Blíží se léto a většina z lidí se chystá používat opalovací krémy. Raději ale vybírejte opatrně. Opalovací krémy obsahují mnoho syntetických látek, které sice brání UV záření, i když často jen B, ale pronikají přes pokožku do krve.

Některé syntetické účinné látky ve většině konvenčních opalovacích krémech jako avobenzon neboli butyl methoxydibenzoylmetan způsobují v těle tvorbu volných radikálů, hormonální disruptory, hromadí se v těle (bioakumulace) aniž by byly biologicky odbourávány a může vyvolat alergické reakce, jsou celkově nestabilní.

Jak jsem uvedl, tyto látky (viz níže 12 syntetických účinných složek v běžných opalovacích krémech) pronikají přes kůži do krve. A to je jeden z důvodů, proč tyto opalovací krémy raději nepoužívat.

Potenciálně toxické látky v naší krvi

Jedním z důkazů, že tyto látky pronikají do krve a mohou nepříznivě systémově ovlivňovat organismus je nová studie publikovaná v časopisu JAMA. Čili nejedná se jen o lokální aplikaci bez celkového vlivu na tkáně.
Ačkoliv podle FDA se má koncentrace v plazmě vyšší než 0,5 ng/ml má projít toxikologickými testy ohledně karcinogenního účinku a bezpečnosti. Ve studii se analyzovala míru vstřebávání u 24 dobrovolníků po aplikaci 2 sprejů, mléka, a krému.

Po aplikaci pro aktivní látku avobenzon byly naměřeny hodnoty 4.0 (60.9%), 3.4 (77.3%), 4.3 (46.1%), a 1.8 (32.1%) ng/mL I pro další měřené látky jako oxybenzon, oktokrylen a ekamsul byly koncentrace v krvi překročeny významně u všech 4 testovacích opalovacích krémů po 4 aplikacích hned 1 den (podle návodu, aplikujte každé 2 hodiny). Zatímco oxid zinečnatý a dioxid titaničitý jsou snad bezpečné, dalších 12 ingrediencí (cinoxate, dioxybenzon, ensulizol, homosalat, meradimat, octinoxat, octisalat, octocrylen, padimat O, sulisobenzon, oxybenzon, a avobenzon) nemají prokázanou bezpečnost.

Hladina 0,5 ng/ml byla stanovena jako hranice, pod kterou by neznámá látka mela mít minimální karcinogenní efekt.

Lepší je používat bio kosmetiku, např. s minerálními filtry.

Zdroj: Matta MK, Zusterzeel R, Pilli NR, et al. Effect of Sunscreen Application Under Maximal Use Conditions on Plasma Concentration of Sunscreen Active Ingredients: A Randomized Clinical Trial. JAMA. Published online May 06, 2019. doi:10.1001/jama.2019.5586

Vyšší cholesterol je spojen s dlouhověkostí

V analýzách nižší cholesterol, nikoli vyšší, zvyšoval riziko předčasného úmrtí. Kornatění tepen a nemoci srdce bývají významnější u starších lidí a jejich riziko by mělo být tedy vyšší než u ...

Jíst více tuků a bílkovin, méně cukrů

Změny ve stravování na základě doporučení jíst méně tuku a více sacharidů způsobuje metabolické poruchy v populaci. Potravinářskému průmyslu přinesly velké zisky nezdravé sacharidy (těstoviny, ...

Jak zdravá jsou vaše střeva?

Nejen o svátcích, ale i během roku často sníme více cukru, pijeme více alkoholu, méně spíme a často i vynecháme cvičení. Tyto návyky ovlivňují střevní sliznici a podporují přerůstání nezdravých ...

Mražené potraviny v zimě podporují zdraví

V zimě hrozí konzumace přemrzlého ovoce. Mráz poškozuje mnoho druhů ovoce a zeleniny, kdy se ztrácí vitaminy, minerály, konzistence a chuť (např citrusy hořknou). Rychleji se kazí. Při pokojové ...
Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.