Glykemický index (glykemický index) popisuje druh sacharidů, který se nachází v konkrétní potravině. Určuje, jak tyto sacharidy ovlivní vzestup hladiny krevní glukózy. Potraviny obsahující sacharidy, které se rychle štěpí při trávení, mají nejvyšší glykemický index. Krevní glukóza rychle stoupne. Naopak potraviny obsahující sacharidy pomalu se štěpící zvyšují krevní glukózu pomalu a mají tak nízký glykemický index.
Pomalé vstřebávání, postupný vzestup a pokles krevní glukózy po potravině s nízkým glykemickým indexem reguluje krevní glukózu u diabetiků. U zdravých lidí se vylučuje méně inzulinu. Nižší hladina krevní glukózy během dne chrání srdce a cévy snížením oxidativního stresu spojeného s glykemickým vrcholem. Stabilní hladina krevní glukózy udržuje cévy pružné, a snižuje tvoření tukových plátů, způsobující kornatění tepen (aterosklerózu). Rovnovážná hladina krevní glukózy brání tvorbě trombů, to znamená krevních sraženin, které způsobují srdeční infarkt. Pomalejší trávení oddaluje hlad a podporuje hubnutí u osob trpící nadváhou.

Glykemický index a nemoci

Glykemický index poskytuje potřebné informace:
• Diabetikům 1.typu
• Diabetikům 2.typu
• Diabetičkám v těhotenství
• Lidem s nadváhou
• Osobám s přiměřenou váhou, ale zásobním tukem na břiše
• Jedincům s vyšší hladinou krevní glukózy
• Těm, kteří mají porušenou glukózovou toleranci (přechod k cukrovce)
• Lidem s vysokou hladinou cholesterolu
• Lidem se syndromem X
• Ženám trpícím polycystickými ovárii
• Těm, kteří chtějí být zdraví!
U výše zmíněných poruch je klíčovým viníkem vysoká hladina krevní glukózy.

Strava s nízkým glykemickým indexem

Zapomeňme na rozdělení na cukry a sacharidy, na jednoduché a komplexní sacharidy. Ve vztahu k hladině krevní glukózy nemá toto třídění žádný význam.
Vědci zjistili pouze mírné zvýšení hladiny krevní glukózy u potravin obsahujících cukry (ovoce, sladkosti a zmrzlina). Většina cukrů v potravinách bez ohledu na zdroj zvyšuje hladinu krevní glukózy jen mírně, méně než většina škrobů. Naopak některé škroby, např. brambory, zvyšují hladinu krevního cukru stejně jako bílý cukr.

Strava s mírným množstvím cukru:
– obsahuje nejvíce stopových prvků
– má nižší glykemický index
– snižuje příjem nasycených tuků
– snižuje váhu

Vysoká hodnota glykemického indexu překračuje hodnotu 70. Střední hodnota se rovná 55 až 69 včetně. Nízký glykemický index značí hodnoty 55 a méně. Kombinace potravin s vysokým a nízkým glykemickým indexem = střední glykemický index. Do každého jídla zařazujte nejméně jednu potravinu s nízkým glykemickým indexem.

Snídaně s nízkým glykemickým indexem

Domácí nebo bio cereálie nebo ovoce jsou vhodnou možností k snídani. 
1.Ovoce nebo džus
2.Ovoce obsahuje vlákninu a vitamín C, který podporuje vstřebávání železa.

Čerstvé ovoce a džusy s nejnižším glykemickým indexem:
Ananasový džus 46
Banány 52
Broskve 42
Grapefruit 25
Grapefruitový džus 48
Hroznové víno 46 (vhodné jen občas)
Hrušky 38
Jablečný džus 40
Jablka 38
Kiwi 58 (omezeně)
Mango 51
Pomeranče 42
Rajčatový džus 38 (překyseluje)
Švestky 39
Třešně 22

2.Cereálie s nízkým glykemickým indexem
Cereálie poskytují dostatek vlákniny a vitamínu B. Z průmyslově vyráběných müsli kupujte výrobky s vysokým obsahem vlákniny. Přidejte obilné mléko, šálek teplého bio plnotučného mléka nebo trocha jogurtu s kardamomem (či lassí) poskytuje vápník a má nízký glykemický index. Máte-li hlad, snězte celozrnné pečivo

Polední jídlo s nízkým glykemický index

1. Jídlo bohaté na sacharidy o nízkém glykemickém indexu, například celozrnné pečivo, celozrnné těstoviny, obilniny nebo luštěniny.
2. Na bílkoviny bohatá strava, jako jsou luštěniny, ryby, libové maso, kuře, sýry nebo vejce.
3. Zelenina přispívající k pocitu sytosti.
4. Vhodný dezert.

