V časopise The Lancet se uvádí znepokojující komentáře ohledně toho, jak jen v USA 70 miliardový byznys s kojeneckou výživou zneužívá současné situace kolem COVID-19 k propagaci a prodeji svých umělých výživ.

Navzdory doporučení WHO a jednotlivým zemím, podle kterých kojení je zásadní pro zdraví kojence ale i benefit, který do dospělosti nenahradí žádná umělá výživa. Navíc podle zprávy UN World Food Programme bude koncem roku 2020 přes 260 milionů lidí bez jistoty, že se dostatečně nají.

Je známo, že kojení snižuje až 14krát riziko úmrtí kojence. Podle WHO a Royal College of Paediatrics and Child Health není žádný důkaz, že se COVID-19 přenáší mateřským mlékem na kojence a že by kojení zvyšovalo riziko nákazy koronavirem.

Výrobci umělé kojenecké výživy se pasují bez jakýchkoliv důkazů na zdravotní experty a doporučují zbytečná hygienická opatření a oddělování matek a kojenců. Tato opatření zvyšují riziko úmrtí kojenců a snižují u kojících žen jistotu v nenahraditelnost kojení. Já sám jsem byl jako kojenec částečnou obětí doporučení, kdy pediatři v 60.letech doporučovali zkracovat kojení a nahrazovat umělou výživou. Jak uvádím v knihách zde o střevním mikrobiomutaké zde, kojení oproti umělé výživě navozuje u dítěte zdravou střevní mikroflóru, která chrání před mnoha nemocemi.

Firma Danone propagovala na svých videích v Indii, aby matky s pozitivním testem na COVID-19 držely odstup o svých dětí, a měly se svými dětmi kontakt až po odeznění případné teploty, nejméně 7 dnů po odeznění symptomů, a dvou negativních testech. Tento kanál ale stále videa v podobném duchu propaguje.
Výrobci umělé výživy distribuují do mnoha zemí zdarma své vzorky a výrobky, ačkoliv to narušuje doporučení WHO a zákony v jednotlivých zemích.

Nejenže není prokázán přenos viru při kojení, ale ani to, že je v mateřském mléku při zjištění RNA infekční. Zcela nová studie uvádí, že i matka s pozitivním testem COVID-19 má v mléku zároveň protilátky anti-SARS-CoV-2 IgA a IgG, které chrání kojence.

Jak uvádí autoři, riziko infekce COVID-19 není prokázána a výhody kojení pro vývoj, imunitu a psychiku kojence jsou nenahraditelné. Podkopávání důvěry v kojení navíc podle uvedených studií neovlivní pandemii.

Jak ti, co sledují mé články, už ví, jsem velmi skeptický k tomu, co tady děje a komu tato pandemie slouží. Vypadá to, že mimo jiné i k větším zisků korporací.

Zdroje:

Pace RM, Williams JE, Järvinen KM, Belfort MB, Pace CD, Lackey KA, Gogel AC, Nguyen-Contant P, Kanagaiah P, Fitzgerald T, Ferri R, Young B, Rosen-Carole C, Diaz N, Meehan C, Caffe B, Sangster MY, Topham DJ, McGuire MA, Seppo A, McGuire MK. COVID-19 and human milk: SARS-CoV-2, antibodies, and neutralizing capacity. medRxiv [Preprint]. 2020 Sep 18:2020.09.16.20196071. doi: 10.1101/2020.09.16.20196071.

Natalie S Shenker, Undermining breastfeeding will not alleviate the COVID-19 pandemic, October 10, 2020, DOI:https://doi.org/10.1016/S0140-6736(20)32071-7

Christoffer van Tulleken, Marketing of breastmilk substitutes during the COVID-19 pandemic, October 08, 2020, DOI:https://doi.org/10.1016/S0140-6736(20)32119-X

df

Vyšší cholesterol je spojen s dlouhověkostí

V analýzách nižší cholesterol, nikoli vyšší, zvyšoval riziko předčasného úmrtí. Kornatění tepen a nemoci srdce bývají významnější u starších lidí a jejich riziko by mělo být tedy vyšší než u ...

Jíst více tuků a bílkovin, méně cukrů

Změny ve stravování na základě doporučení jíst méně tuku a více sacharidů způsobuje metabolické poruchy v populaci. Potravinářskému průmyslu přinesly velké zisky nezdravé sacharidy (těstoviny, ...

Jak zdravá jsou vaše střeva?

Nejen o svátcích, ale i během roku často sníme více cukru, pijeme více alkoholu, méně spíme a často i vynecháme cvičení. Tyto návyky ovlivňují střevní sliznici a podporují přerůstání nezdravých ...

Mražené potraviny v zimě podporují zdraví

V zimě hrozí konzumace přemrzlého ovoce. Mráz poškozuje mnoho druhů ovoce a zeleniny, kdy se ztrácí vitaminy, minerály, konzistence a chuť (např citrusy hořknou). Rychleji se kazí. Při pokojové ...
Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.