Na cestách do ciziny, zejména mimo Evropu, nám dovolenou při troše nepozornosti nebo neopatrnosti může zkazit infekce, které se můžeme v převážné většině případů vyhnout. Většinou stačí dodržovat několik základních preventivních opatření.

Jak se infekce přenáší

Infekční onemocnění se přenáší přímo nebo nepřímo. Způsoby, kdy k přenosu dochází přímo, jsou přímým dotekem kůží nebo sliznici, například podáním ruky nakaženému člověku a přenosem infekce z rukou na sliznici zažívacího ústrojí (průjmovití onemocnění). Dále pak kapénkami infekce při kýchání, kašli a mluvení (nemoci dýchacího systému, chřipka), pokousáním nakaženým zvířetem (tetanus, vzteklina).

Mnohé infekce ale můžeme dostat nepřímo, nejčastěji znečištěnou pitnou vodou a potravinami (virové záněty jater, úplavice, břišní tyfus, průjmy). Dále znečištěnými předměty (příbory, ručníky, instrumenty v nemocnicích). V tropech a subtropech přenáší nebezpečná onemocnění klíšťata (horečnatá onemocnění, borelióza), komáři (malárie, žlutá zimnice, zánět mozkových blan), mouchy (spavá nemoc, průjmy při znečištění potravin) a další hmyz (ploštice atd.). Ve stojatých vodách se nacházejí parazité a larvy, v půdě bakterie (tetanus).

Vzduchem se na prachové částice naváží odolné bakterie a viry, které způsobují například tuberkulózu či angínu. Infekční aerosol (ve vzduchu rozptýlené kapky obsahující infekce) při zvlhčování vzduchu klimatizací, kdy může dojít k onemocnění dýchacích cest -legionářská nemoc).

Nejčastější infekce

Průjmy na cestách

Průjmy, to znamená několik řídkých až vodnatých stolic třikrát a více denně, s bolestmi břicha, horečkou a zvracením, jsou nejčastějším infekčním onemocněními na cestách, statisticky se podílejí až 80% ze všech infekcí na cestách. Tyto infekční průjmy vznikají nejčastěji bakteriemi, až v 80%. K nákaze dojde při pití znečištěné vody či například syrového ovoce a zeleniny. Hlavní léčbou je doplňování tekutin, zejména nezávadné čisté vody, minerálních vod a rehydratační nápoje ORS. Nepijte v této době kofeinové nápoje.

Amébová úplavice

Střevní nákaza, která obvykle probíhá bez příznaků nebo jako průjem. Projevuje se za
2-4 týdny od nákazy parazitem, jehož odolné larvy se vylučují stolicí. K nákaze dochází konzumací potravin a vodou. Diagnóza se stanoví vyšetřením stolice a krve na amebózu.

Virové hepatitidy
Virová hepatitida typu A, onemocněni jater, nazývané nemoc špinavých rukou, kdy se po necharakteristických úvodních příznacích (zvýšená teplota, nechutenství, odpor k tučným jídlům) objeví tmavá moč, světlá stolice a žloutenka. Inkubační doba je 14 – 50 dnů. Původcem je virus, který se vylučuje stolicí. Přenáší se nečistýma rukama, nebo prostřednictvím vody a potravin. Nákaza je běžná v zemích s nižší hygienickou úrovní a patří mezi nejčastější infekce postihující turisty.
Účinnou prevenci je očkování. U nás jsou k dispozici očkovací látky HAVRIX 1440, VAQTA nebo AVAXIM. Aplikují se ve dvou injekcích v intervalu 6 – 12
měsíců.

Způsobem přenosu i příznaky se hepatitidě A podobá hepatitida E, která se vyskytuje v rozvojových zemích. Jedinou ochranou je opatrnost při výběru stravy, nápojů a osobni hygiena. Proti hepatitidě A a hepatitidě B (která se přenáší sexuálním stykem nebo nesterilními jehlami) se lze očkovat kombinovanou vakcínou.

Břišní tyfus a cholera
Břišní tyfus je závažné onemocněni s déletrvající vysokou horečkou, velkou bolestí hlavy a schváceností. Cholera se projevuje vodnatými průjmy. U neléčeného stavu může dojit ke krvácení do střev. Původcem nemoci je bakterie – tyfová salmonela. Zdrojem nákazy je zpravidla bacilonosič vylučující po proděláni nemoci dlouhodobě salmonelu stolicí nebo močí. K nákaze dochází pitím znečistěné vody, konzumací infekci obsahující syrové zeleniny, kostek ledu z kontaminované vody.
Inkubační doba je 1 – 4 týdny. Proti břišnímu tyfu existuje očkování, které chrání 3 roky.

