Zánět je typická fyziologická reakce na infekce a poranění, kdy imunita zabíjí mikrobi, obnovuje zdravou tkáň a nastoluje homeostázu. Akutní zánětlivá reakce je časově ohraničená a vede k uzdravení. Imunoregulační cytokiny jako IL-10 a TGF-beta zastavují zánětlivou kaskádu a aktivují regulační buňky.

Pokud dojde k narušení vlastní regulace, zánět přetrvává jako chronický,  a o riziku nízkoaktivního zánětu v těle jsem napsal tři knihy.  Regulace zánětlivých reakcí jsou totiž zásadní k udržení rovnováhy. Chronický zánět, na rozdíl od akutního, který je viditelný, bývá skrytý, nízkoaktivní, a podtrhuje patologické změny v organismu.


Akutní zánětChronický zánět
Příčina mikrobi, poranění, toxinypatogeny jako viry, cizorodé částice v těle nebo stimulují imunitu
Projevrychlýpomalý
Trvání několik dnůměsíce až roky
Důsledkyukončení zánětlivé reakce, nebo vznik abscesupoškození či zničení tkáně, jizvení pojivové tkáně, civilizační nemoci

Je proto zásadní zjistit a regulovat zánět v prevenci nemocí a komplikací, jak popisuji v mých knihách o zánětu.

Ztráta ochranné funkce střevní stěny proti průniku škodlivin, nepřiměřená reakce na běžné látky jako potraviny, nadměrná koncentrace zánětlivých látek a buněk v poškozených tkáních, zvýšená hladina tvorba zánětlivých látek – tyto mnohé faktory, které popisuji, jako bakteriální toxiny, stres či strava narušují správnou činnost imunity a rovnováhu směrem k zánětlivým reakcím. například nedostatek vitaminu D nepřepne prozánětlivou rekci imunitních buněk na protizánětlivou. To vysvětluje, proč mnohé degenerativní nemoci vznikají u západního stylu stravy a způsobu života, přestože mnozí domorodci mají vysokou úroveň zánětu, který je přirozený jako ochrana proti parazitům.

Mnohé látky mají protizánětlivý účinek, ale záleží na zdroji (například rybí tuk v kapslích může rychle oxidovat), či obecně účinkují lépe u některých zánětlivých nemocí (například omega-3 tuky u revmatismu, psoriázy a celiakie) , zatímco u astmatu a ekzému působí daleko méně.

Antioxidanty ve stravě mají určité protizánětlivé účinky, naopak syntetické antioxidanty v doplňcích stravy jako vitamin E či betakaroten zvyšují riziko nemocí jako rakovina. Oxidativní stres je součástí nemocí a synergický účinek látek v přirozené stravě, který chybí v doplňcích s antioxidanty působí účinně. Dalším zásadním problémem je dosažení dostatečného množství antioxidantů v tkáních, protože ve střevech se vstřebávání antioxidantů často výrazně snižuje.

Cílem je obnovení správné regulace funkcí, které se podílejí na zánětech. Strava se podílí na homeostáze, a snižuje riziko zánětlivých reakcí, a obnovuje činnost tkání. Strava může rozšířit spektrum reakcí, v jejichž rozmezí může zánět fungovat na toxiny či alergeny, aniž se překlopí do chronického, poškozujícího zánětu.

Roli hrají nejen antioxidanty, či zmíněné omega-3 tuky, fytolátky v bylinách, mikronutrienty nebo probiotika s prebiotiky.

dr. David Frej

Vyšší cholesterol je spojen s dlouhověkostí

V analýzách nižší cholesterol, nikoli vyšší, zvyšoval riziko předčasného úmrtí. Kornatění tepen a nemoci srdce bývají významnější u starších lidí a jejich riziko by mělo být tedy vyšší než u ...

Jíst více tuků a bílkovin, méně cukrů

Změny ve stravování na základě doporučení jíst méně tuku a více sacharidů způsobuje metabolické poruchy v populaci. Potravinářskému průmyslu přinesly velké zisky nezdravé sacharidy (těstoviny, ...

Jak zdravá jsou vaše střeva?

Nejen o svátcích, ale i během roku často sníme více cukru, pijeme více alkoholu, méně spíme a často i vynecháme cvičení. Tyto návyky ovlivňují střevní sliznici a podporují přerůstání nezdravých ...

Mražené potraviny v zimě podporují zdraví

V zimě hrozí konzumace přemrzlého ovoce. Mráz poškozuje mnoho druhů ovoce a zeleniny, kdy se ztrácí vitaminy, minerály, konzistence a chuť (např citrusy hořknou). Rychleji se kazí. Při pokojové ...
Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.