Nejen o svátcích, ale i během roku často sníme více cukru, pijeme více alkoholu, méně spíme a často i vynecháme cvičení. Tyto návyky ovlivňují střevní sliznici a podporují přerůstání nezdravých bakterií.

Pokud chcete s novým rokem začít (nebo pokračovat) s lepší životosprávou, jak poznáte, že střevo a mikrobiom jsou v rovnováze? 

Jste častěji nemocní.

Jedním z důležitých příznaků, že vaše střeva nejsou v pořádku, je oslabený imunitní systém. Jste nachlazení? Cítíte se vyčerpaní? Vzhledem k tomu, že 80 % imunitního systému se nachází ve střevech, negativní vlivy na střevní mikrobiom a sliznici působí na imunitní sytém.

Objevují se afty.

Objevují se vám afty v ústech? Afty, vřídky na vnitřní straně úst, tváří a někdy jazyka jsou příznakem zánětu a kandidózy  a známkou oslabeného imunitního systému. Jakmile se objevují, je nutné omezit cukr, pšenici, alkohol a pozdní večeře a dopřát svému tělu zdravou přestávku. Odpočívejte nejlépe zařaďte i meditace, pijte čistou vodu a hořké čaje a především vyřaďte cukr i omezte obiloviny (rozkládají se v zažívacím ústrojí na cukr). Vhodné je užívat tinkturu jako Herbal Detox, bylinu Neem, kurkumu…

Trpíte zácpou.

Pravidelná stolice ukazuje na zdravá střeva a pokud se nevyprazdňujete denně, jedná se o signál, že je třeba provést změny ve stravě a životním stylu. Nutné je cvičení, zejména posilování a některé ásany z jógy, pít vodu, omezit kravské zejména nefermentované mléčné výrobky, které podporují zácpu (casomorfin, opioidní peptid v mléčných výrobcích zpomaluje vyprazdňování), užívat vhodné probiotika nebo lépe jíst kvašenou zeleninu, pít aloe vera, specifické účinné přípravky jako Triphala, bambusové uhlí apod.

Máte průjem.

Pokud trpíte průjmem může se jednat o nerovnováhu ve střevním mikrobiomu působením antibiotik nebo léků na reflux, ale také jiného onemocnění jako střevní zánět nebo dráždivý tračník.

Máte stále chuť na sladké.

Pokud máte chuť na cukr, může to být známkou nerovnováhy mezi prospěšnými a patogenními bakteriemi i kvasinkového onemocnění. Nepřátelské bakterie včetně Candida albicans se živí cukrem a čím více přerůstají, tím je pravděpodobnější, že způsobují velkou chuť na cukr. Vyvážená strava bez hladu za krátkou dobu po jídle a velké až nezvladatelné závislosti na cukru s malým množstvím konzumovaného cukru (med, hořká čokoláda) ukazuje na zdravá střeva.

Bolí vás klouby.

V poslední době bylo publikováno mnoho studií, které se zabývají příčinami zánětu a nerovnováhou v  mikrobiomu. Revmatoidní artritida je běžně spojována s autoimunitními onemocněními, mezi něž patří celiakie, syndrom dráždivého tračníku a syndrom zvýšené propustnosti střev.  Vzhledem k tomu, že imunitní systém je tak úzce svázán se střevem,  a autoimunitními nemocemi, revmatoidní artiritida jako nejčastější autoimunitní nemoc souvisí s mikrobiomem.

Trpíte depresemi a úzkostí.

Střevo se také nazývá střevní mozek. Nerovnováha v mikrobiomu může přímo ovlivnit náladu a pocit pohody. Střevo výrazně ovlivňuje to, jak se cítíme, protože 90 % serotoninu se vytváří ve střevech, nikoli v mozku, , které zase vysílají signály do mozku.

Literatura

1.           Frej, Kuchař, Zdravé střevo, Eminent 2016

2.           http://www.prevention.com/health/5-signs-your-gut-is-out-of-whack/slide/3

3.           Martinez JE, Kahana DD, Ghuman S, Wilson HP, Wilson J, Kim SCJ, Lagishetty V, Jacobs JP, Sinha-Hikim AP, Friedman TC. Unhealthy Lifestyle and Gut Dysbiosis: A Better Understanding of the Effects of Poor Diet and Nicotine on the Intestinal Microbiome. Front Endocrinol (Lausanne). 2021 Jun 8;12:667066. doi: 10.3389/fendo.2021.667066. PMID: 34168615; PMCID: PMC8218903.

4. https://www.caltech.edu/news/microbes-help-produce-serotonin-gut-46495

Vyšší cholesterol je spojen s dlouhověkostí

V analýzách nižší cholesterol, nikoli vyšší, zvyšoval riziko předčasného úmrtí. Kornatění tepen a nemoci srdce bývají významnější u starších lidí a jejich riziko by mělo být tedy vyšší než u ...

Jíst více tuků a bílkovin, méně cukrů

Změny ve stravování na základě doporučení jíst méně tuku a více sacharidů způsobuje metabolické poruchy v populaci. Potravinářskému průmyslu přinesly velké zisky nezdravé sacharidy (těstoviny, ...

Jak zdravá jsou vaše střeva?

Nejen o svátcích, ale i během roku často sníme více cukru, pijeme více alkoholu, méně spíme a často i vynecháme cvičení. Tyto návyky ovlivňují střevní sliznici a podporují přerůstání nezdravých ...

Mražené potraviny v zimě podporují zdraví

V zimě hrozí konzumace přemrzlého ovoce. Mráz poškozuje mnoho druhů ovoce a zeleniny, kdy se ztrácí vitaminy, minerály, konzistence a chuť (např citrusy hořknou). Rychleji se kazí. Při pokojové ...
Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.