Většině lidí je známo, že snížit tělesnou hmotnost je snadné, ale její udržení je umění. To vás však nesmí odradit, protože i to je možné.

Většina “úspěšných shazovačů” má společných několik zdravotních návyků. Jedí zdravě tučnou stravu bohatou na zdravé tuky, dost bílkovin, vedou si o stravování záznamy (dokonce až dvacet let poté, co se jim podařilo zhubnout) a denně zhruba hodinu cvičí.

V jedné americké  studii se sledovalo v registru zhruba 3 tisíce úspěšných jedinců, kteří průměrně shodili 33kg a udrželi si hmotnost dalších 5,5 roku.
Většina odborníků považuje snížení pouhých 10% tělesné hmotnosti a udržení si nové hmotnosti po dobu jednoho roku za úspěch. Použijeme-li toto měřítko, bylo úspěšných zhruba dvacet procent těch, co se o to pokusili.

Tři čtvrtiny registrovaných členů se samostatně vážilo jednou týdně. „Svou hmotnost používají jako systém včasné výstrahy, která je upozorňuje, že ,přibývám na váze a něco bych s tím měl dělat.’ Některým vyhovuje vést si záznamy o stravě. „Když se soustředíte na to co jíte, můžete svůj příjem potravy upravit.”

Ti, kdo jsou ve své snaze úspěšní, jedí více přes den a méně večer. Méně než 1% konzumuje pro udržení hmotnosti potravu s nízkým obsahem cukrů, většina se orientuje na potravu s  obsahem zdravých tuků a bílkovin, která úbytek hmotnosti udržuje bez ohledu na typ diety, která jim pomohla při snižování původní hmotnosti.

Osoby sledované ve studii se snažily o to, aby denně aspoň hodinu věnovaly fyzické aktivitě, čímž spálily zhruba 2700 kalorií týdně. To obnáší zhruba 12 tisíc schodů nebo denní chůze 3-5km.

Mnoho lidí, kteří si úspěšně udržují svou tělesnou hmotnost, se o totéž již snažila – a neuspěla – několikrát předtím. Než dospěli ke správnému způsobu, vyzkoušeli všechny nesprávné. Tito lidé si svou tělesnou hmotnost udržují přiměřeným objemem fyzické aktivity. Zejména konzumují zdravé tuky a živočišné bílkoviny, což může působit příznivě proti kardiovaskulárním onemocněním.

Vyšší cholesterol je spojen s dlouhověkostí

V analýzách nižší cholesterol, nikoli vyšší, zvyšoval riziko předčasného úmrtí. Kornatění tepen a nemoci srdce bývají významnější u starších lidí a jejich riziko by mělo být tedy vyšší než u ...

Jíst více tuků a bílkovin, méně cukrů

Změny ve stravování na základě doporučení jíst méně tuku a více sacharidů způsobuje metabolické poruchy v populaci. Potravinářskému průmyslu přinesly velké zisky nezdravé sacharidy (těstoviny, ...

Jak zdravá jsou vaše střeva?

Nejen o svátcích, ale i během roku často sníme více cukru, pijeme více alkoholu, méně spíme a často i vynecháme cvičení. Tyto návyky ovlivňují střevní sliznici a podporují přerůstání nezdravých ...

Mražené potraviny v zimě podporují zdraví

V zimě hrozí konzumace přemrzlého ovoce. Mráz poškozuje mnoho druhů ovoce a zeleniny, kdy se ztrácí vitaminy, minerály, konzistence a chuť (např citrusy hořknou). Rychleji se kazí. Při pokojové ...
Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.