„Meditace je nepřetržitý tok vnímání nebo myšlenek, jako tok vody v řece“, řekl Swami Vishnu Devananda. Meditace je starodávná technika k obnovení sil, nalezení vnitřního klidu a ochraně proti stresu. Podle výzkumu se zklidnění mozkových vln na úrovni alfa a theta vln dostáváte do stavu zklidnění a celkové relaxace.

Jednoduše se dá říci, že se nacházíte blíže své intuici. Meditací překračujete hranice času a prostoru. Meditace se neučí, stejně jako se neučíte spánku. Jedná se o přirozený stav vědomí. Meditace přináší harmonii a řád. Vyžaduje určitou disciplínu, ale přináší poznání sebe sama, neboť v vašem nitru leží klid. Jóga nabízí velmi jednoduché meditační techniky, které zvládne každý.

Základní principy meditace

Při meditaci byste měli dodržovat několik základních principů:

• Meditaci provádějte na tichém a klidném místě.
• Nevhodnější dobou je ráno (ideálně před východem slunce a při soumraku). Meditace je jedna z nejdůležitějších metod pro úspěšný nastávající den.
• Meditace by měla (ale nemusí) následovat dechové cvičení, například pránajámu.
• Meditaci dělejte pravidelně.
• Při meditaci byste měli mít obličej směrem k východu.
• Krk, páteř a hlava by měly tvořit přímku.
• Zavřete oči. Při meditaci, na začátku, jen pasivně pozorujte 5 minut nádech a výdech. Pak dýchejte hluboce, nosem několik minut. Pak se snažte dýchání zpomalit.
• Nesnažte se koncentrovat jen na zklidnění a případně myšlenky nechejte lehce proplouvat, nebraňte se jim. Jinak si vyvoláte napětí.pak se soustřeďte na příjemné věci, například představu slunce, pláž, les nebo něco, co byste chtěli v životě mít.
• Pokud vás něco vyruší, nechejte se odradit a nechejte zvuky v sobě rozplynout a pak se opět nenásilně vraťte ke své představě.

Praktická meditace

Provádějte meditaci, která vám vyhovuje. Je vědecky prokázáno, že meditace zklidňuje mysl, snižuje stres, zpomaluje stárnutí, zlepšuje paměť, snižuje krevní tlak a má další příznivé účinky. Podívejme se na příklady jednoduchých meditací i pro ty, co se meditace obávají jako techniky velmi složité.

Šavásan
Z ásany v józe, které jsou vhodné k relaxaci patří velmi jednoduchá, základní relaxační pozice zvaná Šavásana. Šavásan je poloha vleže na zádech, ruce podél těla. Pozorujte dech, nádech a výdech. Provádějte 20 minut ráno a večer (viz obrázek ).

Meditace oranžového světla
Sedněte si pohodlně, rovná záda i hlava zpříma. Ruce položte volně do klína. Zavřete oči. Buďte si vědomi celého těla od hlavy až po prsty na nohou. Vnímejte otevřený prostor v těle. Představte si, že celé tělo zalévá zlatavé světlo. Nejdříve vnímejte symbol světla v podobě plamene před zavřenýma očima. Postupně se světlo šíří celým tělem, které pročišťuje. Tělo a oranžové světlo z plamene jsou jedno. Každá buňka v těle i světlo jsou jedno. V těle neexistuje jediné temné místo. Všechny buňky prozařuje zlatavé světlo. V celém těle se nachází čisté světlo.
Nejdříve si budete světlo jen představovat, ale postupně s opakováním meditace začnete něco cítí. Na to organismus reaguje, protože emoce posilují účinek každé představy. Zkuste cítit teplé světlo. Světlo cítíte uvnitř i kolem vás. Nachází se obklopení příjemným , zlatým světlem. Vnímejte klidný nádech a výdech. Pak si několikrát třením rukou zahřejte dlaně a přiložte na oči. Pomalu otevřete oči, až budete připraveni.

Byliny pro meditaci a relaxaci najdete v dalším článku.

Tip pro ty, kteří s meditací začínají

Pokud vám dělá problém se soustředit, než začnete meditovat se zavřenýma očima, zkuste si po dobu několika dnů až týdnů naučit koncentraci a uvolnění. Vyberte si čtyři květiny, knihy nebo cokoli jiného, příjemného pro vás. Nejdříve se soustřeďte na jednu květinu, a pak na druhou v případě, že se mysl přestává soustředit, po chvíli se zklidněte a soustřeďte se na třetí atd. Toto cvičení zlepšuje koncentraci na jednu věc.

MUDr. David Frej

Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.

Chronický zánět a nemoci

Zánět je typická fyziologická reakce na infekce a poranění, kdy imunita zabíjí mikrobi, obnovuje zdravou tkáň a nastoluje homeostázu. Akutní zánětlivá reakce je časově ohraničená a vede k uzdravení. Imunoregulační cytokiny jako IL-10 a TGF-beta zastavují zánětlivou kaskádu a aktivují regulační buňky.

Nové studie: Infekčnost očkovaných a zánět srdce a cév po očkování mladých lidí

Nové studie ukazují, že virová nálož očkovaných je stejná jako neočkovaných, jiné dvě studie ukazují na riziko infaktu a zánětu srdce po očkování mladých lidí.

Vitamin D významně snižuje úmrtnost a zánětlivou reakci u pacientů s COVID-19.

Nová studie ukazuje, že vitamin D hypoteticky snižuje riziko úmrtí na COVID-19 téměř k nule!! Podle autorů analýzy by se k dosažení žádoucí hladiny vitaminu D3 a užívání dostatečně vysokých ...

SARS-CoV-2 spike protein (COVID-19 i ve vakcínách) blokuje opravu poškozené DNA v buňkách

V nové studii, která ale neproběhla na živém organismu, ale in vitro, na buněčných kulturách, se ukazuje, že SARS-CoV-2 spike protein (základ vakcín proti COVID-19) výrazně blokuje obnovu poškozené DNA, nutnou pro získanou imunitu.

Doplňky stravy pro imunitu

Pestrá strava je základem, jak získat různé mikronutrienty, ale byliny jsou dalším nástrojem pro naši imunitu. Nejsou nutné, pokud žijeme relativně zdravě, ale výrazně nám pomáhají. Podle současných doporučení je základem nutričně bohatá strava, ale v případě větší fyzické zátěže, stresu, epidemie a prevence patří doplňky a byliny k praktickým prostředkům, jak podpořit imunitu.