Fenoly se v přírodě nachází ve velkém množství – vědci popsali tisíce různých druhů. Fenoly se vyskytují ve všech částech rostlin, ve stonku, kořenech, cévním systému, a listech. Fenoly v listech se skrývají v chlorofylu během roku a pouze na podzim se projevují krásnými červenými a purpurovými odstíny.

Fenolová barviva vyzařují barevnou paletu od červené k tmavě purpurové a propůjčují jablkům, bobulím, brusinkám, švestkám, granátovým jablkům, lilku a jinému ovoci a zelenině jejich zabarvení. Léčivé vlastnosti polyfenolů se staly později předmětem zájmu po objevení jejich schopnosti vychytávat volné radikály a pro antioxidační účinky. Vědci objevili, že vitamín C, přírodní nejčastěji se vyskytující lapač ve vodě rozpustných volných radikálů, se nachází ve fenolech ovoce a zeleniny. Vitamíny a fenoly spolupracují ve vychytávání volných radikálů a v jiných účincích. Vědci též zjistili zvýšené protirakovinné účinky při výskytu obou těchto látek. Problém je, že polyfenoly se ve střevě vstřebávají velmi málo.

Fenolové kyseliny

Fenolové kyseliny se nacházejí v ovoci, zelenině a bylinách. Fenolové kyseliny jsou vynikajícím antioxidantem pro rostliny.

Polyfenoly

Antokyaniny jsou rostlinnými barvivy, chránící do jisté míry před škodlivými volnými radikály. Patří do skupiny polyfenolů, vyskytující se v červeném ovoci s fenolovými kyselinami. V přírodě se nejvyšší množství antokyaninů nachází v částech rostlin vystavených nejškodlivějším vnějším podmínkám, zejména v listech a stonku. Koncentrují se též v slupkách většiny červeného ovoce.

Bobule obsahují množství antocyaninů, zodpovídající za antioxidační účinek tohoto ovoce. Pozitivní efekt konzumace bobulí zahrnuje laboratorně:

• zlepšení zraku
• kontrola cukrovky
• zlepšení krevního oběhu
• prevence rakoviny
• zpomalení stárnutí

Proantokyanidiny

„Francouzský paradox” popisuje nízký výskyt srdečních onemocnění mezi Francouzi navzdory vysokotučné stravě. Hlavní faktor, který rozlišuje Francouze od jiných obyvatel západní Evropy spočívá v pití červeného vína s jídlem. Tento rozpor mezi výživou a srdečním onemocněním zaujal vědce již před mnoha lety. Mnohé studie se zabývaly otázkou, zda alkohol nebo polyfenoly v červeném víně působí preventivně proti nemocem. Vysvětlení z fenolových fytochemikálií v červeném víně ale neobstojí. Červené i bílé víno sice obsahuje fenoly, v červeném víně se však vyskytují ve vyšším množství a zdají se lepším zdrojem antioxidantů než bílé víno, ale účinek není příliš výrazný. Francouzský paradox je mýtus, který byl založen např. na podvodu s resveratrolem.

Katechiny

Fenoly zvané katechiny, aktivní látky v zeleném čaji, jsou silné antioxidanty a chrání před nemocemi.Přibližně 35 % zeleného čaje tvoří pevné látky, z nichž katechiny tvoří polovinu. Zelený čaj obsahuje fenolové kyseliny, karotenoidy, chlorofyl, minerály, kofein, teofylin, teobromin a jedinečnou aminokyselinu, teanin. Černý čaj obsahuje 5-10 % katechinů.

Moderní vědecké výzkumy zdravotních účinků čaje začali v 70.letech poté, co u osob pijících čaj se snížilo riziko onemocnění rakovinou, srdečními záchvaty, mrtvicemi, infekcemi, průjmem a zubními kazy. Nyní po 25 letech se vědecky u čaje prokázaly následující účinky:
• podpora hubnutí
• podpora imunity snížením volných radikálů
• prevence vzniku a rozvoje nádorů
• zabránění vzniku a růstu nádorů
• regulace hladiny cholesterolu
• snížení rizika mrtvice
• udržování normální hladiny krevního tlaku a krevního cukru
• inhibice bakteriální, virové a plísňové infekce
• ochrana kůže před UV zářením
• udržování pevnosti kostí
• snížení alegických reakcí
• neutralizace negativních účinků při konzumaci přepáleného masa

Flavonoidy

Flavonoidy patří k velké skupině polyfenolů, čítajících přes 4000 druhů, které se nacházejí v ovoci, zelenině, ořeších, semíncích, víně a čaji. Západní strava obsahuje odhadem 100-1000 mg flavonoidů denně. Tyto látky pro významné a různorodé pozitivní účinky na zdraví doporučují vědci označovat „přírodními výživovými biologickými stimulátory”. Tyto látky ovlivňují reakci těla na vnější stres a průběh nemoci. Hlavní účinky flavonoidů zahrnují regulaci imunitní funkce, prevenci oxidace mastných kyselin, prevenci rakoviny a srdečního onemocnění, snížené alergií a prevenci před virovými a bakteriálními infekcemi. Běžně funkci flavonoidů podporuje vitamín C.

Isoflavonoidy-účinné fytoesterogeny
Isoflavonoidy tvoří různorodou skupinu flavonoidů. Nacházejí se v luštěninách, zejména sóje, ve vojtěšce, kudzu, červeném jeteli, petrželi, kořeni lékořice (nikoliv ve sladkých výrobcích z lékořice) a v obilninách. Sója je však také alergen a obtížně stravitelná.

df

Vyšší cholesterol je spojen s dlouhověkostí

V analýzách nižší cholesterol, nikoli vyšší, zvyšoval riziko předčasného úmrtí. Kornatění tepen a nemoci srdce bývají významnější u starších lidí a jejich riziko by mělo být tedy vyšší než u ...

Jíst více tuků a bílkovin, méně cukrů

Změny ve stravování na základě doporučení jíst méně tuku a více sacharidů způsobuje metabolické poruchy v populaci. Potravinářskému průmyslu přinesly velké zisky nezdravé sacharidy (těstoviny, ...

Jak zdravá jsou vaše střeva?

Nejen o svátcích, ale i během roku často sníme více cukru, pijeme více alkoholu, méně spíme a často i vynecháme cvičení. Tyto návyky ovlivňují střevní sliznici a podporují přerůstání nezdravých ...

Mražené potraviny v zimě podporují zdraví

V zimě hrozí konzumace přemrzlého ovoce. Mráz poškozuje mnoho druhů ovoce a zeleniny, kdy se ztrácí vitaminy, minerály, konzistence a chuť (např citrusy hořknou). Rychleji se kazí. Při pokojové ...
Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.