Deprese je změna nálady a chování, trvající několik týdnů, doprovázená příznaky. Může být endogenní ( bez zjevné příčiny) nebo exogenní, jako reakce na určitou událost ( úmrtí partnera, rozvod atd.).

Deprese, výskyt a projevy

Depresí onemocní ženy až třikrát častěji než muži, riziko je vyšší v rodinách, kde někdo depresí trpěl. Zvyšuje ho i trvalé bydliště ve městě, rozvod nebo osamělost.
Z průzkumů vyplývá, že deprese se vyskytuje s větší pravděpodobností mezi kuřáky, jejím výrazným zdrojem je pro ženy sňatek, souvisí i s tvrdými redukčními dietami, při nichž se
mění chemické procesy v mozku. Deprese oslabuje imunitu, a tak při chronické depresi hrozí častěji rakovina.

I dětských pacientů s touto poruchou přibývá. Podle něj je to zřejmě i proto, že deprese u dětí dlouho nebyla rozpoznána, protože se liší od deprese u dospělých.

Depresí se může projevovat onemocnění srdce, cukrovka, poruchy štítné žlázy, Parkinsonova nemoc, demence, mozková mrtvice, zánět mozku, nádor mozku. Některé léky proti vysokému krevnímu tlaku, zánětům nebo estrogeny mohou depresi vyvolat. Deprese se objeví již kolem 40 roku věku a se stářím se zhoršuje. Vlivy podporující vznik deprese ve stáří jsou odchod do důchodu, ztráta partnera, ztráta společenského uznání, různé nemoci, nižší výkonnost, snížení životní úrovně, syndrom prázdného hnízda, pobyt v nemocnici, domově důchodců.

Příznaky deprese

Každý člověk je jiný, takže příznaky, které cítíte se mohou lišit od příznaků, které cítí ostatní. Připadá vám jeden nebo více z následujících symptomů povědomý?

Typické a nejčastější příznaky vážné deprese jsou:
• smutná, “depresivní” nálada
• nedostatek nebo nadbytek spánku
• ztráta potěšení z běžných úkonů
• ztížené myšlení a/nebo koncentrace
• únava a/nebo ztráta energie
• ztráta chuti k jídlu
• myšlenky na sebevraždu a/nebo na smrt

Depresivní nálada po většinu dne, skoro každý den. Depresivní nálada a záchvaty pláče jsou příznakem deprese. Někteří lidé v depresi však nejsou smutní, ačkoli nedokáží přesně popsat, co cítí.

Ztráta zájmu o obvyklé činnosti, ztráta potěšení a ztráta motivace. V depresi je obtížné zajímat se o věci, které dříve byly důležité. Musíte se nutit k tomu, abyste něco vůbec udělali. I malé věci mohou být velkou zátěží. Lidé v depresi často říkají, že se cítí líně a znuděně a i když nemají potíže se spánkem, cítí se stále unaveni. Běžná je i ztráta chuti k sexu.

Změny chuti k jídlu. Deprese může zvyšovat i snižovat chuť k jídlu, takže lidé s depresí mohou na váze přibírat i ztrácet.

Problémy se spánkem. Někteří lidé s depresí nemohou usnout, někteří se často během noci probouzejí a mají potíže znovu usnout. Někteří mají neklidný spánek plný snů. Jiní naopak spí příliš nebo zjišťují, že si potřebují přes den ještě zdřímnout.

Úzkost a neklid. Lidé v depresi jsou často neúměrně neklidní a úzkostní. Úzkost může způsobovat netrpělivost a zlost a může ještě více snížit schopnost zvládat i nízkou hladinu stresu.

Pocity viny, nejistoty a zbytečnosti. Lidé v depresi mají často negativní vztah sami k sobě, k okolnímu světu a k budoucnosti. Mohou cítit vinu za věci z minulosti. Mnoho lidí si myslí, že jsou zbyteční nebo že jejich deprese je trestem za něco, co udělali nebo neudělali. Deprese může vést k pocitům nejistoty a potřeby být na někom závislý. Deprese může vést i ke zhoršené péči o zevnějšek a osobní hygienu.

