Glykemický index (glykemický index) popisuje druh sacharidů, který se nachází v konkrétní potravině. Určuje, jak tyto sacharidy ovlivní vzestup hladiny krevní glukózy. Potraviny obsahující sacharidy, které se rychle štěpí při trávení, mají nejvyšší glykemický index. Krevní glukóza rychle stoupne. Naopak potraviny obsahující sacharidy pomalu se štěpící zvyšují krevní glukózu pomalu a mají tak nízký glykemický index. Glykemický index je ale dosti nepřesný index. Lepší je omezit sacharidy ve stravě pro rovnovážnou hladinu krevního cukru.
Pomalé vstřebávání, postupný vzestup a pokles krevní glukózy po stravě s nízkým množstvím sacharidů reguluje krevní glukózu u diabetiků. U zdravých lidí se vylučuje méně inzulinu. Nižší hladina krevní glukózy během dne chrání srdce a cévy snížením oxidativního stresu. Stabilní hladina krevní glukózy udržuje cévy pružné, a snižuje tvoření tukových plátů, způsobující kornatění tepen (aterosklerózu). Rovnovážná hladina krevní glukózy brání tvorbě trombů, to znamená krevních sraženin, které způsobují srdeční infarkt. Pomalejší trávení oddaluje hlad a podporuje hubnutí u osob trpící nadváhou.

Omezení sacharidů a nižší riziko nemocí

Glykemická nálož a inzulinový index je lepší indikátor, ale ideální je maximální snížení sacharidů, a toto opatření pomáhá:
• Diabetikům 1.typu
• Diabetikům 2.typu
• Diabetičkám v těhotenství
• Lidem s nadváhou
• Osobám s přiměřenou váhou, ale zásobním tukem na břiše
• Jedincům s vyšší hladinou krevní glukózy
• Těm, kteří mají porušenou glukózovou toleranci (přechod k cukrovce)
• Lidem s vysokou hladinou cholesterolu
• Lidem se syndromem X
• Ženám trpícím polycystickými ovárii
• Těm, kteří chtějí být zdraví!
U výše zmíněných poruch je klíčovým viníkem vysoká hladina krevní glukózy.

Strava s nízkým glykemickým indexem je mýtus

Zapomeňme na rozdělení na cukry a sacharidy, na jednoduché a komplexní sacharidy. Ve vztahu k hladině krevní glukózy nemá toto třídění žádný význam.

Vědci zjistili zvýšení hladiny krevní glukózy u potravin obsahujících cukry (ovoce, obiloviny, sladkosti a zmrzlina). Většina cukrů v potravinách bez ohledu na zdroj zvyšuje hladinu krevní glukózy. Některé škroby, např. brambory, zvyšují hladinu krevního cukru stejně jako bílý cukr.

Strava s nízkým množstvím cukru:
– obsahuje nejvíce stopových prvků
– nezvyšuje tak inzulin
– snižuje příjem nevhodných obilovin
– snižuje váhu

Vysoká hodnota glykemického indexu překračuje hodnotu 70. Střední hodnota se rovná 55 až 69 včetně. Nízký glykemický index značí hodnoty 55 a méně. Kombinace potravin s vysokým a nízkým glykemickým indexem = střední glykemický index. důležitější je inzulinový index.

Polední jídlo s nízkým inzulinovým indexem

1. Jídlo nízké na sacharidy s omezením celozrnného pečiva, těstovin, obilovin nebo luštěnin.
2. Na bílkoviny bohatá strava, jako jsou maso, ryby, kuře, sýry nebo vejce.
3. Zelenina přispívající k pocitu sytosti.

2. Z rostlinných potravin lze jíst zeleninu, bobulovité ovoce, ořechy, semena,  
Vybírejte z čerstvé, mražené a konzervované zeleniny. Ořechy je lépe předem namáčet k vyloučení antinutrientů.

3.Zařaďte bílkoviny pro živiny, chuť a sytost
Bílkoviny se nachází v mnoha formách. K vhodným potravinám patří například hovězí maso, zvěřina, rybí filé a candát, libová šunka, hovězí párky nebo pastrami, tvrdý sýr, vykostěná kuřecí prsa, losos, sardinky, vejce, hrst ořechů, trocha strouhaného parmezánu.

4.Vybírejte vhodné tuky
Ke zdravým olejům náleží olej olivový, kokosový, ghí, sádlo, lůj. Konzumujte jen přiměřené množství.

upraveno dle nových informací, z knihy Glukózová revoluce, Triton, 2004

Vyšší cholesterol je spojen s dlouhověkostí

V analýzách nižší cholesterol, nikoli vyšší, zvyšoval riziko předčasného úmrtí. Kornatění tepen a nemoci srdce bývají významnější u starších lidí a jejich riziko by mělo být tedy vyšší než u ...

Jíst více tuků a bílkovin, méně cukrů

Změny ve stravování na základě doporučení jíst méně tuku a více sacharidů způsobuje metabolické poruchy v populaci. Potravinářskému průmyslu přinesly velké zisky nezdravé sacharidy (těstoviny, ...

Jak zdravá jsou vaše střeva?

Nejen o svátcích, ale i během roku často sníme více cukru, pijeme více alkoholu, méně spíme a často i vynecháme cvičení. Tyto návyky ovlivňují střevní sliznici a podporují přerůstání nezdravých ...

Mražené potraviny v zimě podporují zdraví

V zimě hrozí konzumace přemrzlého ovoce. Mráz poškozuje mnoho druhů ovoce a zeleniny, kdy se ztrácí vitaminy, minerály, konzistence a chuť (např citrusy hořknou). Rychleji se kazí. Při pokojové ...
Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.