Kdo vaří jinou než tzv. českou kuchyni, tak již ví, jak je koření důležité. Přitom jeho používání není nijak složité a nezahrnuje zvláštní a obtížně dostupná exotická koření. Koření má ještě jednu vynikající vlastnost. Dokáže měnit kvalitu potravin. Například pískavice podporuje stravitelnost ryb, kardamom neutralizuje kofein a brání zahleňování z mléčných výrobků atd. Většina pokrmů v receptech východní nebo středomořské kuchyně začíná restováním koření na ghí nebo kvalitním nejlépe olivovém nebo kokosovém oleji, na kterém se koření orestuje, a následně přidané ingredience (zelenina, maso atd.) získají příjemné aroma a pokrm je pak lehce stravitelný. V přiměřeném množství koření stimuluje a zdržuje dostatečně silné trávení a působí nejen detoxikačně, ale i léčivě proti nemocím.

Trávení proti nemocím

Trávení představuje základní podmínku zdraví, protože zaručuje správné natrávení potravy v našem zažívacím traktu. Potrava (živiny) je natrávena, zejména v žaludku a tenkém střevě, pomocí enzymů na jednoduché vstřebatelné složky–cukry (jednoduché sacharidy), volné mastné kyseliny (tuky) a aminokyseliny (bílkoviny). U člověka, který má svůj metabolismus v rovnováze, pracuje trávení účinně a správně. Potrava se v tenkém střevě rozloží na dvě části –živiny, které se vstřebají a na odpadní látky, vyloučené ve stolici. Živiny postupně přinášejí stavební látky pro ostatní tkáně v těle. Podstatou nemoci je nedokonalé trávení potravy.

Slabé trávení nedostatečně rozloží živiny (tuky, cukry a bílkoviny), které se nevstřebávají. Tkáně nedostávají látky, které potřebují pro svou funkci a regeneraci. Postupně se dostavuje únava z nedostatečného přísunu živin, v krvi kolují toxické látky a bílkoviny z nedokonale natrávené potravy, jež se postupně usazují v orgánech a zatěžují detoxikační orgány (hlavně játra a ledviny). Správně vyvážené trávení stráví potravu dokonale, nevznikají toxiny a tím základ budoucí nemoci. Člověk se těší optimálnímu zdraví a má pozitivní mysl.

Jak trávení a zažívání podpořit

Naše strava tvoří jeden ze základů zdraví. Životosprávou lze zabránit až osmdesáti procent (!) všech nemocí. Při silném trávení může organismus strávit i méně vhodnou stravu. Jakým způsobem posilujeme zažívání? Kromě bylin z nichž se používám kopřivu, pampelišku, čekanku, řepík, amalaki, Bowel Kare nebo Triphalu, která podporuje detoxikaci organismu, je to vhodně použité koření, které umožňuje správné trávení a vstřebávání látek potřebných pro tělo. Lze restovat na celém koření, kdy se na rozpáleném oleji nebo ghí orestuje např. římský kmín, kmín, hořčičná semínka a fenykl a následně se vmíchá mleté koření jako zázvor nebo kurkuma a postupně se přidávají další ingredience jako zelenina, maso, ořechy apod. podle druhu receptu.

Koření na podporu trávení

Speciální směsi koření se nazývají Trikatu, provensálské koření, garam masala proti zažívacím obtížím. Přidávají se do jídla nebo se rozmíchají v malém množství vody, které se vypije po jídle. K harmonickým kořením dále patří kardamom, koriandr, fenykl, římský kmín, kamenná (himalájská) sůl, pravá skořice, bazalka (včetně svaté bazalky tulsi), zázvor, kurkuma, oregáno, šalvěj a šafrán. Kombinací těchto druhů koření lze vytvářet další směsi.

MUDr. David Frej

Vyšší cholesterol je spojen s dlouhověkostí

V analýzách nižší cholesterol, nikoli vyšší, zvyšoval riziko předčasného úmrtí. Kornatění tepen a nemoci srdce bývají významnější u starších lidí a jejich riziko by mělo být tedy vyšší než u ...

Jíst více tuků a bílkovin, méně cukrů

Změny ve stravování na základě doporučení jíst méně tuku a více sacharidů způsobuje metabolické poruchy v populaci. Potravinářskému průmyslu přinesly velké zisky nezdravé sacharidy (těstoviny, ...

Jak zdravá jsou vaše střeva?

Nejen o svátcích, ale i během roku často sníme více cukru, pijeme více alkoholu, méně spíme a často i vynecháme cvičení. Tyto návyky ovlivňují střevní sliznici a podporují přerůstání nezdravých ...

Mražené potraviny v zimě podporují zdraví

V zimě hrozí konzumace přemrzlého ovoce. Mráz poškozuje mnoho druhů ovoce a zeleniny, kdy se ztrácí vitaminy, minerály, konzistence a chuť (např citrusy hořknou). Rychleji se kazí. Při pokojové ...
Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.