Malárie
Malárie poskytuje asi 5% lidí na cestách, projevuje se záchvaty horeček s třesavkou, bolestmi hlavy, kloubů a svalů, zvracením.nemoc, kterou způsobuje prvok Plasmodium, přenáší komár Anopheles. Inkubační doba může být 1 – 4 týdny, ale také 1 rok. Rizikové oblasti jsou Afrika, Amazonie, jihovýchodní Asie, Indie a Papua-Nová Guinea. Nákaza hrozí v noci, a na odlehlých a venkovských oblastech.

Kožní plísně
Při cestách dochází ke zhoršení dříve přítomné kožní plísně, nebo se infekce dokonce novu objeví, obvykle s lokalizaci v meziprstních prostorech na nohou.
Kožní plísně se snadno přenášejí hlavně tam, kde lide chodí neobutí, např. ve sprchách, saunách, v bazénech, ve fitness centrech i hotelových pokojích.
Mikroorganismům vyvolávajícím tyto infekce se daří na zapařené, zpocené kůži. Na jejich růst působí vysušení a nadbytek světla a ultrafialového zářeni a také používáni mýdel
a saponátů.
V osobní prevenci se doporučuje sprchování, mytí a osušení nohou, chození v obuvi a protiplísňové přípravky např. přírodní Neem olej.

Onemocnění horních dýchacích cest
Rýma, angína, zánět průdušek jsou po cestovním průjmu druhou nejčastější poruchou zdraví po příjezdu do vzdálené země. Postihuje asi 15 % cestovatelů.

Infekce močových cest bývá z koupání a nachlazení.

Paraziti

U osob, které se vrátily z dlouhodobého pobytu v tûchto zemích, se můžeme setkat zpravidla s bezpříznakovou nákazou nebo jen neurčitými trávícími obtížemi. Původci jsou
škrkavka, různé druhy měchovců, tenkohlavec lidský, tasemnice nebo střevní motolice. Nákaze lze předejít tím, že se z jídelníčku vyloučí syrová zelenina, jahody a tepelně neupravené maso včetně ryb a krabů.

Prevence infekcí na cestách

Kromě jednoduchých zásad, níže uvedených, je vhodné posilovat imunitní systém. Užívejte před cestou, během cesty a měsíc poté přírodní antibiotikum Kubra nebo KalmeghTulsi či Grapin kapsle na imunitu. 

Potraviny
Pijte jen originál balenou vodu, případně vodu převařovat.
Případně lze použít chemický prostředek čistící vodu.
Vyhněte se ledu a nápojům s ledem.
Vyhněte se salátům, nevařené syrové stravě.
Nekupujte zeleninu a ovoce, které se nedá loupat.
Nejezte zmrzliny.
Často se varuje před konzumací pokrmů u pouličních stáncích, ačkoliv já jsem na svých cestách nikdy žádný problém neměl, spíše naopak, chuťově jsou často lepší než v restauraci, vybíral jsme si vařená jídla a nikde jsem neměl zdravotní obtíže.

Koupání
Koupejte se jen na vyhrazených, ke koupání určených místech. Více i zde.
Nekoupejte se ani si nenamáčejte nohy ve stojatých vodách.
Nelehejte si na písek bez podložky.

Klimatizace
Nepouštějte zbytečně klimatizaci na nízké teploty. Ideálně by měl být rozdíl mezi vnější a vnitřní teplotou 7 st.C.

David Frej

Zdroj: Dana Göpfertová, Jiří Vaništa, Zdravotní rádce na cesty, Triton 2008

Vyšší cholesterol je spojen s dlouhověkostí

V analýzách nižší cholesterol, nikoli vyšší, zvyšoval riziko předčasného úmrtí. Kornatění tepen a nemoci srdce bývají významnější u starších lidí a jejich riziko by mělo být tedy vyšší než u ...

Jíst více tuků a bílkovin, méně cukrů

Změny ve stravování na základě doporučení jíst méně tuku a více sacharidů způsobuje metabolické poruchy v populaci. Potravinářskému průmyslu přinesly velké zisky nezdravé sacharidy (těstoviny, ...

Jak zdravá jsou vaše střeva?

Nejen o svátcích, ale i během roku často sníme více cukru, pijeme více alkoholu, méně spíme a často i vynecháme cvičení. Tyto návyky ovlivňují střevní sliznici a podporují přerůstání nezdravých ...

Mražené potraviny v zimě podporují zdraví

V zimě hrozí konzumace přemrzlého ovoce. Mráz poškozuje mnoho druhů ovoce a zeleniny, kdy se ztrácí vitaminy, minerály, konzistence a chuť (např citrusy hořknou). Rychleji se kazí. Při pokojové ...
Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.