V přírodní medicíně je na jaře čas na omlazení a regeneraci. Potraviny, které pomáhají čistit játra jsou vhodné zejména hořké chuti, např. pampeliška, himalájská bylina kutki či ostropestřec mariánský v podobě doplňků stravy nebo čajů. Potraviny, které jsou sklízené na jaře, jsou pro játra nejzdravější.

Zde je sedm tipů na jarní superpotraviny.

(1) Sladké brambory. Málokdo ví, kolik živin obsahuje toto levné vegetariánské jídlo. Zde je způsob, jak se připravit chutné jídlo, které je vhodné pro rychlé a chutné občerstvení.
Oloupejte jeden nebo dva sladké brambory, potom nakrájejte na tenké plátky. Dejte je do vody a uvařte do měkka. Vylijte vodu a rozmačkejte na kaši. Vmíchejte kousek organického másla, přidejte citronovou šťávu a opatrně pokapejte trochou organického javorového sirupu, ale pozor na nadměrné oslazení. Promíchejte a dochuťte. Směs udrží chuť po několika dnech v lednici bez ohřívání.

(2) Artyčoky souvisí s bylinou ostropestřec mariánský a obsahují stejnou účinnou látku, která se používá jako jaterní tonikum, silymarin. Obsahují také cynarin, fytolátku, která též posiluje játra. Samozřejmě lze koupit nakládané nebo konzervované artyčoky, ale je lepší si je koupit čerstvé a připravit tak, že odstraníte vnější listy a nad párou je tepelně připravíte. Lze i užívat v tabletách na očistu lymfatického systému a jater.

(3) Česnek obsahuje mnoho zdravotní prospěšných látek, je těžké je vyjmenovat všechny. V čínské medicíně se považuje za potravinu omlazující játra. Jeden ze způsobů, jak je konzumovat syrové je smíchat tři nakrájené stroužky česneku s několika kousky avokáda podávané s olivami a petrželkou (potlačuje zápach). Přidejte olivový olej, citron nebo ocet a himalájskou sůl.

(4) Třešně jsou další jarní i letní ovoce, které podle přírodní medicíny pomáhá ozdravět játra.

(5) Chřest se objevuje na několika různých seznamech jarní superpotravin pro vysoký obsah B vitamínů, kyseliny listové, draslíku, rutinu, selenu a vitamínu K. Chřest pomáhá regulovat krevní tlak a posilovat funkci ledvin.
Nejlepší je zvolit tenčí stonky chřestu a vařit pouze konce, nikoliv tvrdé spodní stonky, pokud chcete vylepšit chuť.

(6) Pórek jsou další pramen superpotravina, obsahuje vysoké množství sulfidů, které chrání před onemocněním srdce a snižují vysoký krevní tlak. Tyto látky chrání také proti tlustému střevu a rakovině prostaty. Pórek posiluje oči pro obsah luteinu a zeaxanthinu, a obsahuje mnoho klíčových minerálů a vitamínu K.
Pokud jíte bramborové placky, tady je jednoduchý recept, který slouží jako zdravý náhradník bramboráku (http://food52.com/recipes/16946-sweet-pea-and-leek-pancakes # comments ).

(7) Fava fazole jsou další nutričně bohaté potraviny, které se normálně sklízí na jaře. Mají vysoký obsah vlákniny a málo kalorií, ideální při jarním hubnutí a očistě.
Fava fazole přispívají ke zdraví srdce a stabilizují hladinu cukru v krvi.

df

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.

Chronický zánět a nemoci

Zánět je typická fyziologická reakce na infekce a poranění, kdy imunita zabíjí mikrobi, obnovuje zdravou tkáň a nastoluje homeostázu. Akutní zánětlivá reakce je časově ohraničená a vede k uzdravení. Imunoregulační cytokiny jako IL-10 a TGF-beta zastavují zánětlivou kaskádu a aktivují regulační buňky.

Nové studie: Infekčnost očkovaných a zánět srdce a cév po očkování mladých lidí

Nové studie ukazují, že virová nálož očkovaných je stejná jako neočkovaných, jiné dvě studie ukazují na riziko infaktu a zánětu srdce po očkování mladých lidí.

Vitamin D významně snižuje úmrtnost a zánětlivou reakci u pacientů s COVID-19.

Nová studie ukazuje, že vitamin D hypoteticky snižuje riziko úmrtí na COVID-19 téměř k nule!! Podle autorů analýzy by se k dosažení žádoucí hladiny vitaminu D3 a užívání dostatečně vysokých ...

SARS-CoV-2 spike protein (COVID-19 i ve vakcínách) blokuje opravu poškozené DNA v buňkách

V nové studii, která ale neproběhla na živém organismu, ale in vitro, na buněčných kulturách, se ukazuje, že SARS-CoV-2 spike protein (základ vakcín proti COVID-19) výrazně blokuje obnovu poškozené DNA, nutnou pro získanou imunitu.