Léto je obdobím vysoké energie, volnosti a zábavy. Jedná se o roční období nejvhodnější k růstu a expanzi energie. Nejvhodnější stravou jsou maso, ryby, lesní ovoce a listová zelenina. Syrová i lehce ohřátá strava např. nad párou nezvyšuje zbytečně vnitřní horkost…

Ideální letní strava je proto málo slaná.
Léto také poskytuje čas na relaxaci v přírodě či u vody.

V létě se snadněji pije voda (odstátá, nikoli studená) a omezuje káva nalačno, cukr a černý čaj. V noci ztrácíme přibližně ½ šálku vody, proto při vstávání pijeme vodu, též pozornost se zvyšuje, protože mozek obsahuje 80% vody.

Před koupelí zkuste kartáčování suché pokožky, která zjemňuje pokožku a zvyšuje zdravý tonus.

Co v létě jist

Nemoci srdce jsou způsobeny mimo jiné nadměrnou konzumací rostlinných olejů, sacharidů a cukrů, které způsobují zánět a kornatění tepen. V létě je vhodné jíst jednoduchá nepříliš slaná, kyselá a pálivá jídla, která způsobují v létě trávicí obtíže, pocení a zatěžují srdce.

Potraviny pro léto

V létě lze jíst maso, ryby i některé potraviny z rostlinné stravy.. Vhodný je letní pitný režim-voda, lehčí čaje, kokosová voda, minerálky.

Maso

Hovězí maso, bílé maso, zvěřina jsou nejhodnotnějším zdrojem bílkovin a mikronutrientů.

Vejce

Vejce obsahují kvalitní komplexní bílkoviny, vitaminy a látky jako lutein a zeaxantin.

Ryby

Ryby sladkovodní jako candát, sardinky, divoký losos a další jsou kvalitním zdrojem tuků, zejména omega-3 mastných kyselin a bílkovin.

Okurky

Obsahují dostatek vody snižující tělesnou teplotu a také v ní najdeme vlákninu. Semínka okurky obsahují cucurbitin, a mastné kyseliny. Oloupanou okurku nakrájejte do salátu.

Melouny

Jedno z nejstarších ovocí lidstvo konzumuje už 5000 let, příjemně sladké a osvěžující, různé druhy jako vodní meloun, medový meloun, kantalup obsahují 95% vody a 5% ovocného cukru. Kromě toho v nich najdeme enzymy, vitaminy, minerály a elektrolyty, vhodné jako iontový nápoj při pocení a sportu. Z vitaminů obsahuje meloun vitaminy A (pro oči, imunitu), B6 (pro imunitu), vitamin C (posiluje imunitu), draslík, proti křečím, vodní metabolismus a zdravé srdce). Lykopen se vstřebává lépe než z rajčat.

Jahody a další bobulovité ovoce

Lahodné a nutričně bohaté, plody příbuzné růži jsou ovoce jen jao semínka, v dužině, která může mít až 200 semen, obsahují hodně vitaminu C, manganu, draslíku, kyseliny listové, antioxidanty jako protizánětlivý quercetin, a enzymy. Cukr v jahodách se po utrhnutí mění postupně na škrob. V přepočtu na porci patří na třetí místo mezi 50 nejbohatších antioxidačních potravin. Snižují riziko nemocí srdce, posilují oči, regulují krevní cukr a potlačují zánět. Odstranění listové části aktivuje enzym, který ničí vitamin C. Podle přehledů znečištěných druhů ovoce jsou ale jahody nejvíce kontaminované pesticidy, proto kupujte v bio kvalitě nebo si je pěstujte sami.

Máta

Výborný ochlazující letní nápoj, lze lístky máty přidávat do čaje, vody, salátů, marinád, smoothie a sorbetů. Máta působí ve střevech protizánětlivě a protibakteriálně, obsahuje vlákninu, železo, měď, vápník, kyselinu listovou a omega-3 tuky. Máta je i nenávykový bezkofeinový stimulant. Máta není vhodná u refluxu.

Chia semínka

Chia hydratuje a regeneruje, dodává energii i během letních dnů. Namočte chia do vody na 10 minut, přidávejte do kaší, smoothie, domácích cereálií, salátů. Chia obsahují omega-3 tuky a snižují zánět.

Kokos

Kokosová voda je vynikající iontový nápoj nejen na léto. V horku i po sportu působí jako ochlazující nápoj, dodávající minerály. Též kokosový olej na pokožku a do jídla je vynikající.

df

Vyšší cholesterol je spojen s dlouhověkostí

V analýzách nižší cholesterol, nikoli vyšší, zvyšoval riziko předčasného úmrtí. Kornatění tepen a nemoci srdce bývají významnější u starších lidí a jejich riziko by mělo být tedy vyšší než u ...

Jíst více tuků a bílkovin, méně cukrů

Změny ve stravování na základě doporučení jíst méně tuku a více sacharidů způsobuje metabolické poruchy v populaci. Potravinářskému průmyslu přinesly velké zisky nezdravé sacharidy (těstoviny, ...

Jak zdravá jsou vaše střeva?

Nejen o svátcích, ale i během roku často sníme více cukru, pijeme více alkoholu, méně spíme a často i vynecháme cvičení. Tyto návyky ovlivňují střevní sliznici a podporují přerůstání nezdravých ...

Mražené potraviny v zimě podporují zdraví

V zimě hrozí konzumace přemrzlého ovoce. Mráz poškozuje mnoho druhů ovoce a zeleniny, kdy se ztrácí vitaminy, minerály, konzistence a chuť (např citrusy hořknou). Rychleji se kazí. Při pokojové ...
Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.