Léto se blíží. Počasí se konečně po dlouhé, chladné, šedé zimě zlepšuje. S  nárůstem teploty děti a rodiče začínají hledají způsoby, jak relaxovat a jednou z nejoblíbenějších zábav je koupání na veřejném koupališti. Je tu ale jen jeden problém: podle nového výzkumu je místní bazén – ve kterém se zdá, že je že je křišťálově modrá voda – pravděpodobné plný výkalů.

Vědci z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí v Atlantě našli genetický materiál z bakterie Escherichia coli u 58 procent veřejných koupališť, podle LiveScience. To znamená, že “plavci často používali bazén jako toaletu”, a je pravděpodobné, že bakterie napadne i další plavce, píší vědci ve své zprávě. E. coli se nachází nejčastěji v lidském střevě a ve výkalech.

Nedostatek sprchování, výkaly bazénech

Vědci také objevili genetický materiál z bakterie zvané Pseudomonas aeruginosa v 59 procentech. Tato bakterie má tendenci vyvolávat kožní vyrážky a ušní infekce.

Výkaly se dostávají do bazénů z plavců, kteří se před vstupem do vody nesprchují a zejména od dětí, které kálí v bazénech. Průměrný člověk má zbytky od stolice v množství 0,14 g na kolem konečníku, který může pak vypouštět do bazénu, pokud se tato osoba nesprchuje.

Bakterie v bazénech mohou také pocházet z okolního přírodního prostředí. Vědci ale nenašli žádný důkaz o E. coli O157: H7, který produkuje toxin vyvolávající nemoc,” píše se v LiveScience. Dva paraziti, Cryptosporidium a Giardia, které se také šíří výkaly a způsují průjem, byly nalezeny v méně než 2 procentech vzorků.

Vědci studovali 161 bazénů v oblasti Atlanty. Všimli si, že jejich zjištění se nemusí vztahovat na bazény jinde, ale dodali, že nic nenasvědčuje tomu že by kontaminace vody se jinde lišila.

Chlór a jiné dezinfekční prostředky nezabíjejí bakterie okamžitě. Je důležité, aby se plavci vysprchovali předtím, než jdou do bazénu, nepolykali vodu, a vyhnuli se koupání, když mají průjem. Rovněž se doporučuje, aby rodiče malých dětí s nimi šli na toaletu každou hodinu, a kontrolovali plenky kojenců a batolat každých 30 až 60 minut, zda je není třeba měnit. Když k tomu dojde, mělo by přebalování probíhat mimo bazén.

Ošklivé návyky v bazénu

V dalších výzkumech 1 z 5 Američanů připouští, že močí na veřejných bazénech, aby nemuseli jít na WC. A téměř polovina – 47 procent – přiznává jednu z následujících možností:

– asi jedna třetina (35 procent) uvedla, že se nesprchujte před vstupem do bazénu;
– méně než jedna čtvrtina bere v úvahu frekvenci čištění bazénu
– 63 procent nevěděli o nemocech spojených s polykáním kontaminované bazénové vody;

Koupaliště v ČR

Dle zpráv z tisku je voda vhodná ke koupání: Cítov, Bělá, Ostrá; zhoršení vlastnosti  a jakost vody: Orlík, Komárovský rybník, Březnice, Slapy, Županovice, Orlík, Trhovky.

df

Vyšší cholesterol je spojen s dlouhověkostí

V analýzách nižší cholesterol, nikoli vyšší, zvyšoval riziko předčasného úmrtí. Kornatění tepen a nemoci srdce bývají významnější u starších lidí a jejich riziko by mělo být tedy vyšší než u ...

Jíst více tuků a bílkovin, méně cukrů

Změny ve stravování na základě doporučení jíst méně tuku a více sacharidů způsobuje metabolické poruchy v populaci. Potravinářskému průmyslu přinesly velké zisky nezdravé sacharidy (těstoviny, ...

Jak zdravá jsou vaše střeva?

Nejen o svátcích, ale i během roku často sníme více cukru, pijeme více alkoholu, méně spíme a často i vynecháme cvičení. Tyto návyky ovlivňují střevní sliznici a podporují přerůstání nezdravých ...

Mražené potraviny v zimě podporují zdraví

V zimě hrozí konzumace přemrzlého ovoce. Mráz poškozuje mnoho druhů ovoce a zeleniny, kdy se ztrácí vitaminy, minerály, konzistence a chuť (např citrusy hořknou). Rychleji se kazí. Při pokojové ...
Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.