotřebě bílkovin klesá hladina inzulinu a zvyšuje se množství glukagonu. Glukagon je vedle inzulinu další hormon tvořený slinivkou. Inzulin je tlumič odbourávání tuků.
Vylučování glukagonu se zvyšuje spalování uloženého tuku. Glukagon zůstává v krvi delší dobu a pomáhá dále spalovat uvolněný tuk z tukových zásob.
2. Detoxikace
Projevy špatné detoxikace a zvýšené ukládání odpadních látek v těle se projevuje různými příznaky. K nim patří např.:
– malátnost, pocit nízké energie a únava
– pocit těžkosti, zahlenění
– svalová slabost
– ztuhlost kloubů, svalů či zad zejména ráno
– horečka či dlouhodobě zvýšená teplota
– časté nachlazení, kašel, bolesti v krku, ucpaný nos, rýma
– kožní vyrážky
– afty a opary
– podrážděné oči
– mravenčení a brnění končetin
– bolest těla (zvláště po cestování, těžkém jídle)
– bolesti hlavy a závratě
– snížená chuť k jídlu
– špatné trávení, nechutenství, zvracení, nadýmání, průjem, nucení na zvracení, plynatost, zácpa, hlen ve stolici
– deprese, úzkosti a strach, podrážděnost, změny nálad
– nedostatek koncentrace, letargie
– nespavost
3. Vyhněte se umělým sladidlům, ovocnému cukru
Tyto cukry zvyšují chuť na sladké, vyvolávají přejídání a ukládání zásobního tuku. Umělá sladila mohou být nebezpečná, potenciálně rakovinotvorná, ale zejména je organismus špatně stráví, protože jejich struktura je chemická. Ovocný cukr je cukr, který se nejrychleji ukládá a mění v tuk.
4. Dodržujte správný pitný režim
Základem správného pitného režimu je pití čisté, odstáté, nejlépe přefiltrované vody. Vhodné doplnit bylinný čajem, např. Tulsi, jaterním nebo ledvinovým, a zeleninovými šťávami. Běžné ovocné džusy a limonády obsahují až 20 lžiček cukru.
5. Jezte zdravé bílkoviny
Bílkoviny zejména ráno a večer navozují rovnováhu v hladině krevního cukru. Snídaně obsahující bílkoviny (ořechy, semínka, pravá šunka, kvalitní sýry, vejce, sardinky) podporuje činnost mozku a dodává energii bez přejídání.
6. Omezte maximálně sacharidy
Ano, sacharidy nejsou esenciální. Sacharidy ve stravě nepotřebuje organismus pro energii. Sacharidy stimulují nárazové vylučování krevního cukru a inzulinu.
7. Zdravé tuky
Jezte ve větší míře tuky. Zdravé tuky zvyšují nasycení, snižují pocit hladu, dodávají důležité látky. Jídla s velkým obsahem tuků zpomalují vyprazdňování žaludku. Nejzdravější jsou sladkovodní ryby, omega-3 rybí olej, extra panenský olivový olej, kokosový olej, avokádo a avokádový olej.
8. Stres vyvolává pocit hladu a chuti na sladké
Zvýšené stresové hormony kortizol a adrenalin vyvolává pocit hladu, ukládá tuk na břiše a způsobuje cukrovku. Provádějte protistresové techniky a hluboké dýchání. Dýchání správné prováděné podle jogy odbourává tuky. Několik hlubokých nádechů a výdechů snižuje stres a snižuje pocit hladu.
9. Viníkem je zánět
V občasné době se stále zřetelnější, že viníkem cukrovky, kornatění tepen, mrtvic, infarktů a dalších zejména civilizačních nemocí je zánět. Ten ovlivňuje samozřejmě strava, z potravin nejvíce cukr, mouka, lepek, nezdravé rostlinné oleje a ztužené tuky.
10. Dostatek spánku
Deficit spánku je problémem mnoha lidí, zejména těch, co patří k večernímu typu. Ve své knize Biologické hodiny uvádím, že v současné době bývá průměrný deficit spánku až 2 hodiny denně. Nedostatek spánku zvyšuje chuť k jídlu. Dostatek spánku potlačuje hlad a chuť na cukry. Příliš krátký, ale i dlouhý spánek nad 8 hodin působí nezdravě.
df