Alkohol se pil od pradávna. Různé národy v minulosti pili v rituálech a při různých příležitostech fermežované nápoje. Výroba kvašených nápojů je doložena již ve starověku. Sumerové a Babyloňané vařili pivo, Řekové a Římané uměli vyrábět vína a jejich zkušenosti se rozšířily po celém světě. Konzumace piva a vína se stala součástí životního stylu většiny národů a snad jen islám důsledně odmítá alkoholické nápoje.

Středověk a novověk zdokonalily staré technologie a doplnily je výrobou destilátů. Protože alkohol zklidňuje, uvolňuje tělo a mysl, ale u mnoha lidí nahrazuje přirozené zklidnění formou meditace, odpočinku apod. Pamatujte, že každá závislost je škodlivá, ať je to závislost na alkoholu, práci, kávě.

Zdravá konzumace alkoholu znamená, že vypijete denně maximálně 2-3 drinky a přitom pijete i vodu.
Mírná konzumace – do 150 g týdně
Střední konzumace – 150-300 g týdně
Těžká konzumace – nad 150 g týdně
(0.5 l piva 12°=16g, 2 dl vína 12%=19 g)

Negativní účinky alkoholu na zdraví

Alkohol zatěžuje játra a při velké pravidelné konzumaci a dráždí střevní sliznici. Zhoršuje chronická onemocnění jako obezita, trávící obtíže, deprese a bolesti kloubů. Alkohol snižuje imunitu, odvodňuje tělo, narušuje úsudek a výkonnost. Alkohol je návykový. Pokud máte dojem, že potřebujete pít alkohol denně, zkuste přerušit pití na měsíc. Jakýkoliv návyk je vhodné 1xročně přerušit na měsíc, tak se dá vyhnout závislosti. Zkuste místo toho pít vodu s limetkou, kávu, bylinné řaje.

Větší a častá konzumace fermentovaných potravin z ovoce a obilí vytváří často problém s kvasinkami (candida). Kandidoza ovlivňuje nejen trávení, ale též navozuje pokles únavy a ztrátu energie i změny nálad. Dalším problémem jsou cukry a plísně (v pivech) i chemikálie v alkoholu, zejména siřičitany. Lze pít vína nefiltrovaná a bez siřičitanů.

Pozitivní účinky alkoholu na zdraví

Alkohol má ale i pozitivní zdravotní účinky. Podle výzkumu má alkohol, zejména ale červené víno, pozitivní vliv na snižování nemocí srdce a cév.
Alkohol zvyšuje hladinu estrogenů, snižuje krevní tlak a stres. Dvě skleničky vína denně snížilo výskyt infarktů myokardu na polovinu. Jedná se o důležitou informaci, neboť účinky vína nezávisely na stravě. Vědci se už mnohokrát pokusili dokázat, že alkohol v mírných dávkách je dobrým prostředkem proti srdečním chorobám. Nyní přišli na to, že střídmé popíjení
alkoholických nápojů může i v pozdním věku zachovat bystrou mysl.

Výsledky ze studií jsou ale observační, sice dále posilují tvrzení, že umírněná konzumace alkoholu prospívá zdraví, ale nabádají k opatrnosti, co se týče jejího doporučování všem starým lidem. Je totiž možné, že u starých lidí jsou zdravotní rizika z pití větší než prospěch, který z pití mohou získat.

Vznik dny se nevztahoval ke konzumaci červeného vína. Bolestmi trpěli pravidelní konzumenti piva a destilátů. Dnu ovlivňovala častá vysoká konzumace piva z neznámých příčin.
Některé výzkumy přisuzovaly polyfenolům (rostlinné látky v červeném víně) protirakovinné účinky, ale kvalita těchto studií nebyla prokázána, zejména proto, že polyfenoly se příliš nevstřebávají.

Alkohol a byliny

Pokud pijete alkohol, užívejte vitaminy a stopové prvky, které zlepšují metabolismus alkoholu. Velmi účinné jsou vitaminy B, přírodní vitamin C a E, ze stopových prvků selen a zinek. Aminokyselina L-glutamin (1000 mg 3xdenně) snižuje chuť na alkohol a cukr a podporuje zdravou střevní sliznici. Lžíce kvalitního olivového oleje před konzumací alkoholu zpomaluje jeho vstřebávání. Hořčík (magnesium threonát, bisglycinát) zklidňuje nervový systém.

Z bylin je na snižování závislosti vhodné Brahmi. Na podporu jater užívejte směsi bylin s hořkou chutí a silnými bylinami na játra i ledviny, například Liver Plus. Směs obsahující zklidňující byliny v tomto čaji pomáhají i na žaludek a játra.

Z dalších metod je vhodná akupunktura, masáže se saunou, cvičení a procházky.

Doporučení ke konzumaci alkoholu

– pít pravidelně jen malé množství alkoholu
– alkohol pít jen s jídlem
– z alkoholu je nejzdravější kvalitní suché červené víno , nejlépe z organického zemědělství. skvělá je odrůda Pinot Noir.

df

Vyšší cholesterol je spojen s dlouhověkostí

V analýzách nižší cholesterol, nikoli vyšší, zvyšoval riziko předčasného úmrtí. Kornatění tepen a nemoci srdce bývají významnější u starších lidí a jejich riziko by mělo být tedy vyšší než u ...

Jíst více tuků a bílkovin, méně cukrů

Změny ve stravování na základě doporučení jíst méně tuku a více sacharidů způsobuje metabolické poruchy v populaci. Potravinářskému průmyslu přinesly velké zisky nezdravé sacharidy (těstoviny, ...

Jak zdravá jsou vaše střeva?

Nejen o svátcích, ale i během roku často sníme více cukru, pijeme více alkoholu, méně spíme a často i vynecháme cvičení. Tyto návyky ovlivňují střevní sliznici a podporují přerůstání nezdravých ...

Mražené potraviny v zimě podporují zdraví

V zimě hrozí konzumace přemrzlého ovoce. Mráz poškozuje mnoho druhů ovoce a zeleniny, kdy se ztrácí vitaminy, minerály, konzistence a chuť (např citrusy hořknou). Rychleji se kazí. Při pokojové ...
Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.