Záněty močových cest je bolestivá záležitost spojená s pálením při močení a většinou se léčí antibiotiky. Existují ale i možnosti přírodní medicíny, jak se vypořádat s močovými infekcemi a záněty.

Příznaky infekce močových cest

 Zakalená moč nebo krev v moči, zápach moči
 Zvýšená teplota
 Bolest nebo pálení při močení
 Tlakové bolesti či křeče v podbřišku nebo zádech
 Časté nucení na močení
 Bolest v dolní části zad
 Nutkavý pocit močit i poté, co jste se vymočili a máte prázdný močový měchýř

Při šíření infekce se objevují teploty, bolest v bocích, zádech či tříslech a celkový pocit nemoci.

Prevence a léčba močových infekcí

Z preventivních opaření proti zánětu močových cest si uveďme nyní ty nejdůležitější.

Dostatek vitaminu D: vitamin D je klíčový pro imunitní systém v boji proti infekcím. Denní dostatečný příjem vitaminu D působí preventivně proti močovým infekcím. Podle novější studie zvyšuje vitamin D tvorbu peptidů (bílkovin) proti mikrobům a chrání tak organismus před škodlivými bakteriemi, plísněmi a viry, včetně těch, co spiuštějí močové infekce.

D-manóza: tento nahořklý přirozeně se vyskytující cukr v brusinkách je další obranou proti močové infekci. Tento cukr se považuje za hlavní účinnou složku brusinek. Brání tvorbě a hromadění škodlivých bakterií v močovém traktu a upravuje správnou střevní mikrofloru.

Brusinky: brusinky se používají už staletí proti infekcím obecně a v minulosti i proti kurdějím. Podle nedávné velké analýzy studií se zjstilo, že brusinky pomáhají v léčbě infekcí močových cest zejména u žen. Ti, co pravidelně pili brusinkovou šťávu měli o 40% nižší riziko močových infekcí.

Byliny: medvědice lékařská (Arctostaphylos uva-ursi) má močopudný a antiseptický účinek v případě alkalické moči. Medvědice by se neměla užívat souběžně z brusinkami, které okyselují moč. Není vhodná u infekce ledvin a v těhotenství. Z dalších bylin na močové ústrojí a ledviny jmenujme Embliku lékařskou, přípravek Tribo obsahující kotvičník (Tribulus terrestris) na močové ústrojí, zlatobýl příznivě působí na močové ústrojí, vrbovku malokvětou ovlivňující činnost močového traktu a nově santalum album pro normální funkci ledvin a močových cest, přírodní antibiotikum Kalmegh na bakteriální infekce a plísně, kurkuma v přípravku Kubra a detoxikační směs Triphalu.

Jedlá soda: jedlá soda rozmíchaná ve vodě při prvních příznacích močových infekcí neutralizuje moč a zabíjí bakterie. Jednu lžíci sosdy rozmíchanou ve vodě pijte několikrát denně.

Probiotika: prospěšné bakterie jako laktobacily a bifidobakterie pomáhají obnovit střevní mikroflóru, ale i proti močovým infekcím, zejména v močovém měchýři. U 450 žen s opakujícími se močovými infekcemi pomáhala kvalitní probiotika obsahující i neškodný kmen Escherichia coli (E. coli) v léčbě močových infekcí.

df

Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.

Chronický zánět a nemoci

Zánět je typická fyziologická reakce na infekce a poranění, kdy imunita zabíjí mikrobi, obnovuje zdravou tkáň a nastoluje homeostázu. Akutní zánětlivá reakce je časově ohraničená a vede k uzdravení. Imunoregulační cytokiny jako IL-10 a TGF-beta zastavují zánětlivou kaskádu a aktivují regulační buňky.

Nové studie: Infekčnost očkovaných a zánět srdce a cév po očkování mladých lidí

Nové studie ukazují, že virová nálož očkovaných je stejná jako neočkovaných, jiné dvě studie ukazují na riziko infaktu a zánětu srdce po očkování mladých lidí.

Vitamin D významně snižuje úmrtnost a zánětlivou reakci u pacientů s COVID-19.

Nová studie ukazuje, že vitamin D hypoteticky snižuje riziko úmrtí na COVID-19 téměř k nule!! Podle autorů analýzy by se k dosažení žádoucí hladiny vitaminu D3 a užívání dostatečně vysokých ...

SARS-CoV-2 spike protein (COVID-19 i ve vakcínách) blokuje opravu poškozené DNA v buňkách

V nové studii, která ale neproběhla na živém organismu, ale in vitro, na buněčných kulturách, se ukazuje, že SARS-CoV-2 spike protein (základ vakcín proti COVID-19) výrazně blokuje obnovu poškozené DNA, nutnou pro získanou imunitu.

Doplňky stravy pro imunitu

Pestrá strava je základem, jak získat různé mikronutrienty, ale byliny jsou dalším nástrojem pro naši imunitu. Nejsou nutné, pokud žijeme relativně zdravě, ale výrazně nám pomáhají. Podle současných doporučení je základem nutričně bohatá strava, ale v případě větší fyzické zátěže, stresu, epidemie a prevence patří doplňky a byliny k praktickým prostředkům, jak podpořit imunitu.