V následujícím seznamu uvádíme jídla s nízkým glykemickým indexem vhodná na oběd. V orientálních pokrmech snižuje glykemický index přítomnost luštěnin:

Boloňské špagety 52

Červená čočka s rýží 24
Dál 40
Plněné vinné listy 30
Polévka s rýžovými nudlemi 40
Ravioli 39
Suši 48
Tabuli 30
Thajské nudle se zeleninou 40
Zeleninové těstoviny s ořechy a parmezánem 40

Tortila s fazolemi a rajčatovou omáčkou 39

2. Přidejte dostatek zeleniny 
Vybírejte z čerstvé, mražené a konzervované zeleniny. Zeleninu byste měli konzumovat v poledne, abyste jedli dostatečné množství.

3.Zařaďte bílkoviny pro živiny, chuť a sytost
Bílkoviny se nachází v mnoha formách, ale současně varujeme před nasycenými tuky. K vhodným potravinám patří například plátky opečeného libového hovězího masa, rybí fílé, libová šunka, nízkotučný tvrdý sýr, vykostěná kuřecí prsa, losos, vejce, hrst ořechů, trocha strouhaného sýra, nebo bílkoviny v obilninách a luštěninách.

4.Vybírejte vhodné tuky
Ke zdravým olejům náleží olej olivový, řepkový, z hořčičných semínek, sójový nebo jiný mono či polynenasycený. Konzumujte jen přiměřené množství.

Moučník s nízkým glykemickým indexem (k obědu)

Připravit moučník s nízkým glykemickým indexem není vůbec složité. Mnohé ingredience, jako ovoce a mléčné výrobky, mají nízký glkyemický index. Lidé moučníky často vynechávají. Ve spěchu a strachu z nadváhy moučník vypouští. Ačkoliv se tato skutečnost může zdát z hlediska zdravé výživy správná, opak je pravdou. Moučník zasytí a přivodí spokojenost po jídle, pokud neobsahuje mléčnou bílkovinu nebo to není ovoce a sníme jen malé množství.

Přesnídávky s nízkým glykemickým indexem

K vhodným přesnídávkám patří z pohledu glykemického indexu:

– rozinkový toast
– šťavnatý pomeranč
– hrozen vína
– plátek celozrnného chleba s džemem
– malý kelímek bio jogurtu se špetkou kardamomu
– nakrájené broskve
– sklenici teplého bio mléka
– sušené meruňky
– hrst hrozinek
– velké zelené jablko

upraveno, z knihy Glukózová revoluce, Triton, 2004

Vyšší cholesterol je spojen s dlouhověkostí

V analýzách nižší cholesterol, nikoli vyšší, zvyšoval riziko předčasného úmrtí. Kornatění tepen a nemoci srdce bývají významnější u starších lidí a jejich riziko by mělo být tedy vyšší než u ...

Jíst více tuků a bílkovin, méně cukrů

Změny ve stravování na základě doporučení jíst méně tuku a více sacharidů způsobuje metabolické poruchy v populaci. Potravinářskému průmyslu přinesly velké zisky nezdravé sacharidy (těstoviny, ...

Jak zdravá jsou vaše střeva?

Nejen o svátcích, ale i během roku často sníme více cukru, pijeme více alkoholu, méně spíme a často i vynecháme cvičení. Tyto návyky ovlivňují střevní sliznici a podporují přerůstání nezdravých ...

Mražené potraviny v zimě podporují zdraví

V zimě hrozí konzumace přemrzlého ovoce. Mráz poškozuje mnoho druhů ovoce a zeleniny, kdy se ztrácí vitaminy, minerály, konzistence a chuť (např citrusy hořknou). Rychleji se kazí. Při pokojové ...
Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.