Problémy s koncentrací a myšlením. Deprese ztěžuje jasné myšlení a rozhodování i o malých věcech. Lidé v depresi se často nemohou soustředit, takže v práci a při denních činnostech se stávají méně výkonní, což může vést k tomu, že se objeví pocity selhání a znechucení.

Únava a nedostatek energie.

Myšlenky na sebevraždu. Mnoho lidí v depresi myslí na smrt. Myšlenky a činy vztahující se ke smrti se objevují jako součást přání ukončit bolest, utrpení a nejistotu.

Pokud trpíte vy, nebo někdo na kom vám záleží, pěti nebo více těmito příznaky po dobu delší než dvou týdnů, nebo pokud se dostavují vážné myšlenky na sebevraždu, nebo pokud jsou příznaky tak těžké, že narušují běžné činnosti, navštivte lékaře (nebo přimějte svého přítele, aby to udělal) a nechte se vyšetřit. Možná trpíte depresí.

Deprese a terapie

Podle tradiční čínské medicíny souvisí deprese se třemi tělesnými orgány: s plícemi jako horním pramenem životní energie, s ledvinami jako dolním a základním zdrojem životní energie a
srdcem, sídlem duševního života. Srdce je myslícím orgánem lidského těla, jeho funkce není jenom fyziologická, ale má též funkci morální a poznávací. Jako civilizace se můžeme uzdravit, budeme-li pěstovat a rozvíjet svá srdce-duše.

Nedostatek denního světla, který bývá častým zdrojem deprese, lze kompenzovat také pobytem v prostorách s intenzívním umělým světlem (např. světelný box).

Velmi účinná pomoc, když na vás jde deprese třeba v práci, je naučit se dýchat, jogíni ale varují, že amatérsky prováděná dechová cvičení mohou i uškodit.

Na depresi, kterou lidé častěji trpí v pošmourných dnech zimy, zabírá vycházka na čerstvém vzduchu, běh či jiný intenzívní sport a také sex. Zařaďte dostatek pohybu (chůze, plavání, joga) ideálně 30 minut denně. Při pohybu vznikají endorfiny.

Jezte dostatek bílkovin, zejména vejce a maso, dále lze jíst i semínka a ořechy. Zařaďte dostatek zdravých tuků (omega-3 a 9) v rybách, řasách a oleji. Omezte nebo vylučte pivo, destiláty, cukr, pšenici, luštěniny. Zařaďte do stravy dostatek vitaminů B, přírodní vitamin C, železo, selen, hořčík a draslík.

Z bylin působí antidepresivně pupečník asijský (Brahmi), chřest hroznovitý (Šatavari), třezalka, indický ženšen Ašvaganda, směs Klidná Mysl s kombinací tří antidepresivně působících bylin. Dále Ginkgo biloba (extrakt v ampulích), rozmarýn, šalvěj, meduňka, levandule…

dr.Frej

Vyšší cholesterol je spojen s dlouhověkostí

V analýzách nižší cholesterol, nikoli vyšší, zvyšoval riziko předčasného úmrtí. Kornatění tepen a nemoci srdce bývají významnější u starších lidí a jejich riziko by mělo být tedy vyšší než u ...

Jíst více tuků a bílkovin, méně cukrů

Změny ve stravování na základě doporučení jíst méně tuku a více sacharidů způsobuje metabolické poruchy v populaci. Potravinářskému průmyslu přinesly velké zisky nezdravé sacharidy (těstoviny, ...

Jak zdravá jsou vaše střeva?

Nejen o svátcích, ale i během roku často sníme více cukru, pijeme více alkoholu, méně spíme a často i vynecháme cvičení. Tyto návyky ovlivňují střevní sliznici a podporují přerůstání nezdravých ...

Mražené potraviny v zimě podporují zdraví

V zimě hrozí konzumace přemrzlého ovoce. Mráz poškozuje mnoho druhů ovoce a zeleniny, kdy se ztrácí vitaminy, minerály, konzistence a chuť (např citrusy hořknou). Rychleji se kazí. Při pokojové ...
Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.